Body Dog: İlk Köpek Spor Salonu

8 Ağustos 2020
Bu yazımızda size ilk köpek spor salonu, Body Dog'dan ve köpeğinizin kilo vermesine yardımcı olmak için ne yaptıklarından bahsedeceğiz.

Kaç kere köpeğinizin kilolu olduğunu fark ettiniz ama uzun yürüyüşlere çıkamadığınız için ne yapacağınızı bilemediniz? İşte Bogotá, Kolombiya’da bu sorun için bir çözüm ortaya çıktı. Çözüm Body Dog, köpekler için ilk spor salonu. Orada neler yaptıklarını ve dahasını öğrenmek istemez misiniz? Okumaya devam edin!

Body Dog: köpekler için ilk spor salonu

Sadece kilolu köpekler için mi?

Eğer köpeğiniz biraz ağır ise, bunun bir sürü sebebi vardır. Bunlardan biri yeterince egzersiz yapmıyor olmasıdır. Hayvanların da bedenlerini çalıştırması gerek! İdeal bir kiloya sahip olmak için önemli olan tek şey yemek değildir.

Aynı zamanda kilolu olmasını engelleyecek sağlıklı aktiviteler yaptığından da emin olmalısınız.

Body Dog salonunda bir köpek

Bogotá, Kolobiya’da bir grup antrenör, ilk köpek spor salonu Body Dog’u, sahiplerin köpeklerinin sağlığını koruması ve gerekiyorsa kilo verdirmesine yardım etmek için kurdu. Aynı zamanda köpeklerin sahipleriyle her zaman yapamadığı egzersiz çeşitlerini de verirler. Bunun sebebi sahiplerin fiziksel olarak aktif olmak için, ya meşgul, ya yapamadığı, ya da hoşuna gitmediğindendir.

Ama burası sadece bir kilo verme okulundan öte bir yer. Antrenörler, kaza geçirmiş ya da ciddi bir hastalığı olan köpekler için fiziksel yeterlilik, kas güçlendirme ve rehabilitasyon gibi programlara da sahiptir.

İçeride makineler ve merdivenler, üzerinden zıplamak için engeller, çeşitli boyutlarda toplar, yürüme bantları, tüneller vb… gibi farklı egzersiz ekipmanları vardır.  Köpeğinize ödüller, fırçalama, hidro masajlar ve rahatlama teknikleriyle birlikte egzersiz yaptırıyorlar. Body Dog aynı zamanda yavru köpekler için de bir eğitim servisi sunmakta.

Bir köpekle egzersiz yapmak?

Bu Kolombiya’daki köpek spor salonu tamamıyla köpekler için dizayn edilmiştir. Sahipler “davetli değildir” (izleyebilir ama katılamazlar). Okurlarımızın çoğunun Bogotá’da yaşamadığını biliyoruz, peki eğer köpeğinizi bir spor salonuna gönderemiyorsanız ne yapabilirsiniz? Cevabı çok basit: siz idman yaptırabilirsiniz! İşte sizin için bazı favori fikirlerimiz:

Yürüyüş ve koşu

Yürümeye başlayın ve gittikçe hızınızı artırın. Tüylü dostunuzun sizinle beraber kalması için bir tasma kullandığınıza emin olun. Bazı durumlarda, sahipler köpeklerine (özellikle yavruysa) yetişmek için forma girerler.

Yüzme

Eğer şu suyu seven cinslerden birine sahipseniz (Golden Retriever’lar gibi), bunu avantaja çevirebilirsiniz. Onu kumsala götürün ya da özel bir havuz (çocuk havuzu gibi) alın. Suyun içine birkaç oyuncak atın ve bırakın peşinden koştursunlar.

Oyunlar

Body Dog spor salonunun bahçesi

Bir top ya da sopa fırlatmak köpeğinize egzersiz yaptırtmak için harika bir yoldur. Ne atarsanız atın peşinden koşup size geri getirmesi gerektiğini ona gösterin. Unutmayın: yaşlı köpekler yeni numaralar öğrenemez diye bir şey yoktur. Köpeğiniz ister yavru ister yetişkin olsun, ona her zaman bir şeyleri gidip getirmeyi öğretebilirsiniz. 

Cinsine bağlı olarak, bazı oyunları diğerlerinden daha çok sevebilir. İşte sizin için hangi cinslerin hangi tür oyunlardan hoşlanmaya yatkın olduğunu gösteren basit bir liste:

  • Yakalayıp getirme: Labrador Retriever, Golden Retriever, Cocker Spaniel, Beagle, Mastif, ve Newfoundland.
  • Dişleriyle yorgan çekme: Foksteriyer, Yorkshire Teriyer, Bull Teriyer, Scottish Terriers, Jack Russell Teriyer, Batı Highland Beyaz Teriyeri, ve Pitbull Teriyer.
  • Futbol: Border Collie, Corgi, Alman Çoban Köpeği, Belçika Çoban Köpeği, Puanter, and İspanyol Su Köpeği.

Köpeğinizin en çok ne yapmayı sevdiğini bulun ve bunu haftalık rutininiz haline getirmeye çalışın. Köpeğinizin sağlığını korumak ve kilolu olmadığına emin olmanın yanı sıra, egzersiz yapmak size de iyi gelecektir. Temiz havada olacaksınız, koşacaksınız, eğleneceksiniz ve en iyi dostunuzla beraber harika zaman geçireceksiniz. Daha iyi ne olabilirdi ki?

Fotoğraflar: Body Dog Facebook sayfası.

https://misanimales.com/body-dog-primer-gimnasio-perros/