Köpeğinizi Havuza Götürmek İçin İpuçları

Kumsaldan uzakta mı yaşıyorsunuz? Köpeğinizi yazın dışında yüzmeye götürmek mi istiyorsunuz? O zaman bugünkü yazımızı okuyun ve köpeğinizi havuza götürmek için hazırlayın! Pişman olmayacaksınız.
Köpeğinizi Havuza Götürmek İçin İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer köpeğiniz suyu seviyorsa ve siz de onunla yüzmek istiyorsanız artık yaz tatillerini beklemenize gerek yok! Hatta kumsala gitmek zorunda bile değilsiniz. Köpeğinizi havuza götürmek uygun hazırlıklarla beraber oldukça mümkün bir şey. Bu sizin yeni yaz maceranız olabilir!

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar da sadece fiziksel olmayan şekillerde hasta olabilir. Birçoğu depresyon ve ilgili semptomları tecrübe edebilirler. Yemek, su ve yürüyüşler önemlidir ama eğer köpeğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız mutluluk ve özgürlük de aynı şekilde önemlidir.

Köpeğinizi yüzmek için havuza götürmek bu konuda harika bir seçenek olabilir. Ona egzersiz şansı tanır ve ikiniz de suda biraz eğlenebilirsiniz.

Köpeğinizi havuza götürmek için ipuçları

Aşı ve parazit tedavilerini güncel tutun

Köpeğinizin sağlığını korumak için önleyici tedbirler almak çok önemlidir. Onu havuza ister götürün ister götürmeyin bu geçerlidir. Ama eğer köpeğinizi diğer insan ya da hayvanlarla aynı suya sokacaksanız bu durum çok daha önemli bir hal alır.

Aşı vurulan bir köpek


Köpeğinizin tüm aşıları güncel olmalıdır. Bununla beraber köpeğinizi havuza götürmeden birkaç hafta önce onu parazitlerden kurtardığınıza da emin olmak da önemlidir.

Adaptasyon süreci

Köpeğiniz bir gecede havuza alışmayacak. Eğer onu ilk kez bir havuza götürüyorsanız o zaman sabırlı olmalı ve ona adapte olması için zaman tanımalısınız.

İlk olarak asla köpeğinizi havuza girmeye zorlamayın. Her köpeğin kendi adaptasyon süreci ve içeri girmek için hazır olma eşiği vardır. Başta suda ya da suyla oynadığı zaman ona ödüller vererek, en sevdiği oyuncağı suya koyarak vs. onun meraklanmasını sağlayın.

Havuzu eğlenceli ve köpeğinizin içerisinde bir şeyler deneyebileceği bir yermiş gibi gösterin.

İyi bir klor seviyesi

Hayvanların klor toleransı insanlardaki ile aynı değildir. Köpeğiniz girmeden önce havuzun klor seviyesini kontrol etmek aşırı derece önem arz eder. Aynı zamanda girdiğiniz havuzda köpeklere izin verildiğinden de elbette emin olun.

Uygun seviyelerdeki bir klor havuzdaki sabit suyun yüzülmek için güvenli olmasını sağlamakta önemli bir rol oynar. Sudaki bakteri, mantar ve parazitlerin %99’unu öldürebilir.

Ama çok fazla klor ya da farklı bir kimyasal bileşen köpeğinizin sağlığına ciddi seviyelerde zarar verebilir. Tahriş gibi hafif rahatsızlıklar ya da zehirlenme gibi ölümcül sorunlara yol açabilir.

Onu yalnız bırakmayın

Köpeğinizin bacağına kramp girebilir ya da bacakları uyuşabilir. Bu onu havuzda yalnız bırakmama sebebinizin sadece bir kısmı. Bazı eğitmenler köpeğinizi havuza sokarken bir tasma kullanmanızı tavsiye eder. Bu onun ne yaptığını kontrol etmenizi ve gerektiğinde havuzdan çıkartmanızı kolaylaştırır.

Köpek havuzları

Bazı tema parkları ve kaplıcalarda köpekler içerisinde yüzebilsin diye yapılan havuzlar var. Hatta artık sırf bu iş için ayrılmış havuzları olan bir sürü girişim de mevcut. Eğer evde bir havuzunuz varsa köpek rahatça içeri girip çıkabilsin diye en az bir adet merdiven koymanız gerekir.

Güneş bakımı ve koruması

Güneş ışığı ve morötesi ışınlara aşırı maruz kalmak hem köpek hem de insanlar için çok zararlı olabilir. Neyse ki köpekler için güneşe karşı koruma sağlayan bazı ürünler mevcut. Bunun dışında da güneşli günlerde köpeğinizin bolca su içtiğinden emin olmalısınız. Bolca gölge ve su tüylü dostunuzu mutlu ve sağlıklı tutmanız için yapabileceğiniz en iyi şeyler.

Yüzerken onu beslemeyin

Köpeğiniz yüzerken ya da yüzmek üzereyken onu beslememek iyi bir fikir olabilir. Bu sindirimsel sorunlara yol açabilir ve dolaylı olarak da kusmasına sebep olabilir.

İdeal olarak onu havuza sokmadan bir saat önce ya da sonra beslenmesine izin vermelisiniz.

Kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin

Kulağı temizlenen bir köpek

Sıcak ve nem köpeğinizin kulağında bakteri ve mantar yetişmesi için bereketli bir üreme alanı oluşturur. Bu da onları bir çeşit pamuklu bezle iyice temizlemenizi gerekli kılar.

Klordan kurtulmak için temiz suyla banyo

Havuzdan çıktıktan sonra kalan klordan kurtulmak için köpeğinizi temiz su ile banyo yaptırmalısınız. Aslında bu hem hayvanlar hem de insanlar için güzel bir öneri.

Yıkadıktan sonra iyice kuruladığınızdan da emin olun. Herhangi ıslak deri ya da kürk parçası bırakmadığınızdan emin olmak için temiz ve kuru bir havlu kullanın. Yoksa köpeğinizin tüyleri kötü kokmaya başlayabilir ve cildinde mantarlar büyüyebilir.

Köpeğinizi havuza götürmeden önce, götürdüğünüzde ve götürdükten sonra bu ipuçlarını takip etmelisiniz. Bu sayede sorumluluk sahibi bir şekilde köpeğinizle beraber yazın ve suyun tadını çıkarabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.