Tasma İle Kedinizi Yürüyüşe Çıkartmak

15 Nisan 2020
Eğer kediniz günlerini evinizin içerisinde geçiriyorsa, onu biraz güneş ve temiz hava alması için dışarıya çıkarmak ihtimalini değerlendirmiş olabilirsiniz.

Hepimiz bir köpeği yürüyüşe çıkartmak fikrine aşinayız… Ancak bir kediyi yürüyüşe çıkartmak? Bu kolay bir öneri değil! Endişelenmeyin, bir kediyi yürüyüşe çıkartırken aklınızda tutmanız gereken her şeyi sizlere anlatacağız.

Bir Kediyi Yürütmek Mi Yürütmemek Mi? İşte Bütün Mesele Bu

Yapmanız gereken ilk şey kedinizi yürüyüşe çıkartmanın pozitif ve negatif yönlerini karşılaştırmaktır. Kedinizi, sadece bundan keyif alacağını düşünüyorsanız yürüyüşe çıkartmaya karar vermelisiniz.

Tasma ile yürütülen tekir bir kedi.

Bir kediyi yürüyüşe çıkartma konusu uzmanlar arasında çok fazla fikir ayrılığına neden olur. Evcil kedilerin bir kum kutusunda tuvaletlerini yapmalarının açık havada iyi bir yürüyüşten mahrum bırakılmaları için bir sebep olmaması gerektiğini söyleyenler vardır, özellikle de hayvanın kaçmak istemek gibi bir eğilimi varsa.

Alternatif olarak, bu hassas hayvanları evden çıkartmanın çoğu durumda iyi bir şeyden ziyade daha fazla stres ve korkuya neden olacağını savunanlar da vardır.

Bunun bir sonucu olarak kedilerimiz arada sıkışıp kalırlar. Kesinlikle, her zaman olduğu gibi bu iki uç pozisyon arasındaki orta yolu bulmalı ve evcil hayvanımız için en iyi olan neyse onu yapmalıyız.

Şimdi de size kedinizi yürüyüşe çıkartmak istiyorsanız bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Bir Kediyi Yürüyüşe Çıkartmak Öncesinde Yapılması Gerekenler

Öncelikle kedinizi tasma kullanmaya alıştırmanız gerekir. Bundan dolayı kendinizi sabır ile silahlandırın. Sonra:

 • Kedinize yürüyüşlerde kullanacağınız göğüs tasmasını gösterin. Örneğin, kedinizin tasmayı koklamasına, onunla oynamasına ve ona alışmasına izin verin.
 • Asla normal bir tasma kullanmayın, onun yerine göğüs tasması kullanın. Kediniz için hangi modelin en iyi olacağını veterinerinize sorun.
 • Eğer kediniz göğüs tasmasını takmaya alışırsa o zaman uzun tasmayı da takın ve kedinizin özgürce hareket etmesine izin verin.
 • Tasmayı tutun ve onun yanında, onu zorlamadan yürüyün.

Az önce bahsettiğimiz bu aşamaları adım adım ve her zaman kapalı bir alanda uygulamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, bu aşamaların her biri arasında birkaç gün olmasına izin verin.

Ek olarak, kedinizi en sevdiği yiyecek ile ödüllendirmenizi de öneriyoruz, böylece göğüs tasması ve uzun tasmayı olumlu şeyler ile ilişkilendirebilir.

Kedinizi Yürüyüşe Çıkartmadan Önce Hesaba Katmanız Gereken Problemler

Bu testlerden sonra ilk adımı atmanın zamanı gelmiş demektir. Ancak şunları aklınızda tutun:

 • Kediniz ile çıktığınız yürüyüşler kısa ve sessiz alanlarda gerçekleşen yürüyüşler olmalıdır. Örneğin, bir bahçe ya da özel bir parkta olmayı hedefleyebilirsiniz.
 • Kedinizi büyük bir şehrin gürültüsüne yakın yerlerde yürütmekten kaçınmalısınız.
 • Eğer diğer kedi veya köpekler ile karşılaşırsanız bu hayvanlar kedinizi korkutabilir ya da incitebilir.
 • Kediniz, onu evden çıkartmanızdan önce kurt tedavisi olmuş, ve güncel aşıları yapılmış halde olmalıdır.
 • Eğer kediniz stres ya da korku işaretleri sergilerse onu zorlamayın. Mümkün olan en kısa zamanda eve geri dönün.
 • Eğer tüylü arkadaşınızı kısırlaştırmadıysanız, kızışma döneminde onu yürüyüşe çıkartmayın.

Parkta Bir Yürüyüş

Çimenlerde tasma ile yürütülen bir kedi.

Bütün kedilerin aynı olmadığını, çünkü büyütülme şekilleri tarafından büyük bir ölçüde etkilenmiş olduklarını aklınızda tutun. Ancak bu hayvanlar sık sık tek başlarına dışarıya çıkıyor olsalar bile bir tasma ile yürümek onları korkutabilir. Bunun nedeni durumun kontrolünün onların elinde olmamasıdır.

Aynı zamanda, bazı kediler yabancı yerlerde yürümek yerine sakin bir şekilde uyumaya devam etmeyi ve favori yastıklarının üzerinde kendilerini temizlemeyi tercih ederler.

Ancak, başlangıçta da söylemiş olduğumuz gibi, biraz hava ve güneş her zaman iyi şeylerdir, bu şekilde kedi bir süreliğine yerde yuvarlanabilir ya da küçük pençeleri ile bir ağacı tırmalayabilir.

Bundan dolayı, kediniz ile sokakta yürüme fikrini aklınızdan çıkartmanız en iyisi olacaktır. Eğer kendi evinizde, ya da bir aile bireyinizin veya bir arkadaşınızın evinde bir bahçe yoksa, mümkün olduğunca tenha olan bir park arayıp kedinizi kutusunun içerisinde oraya götürün.

Kedinizin Evde Eğlenmesi İçin Seçenekler

Eğer kediniz yürüyüşe çıkmaya çok direniyorsa, ya da çıktığınızda çok stres yaşıyorsa denemeyi bırakın. Kedinizin evde eğlenmesi için başka seçenekler her zaman vardır:

 • Onunla her gün oynayın.
 • Bir kedi ağacı alın.
 • Onun için farklı saklanma alanları (kutular, açık sandıklar ve benzeri) bulmaya çalışın.

Eğer evcil hayvanınızla yürüyüşe çıkma ihtiyacını hissetmeye devam ederseniz bir köpek evlat edinme seçeneğini ciddi bir şekilde değerlendirin!