İspanya’nın İlk Köpek Konserini Keşfedin

27 Kasım 2020
Fantasía Canina İspanya'nın ilk köpek konseri oldu. Bu eşi benzeri görülmemiş olay ilk olarak 2016 yılında İspanya'da gerçekleşti ve insanın en iyi arkadaşına saygısının bir göstergesi olarak yapıldı.

Fantasía Canina İspanya’nın ilk köpek konseri oldu. Bu eşi benzeri görülmemiş olay ilk olarak 2016 yılında İspanya’da gerçekleşti ve insanın en iyi arkadaşına saygı saygısının bir göstergesi olarak yapıldı. Bugün size bu inanılmaz köpek konseri fikrinin nasıl ortaya çıktığından bahsedeceğiz.

Fantasía canina: Köpekler İçin Çok Özel Bir Konser

köpeklere özel konserler

Bu etkinliğin fikri besteci ve perküsyonist Jesús Salvador Chapi’den geldi. Amacı, yalnızca köpekler tarafından duyulabilen sesleri kullanarak İspanya’nın köpekler için ilk konserini organize etmek ve gerçekleştirmekti. Yani bir nevi ultrasonik bir konser olduğunu söyleyebiliriz.

Konu proje için bir adım atmaya geldiğinde, yetkililer “fikri sevdiklerini” açıkladılar.

Bu özel konser, Chapi’nin memleketi olan Valensiya’daki Senyera Parkında ve aynı zamanda etkinlik fikrinin ilk ortaya çıktığı yerde gerçekleşti. Konser bölgesi 100.000 metrekareden fazla ve aynı zamanda 150’den fazla köpeği sahipleriyle birlikte alacak kadar büyük bir yerdi.

Köpeklerin girmesine izin verilen birçok konser var. Ancak bu konser onlardan farklıydı. Bu sefer köpeklere eşlik edenler sahiplerdi. Yani, insanlar girmek için 2 Euro ödemek zorunda kalırken, köpekler tamamen ücretsiz girebiliyordu.

Sağlık ve Güvenlik

Kutlama olayına rağmen, sahipler yine de belirli sağlık ve güvenlik kurallarına uymak zorundaydı. Bütün köpekler tasma, “tehlikeli ırklar” bir ağızlık takmalı ve her zaman gözetim altında tutulmalıydı. Yetkililer ayrıca saldırgan köpekleri veya kurallara uymayanları reddetme hakkına sahipti.

Kentin etkinlik koordinatörleri, etkinliğin müziğin alternatif tarzlarını halka açarak desteklemesini umduklarını söylediler. Ayrıca, insanların en iyi arkadaşlarıyla birlikte olmaktan daha iyi ne olabilir? Şüphesiz bu sıra dışı proje, dört bacaklı dostlarımıza çok özel bir saygı göstergesiydi.

Dünyanın Dört Bir Yanından Hayvanlara Saygı

köpekler ve için özel günler

Köpekler binlerce yıldır insanın en iyi arkadaşı olmuştur ve köpek severler sadece bir gün için bile köpeklerinin özel hissetmeleri için her zaman yeni yollar aramaktadır. İspanya’nın köpekler için verdiği konser de bir istisna değildir.

Dünya çapındaki festivaller

  • Tihar Işık Festivali – Nepal: Köpekler Hindu dininde önemli bir yere sahiptir. Işık Festivali, insanların köpeklere ve diğer hayvanlara saygılarını sundukları bir etkinliktir. Onurlandırılmayı hak ettiğini düşündükleri herhangi bir hayvanın alınlarını boyuyorlar. Alnının ortasında küçük kırmızı bir nokta yapıyorlar. Ayrıca onlara özel yiyecekler veriyorlar ve hatta boyunlarına çiçekler asıyorlar.
  • Dünya Köpek Günü- ABD: Amerika’da sadece köpeklere ayrılmış özel bir gün vardır. O günde sahiplerin köpeklerini işe getirmelerine izin verilir. Böylece onlar da günü birlikte geçirebiliyor ve diğer köpeklerle arkadaş olabiliyorlar. Bu etkinlik her yıl 24 Haziran’da gerçekleşiyor ve hiçbir işverenin o gün işe getirilen evcil hayvanları kabul etmeme gibi bir seçeneği bulunmuyor.
  • İstanbul’un sevgili kedisi Tombili: Ayrıca insanların özellikle bir hayvana sayglarını sundukları günler de vardır. İstanbul’un ünlü kedisi Tombili için de durum böyledir. Bir kaldırım taşında çekilmiş fotoğrafının internette viral bir hale gelmesi ile ünlü oldu. O öldüğünde, onun onuruna ünlü oturuşunu canlandıran bir heykel yaptırdılar.
  • Dünya Kedi Günü: Bugün Bill Clinton kedisi Socks’un ölümünden sonra, onun onuruna daha fazla kutlanmaya başladı. Socks sadece sahibinin ve ailesinin değil, aynı zamanda ABD vatandaşlarının da kalbini çalmıştı. Dünya Kedi Günü aynı zamanda onun öldüğü gündür.