Köpeğinizi Karda Dışarı Çıkartmak: Bilmeniz Gerekenler

10 Temmuz 2020
Köpeğinizi karda dışarı çıkartmak ikiniz için de unutulmaz bir tecrübe olabilir. Ama bunu bazı önemler almadan ve köpeğinizin güvenliğini aklınızda bulundurmadan yapamazsınız.

Tüylü dostunuzla nasıl muhteşem bir tatil yapabileceğinize dair birçok yazı yazdık. Aynı zamanda köpeğinizle birkaç gün doğada olmanız anlamına gelen dağ ya da başka bir yere gittiğinizde neler yapmanız gerektiği hakkında da konuştuk. Ama bugün size köpeğinizi karda dışarı çıkartmak istediğiniz zaman ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz.

Kar (ve tabi ki soğuk) çok yıpratıcıdır, yani köpeğinizi karda dışarı çıkartmadan önce düşünmeniz gereken önlemler vardır.

Köpeğinizi karda dışarı çıkartmadan önce aklınızda bulundurmanız gerekenler

Huskyler karda

Eğer karlı bir günün sizin için de köpeğiniz için olduğu kadar unutulmaz olmasını istiyorsanız, evden hiçbir hazırlık yapmadan çıkamazsınız. İşte alabileceğiniz bazı önlemler:

Onu soğuktan koruyun

Köpeğinizin cinsi (evet sibirya kurtları dahil) ne olursa olsun onu soğuktan korumalısınız. Elbette uzun tüylü hayvanlar daha iyi idare edecektir ama yine de hala korumaya ihtiyaçları vardır. Bu durum kısa tüylü hayvanlarda daha da önemli bir hale gelir.

Köpeğinizi soğukta sıcak tutmak için gereken her şeyi herhangi bir evcil hayvan mağazası ve hatta bazı spor mağazalarında bulabilirsiniz.

Patilerini koruyun

Köpeklerin vücudundaki en hassas kısmın patileri olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Yani eğer günü aksilik olmadan bitirmek istiyorsanız, köpeğinizin patilerini de korumalısınız.

Karlı bir günde dışarı çıkmadan önce veterinerinizle köpeğinizin patilerini iyileştirebilecek ve güçlendirebilecek ürünler hakkında konuşmalısınız.

Aynı zamanda kardayken köpeğinizin patilerine petrol jelatini sürmelisiniz. Bir koruyucu tabaka yerine geçerler ve köpeğinizin yaralanmasını engellerler. Dahası, sağladıkları su soğuğun sebep olabileceği yara ve kesiklerden kaçınmaya yardım eder.

Dışarıdayken patisini sürekli inceleyin ve eğer bir çatlak veya benzeri bir şey görürseniz petrol jelatini (Vazelin) uygulayın.

Dikkat edin

Köpekler buldukları her şeyi yer. Bu kardayken çok dikkat etmeniz gereken bir şeydir çünkü muhtemelen onu da yemeye çalışacaklardır! Zararsız gözükebilir ama aslında mide bulantısı ve kusmaya sebep olur.

Ve tabi ki köpeğinizin kaybolmamasına da dikkat etmelisiniz. Bu özellikle fazla insan olan bölgelerde yaygındır.

Gün ışığı

Hava soğuk olsa dahi köpeğinizi kara çıkartmak için karar verdiğiniz gün güneşli de olabilir. Kar yüzeyinden yansıyan güneş ışığı kör edici olabilir (aynı kumsalda denize vurduğu gibi).  Yani köpeğinizin kar üstünde ve güneş altında uzun süreler geçirmediğine emin olun.

Köpeğinize bir mont giydirseniz bile, vücudunun soğuktan yanabilecek burun gibi farklı hassas noktaları da vardır. 

Tek başına uzaklaşmasına izin vermeyin

Beraber sibirya kurtları

Köpeğinizi nerede bırakıp koşmasına izin verdiğinize de dikkat edin. Çocukların ya da başka insanların koştuğu veya kartopu oynadığı yerler bulmaya çalışın.

Köpeğinizi insanların kayak ya da kızak kaydığı yerlerden uzak tutun. Bir kazaya sebebiyet verebilir ve köpeğinizle beraber insanlar yaralanabilir. Bu kesinlikle içinde bulunmak isteyeceğiniz bir durum değildir.

Yani köpeğinizle beraber karlı bir günde dışarı çıkmak kesinlikle imkansız değildir. Hatta, köpeğiniz muhtemelen buna bayılacak, karda koşacak, yuvarlanacak ve gülecektir.

Sadece günün tadını sonuna kadar çıkarabilmek için önerilerimizi unutmayın!