Evcil Hayvanlar İçin Düzenlenen Kutlamalar

Dünyanın her yerinde özellikle tüylü dostlarımıza adanmış evcil hayvan kutlamaları var.
Evcil Hayvanlar İçin Düzenlenen Kutlamalar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tarih boyunca insanlar birçok şeyi kutlayarak eğlendiler, peki ya siz evcil hayvanlar için de kutlamalar yapıldığını biliyor muydunuz?

Evcil hayvanınızın doğum gününü kutlamak pek de kolay değil. Muhtemelen bunun asıl sebebi, onun tam olarak hangi gün dünyaya geldiğini bilmediğinizden kaynaklanabilir. Ve çoğu zaman, sadece gerçek sevgi dolu sahipler, evcil hayvanlarını yılbaşı hediyesi alma listesine eklemeyi hatırlar.

Köpek için doğum günü partisi.

Evcil Hayvanlar için Etkinlikler ve Kutlamalar

Dünyanın her yerinde özellikle tüylü dostlarımıza adanmış evcil hayvan kutlamaları var.

Bunun bir örneği, her yıl Nepal’de gerçekleşen Kukur Tihar festivalidir. Bu ülkede köpekler, yılda bir kez olmak üzere çiçekler, çelenkler ve lezzetli yemeklerle şereflendiriliyor.

Halk, Nepal’de kutlanan, 5 günlük Hindu bayramı olan ünlü Işık Festivali’nin ikinci gününde bu etkinliği kutluyorlar. Buna ek olarak bu festivali, Batı Bengal bölgesindeki Darjeeling dahil olmak üzere Hindistan’ın Assam ve Sikkim eyaletlerinde de kutluyorlar.

Tihal, Nepal’deki en büyük ikinci festivaldir. Halk bu festivale, sadece insanlara ve tanrılara değil aynı zamanda hayvanlara da saygı gösterdiği için önem veriyor. Buradaki amaç, onların bir dediğini iki etmemek ve sadık oldukları için onlara teşekkür etmektir.

Eski bir Hindu Geleneği

Hindu geleneği; evcil hayvanların, ölümün tanrısı olan Tanrı Yamaraj’ın elçileri olduklarını ve bir sonraki yaşamın kapılarını koruduklarını ileri sürüyor. Bu yüzden katılımcılar, Kukur Tihar boyunca onlara hürmet etmelidir.

Hayvanlar ister sokakta yaşasın, ister sahipleri olsun, fark gözetilmeksizin, insanlar onları çiçek çelenkleriyle süslüyor. Daha sonra alınlarına pirinç hamuru, yoğurt ve kırmızı boya ile bir işaret koyuyorlar.

Tika olarak adlandırılan bu işaret, hayvanın yanından geçen herkes için, onun bir Tanrı’nın lütfu olduğu anlamına geliyor. İnsanlar onlara genellikle süt, yumurta, et veya kaliteli evcil hayvan maması içeren yemekler sunuyorlar.

İspanya’da Aziz Anthony Günü

İspanyollar, 17 Ocak’ta hayvanların koruyucu azizi olan Aziz Anthony’nin gününü kutluyorlar. Her yıl, rahibin hayvanları kutsadığı bir ayin için sahipleri, evcil hayvanlarını şehirlerin farklı yerlerine getiriyorlar.

Buna ek olarak insanlar, o gün bir zamanlar bizimle yaşayan ve artık burada olmayan tüm hayvanları anıyorlar.

New York’ta Köpekler için Düzenlenen Kutlamalar

New York Köpek Filmleri Festivali, evcil hayvanların ve sahiplerinin refahını korumak için tanınmış ünlü bir festivaldir. Festival kendisini “köpekler ve insanları arasındaki sevginin yıllık kutlaması” olarak tanımlıyor.

Bu etkinlikte organizatörler, ilham veren, eğiten ve eğlendiren bir deneyim sağlamak için dünyanın her yerinden, köpekleri baş rol alan kısa filmler seçiyorlar. Belgeseller, animasyonlar ve kurmaca filmler gösterime sunuluyor. Ayrıca hayvan refahı kuruluşları, bu etkinliğe sahiplendirilmesi için köpekler getiriyorlar. Daha sonra, bilet satışlarının bir kısmını alıyorlar.

Japonya’da Kediler için Bir Parti

Japonya’da kediler de parti veriyor! 22 Şubat Kedi Günü’nde bu parti gerçekleştiriliyor.

Peki neden 22’si? Çünkü “miyav”ın Japoncadaki yansıma sözcüğü “Nya”dır. Aynı zamanda Japonca’da iki sayısı “ni” diye okunur. İkinci ayın yirmi ikinci günü, yani “ni ni ni” Kedi Günü’dür çünkü kulağa bir miyav gibi gelir: “nya nya nya”. Aslında oldukça mantıklı!

Japonya’da kediler çok sevilen hayvanlardır ve şanslı kedi muskaları bile vardır. Ayrıca Maneki-Neko, “Şanslı Kedi” olarak da bilinir.

Evcil Hayvanlar için Düzenlenen Kutlamalarla Hayvanları Koruma Günü

Köpeğin doğum günü kutlanıyor.

Her yıl 4 Ekim tarihinde Hayvanları Koruma Günü kutlanıyor. İnsanlar, şekli ne olursa olsun hayvan yaşamını anıyor ve dünya çapında özel etkinlikler düzenliyor.

Kiliseler, sinagoglar ve parklarda veya sahalarda bulunan bağımsız papazlar hayvanları kutsuyorlar. Hayvan barınakları bağış toplama etkinlikleri düzenliyor, evler açıyor ve bilgilendirici sergiler organize ediyor.

Tüm bunlara ek olarak okullarda, diğer şeylerin yanı sıra, hayvanlar ve sahiplerle ilgili çalışma projeleri tasarlanıyor veya hayvan hayır kurumlarına bağışta bulunuluyor veya bir hayvan barınağına sponsorluk taahhütleri veriliyor.

İlginizi çekebilir ...
Dünya Çapında Uluslararası Kedi Günü
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dünya Çapında Uluslararası Kedi Günü

Geçen ay birçok ülkede Uluslararası Kedi Günü kutlandı. Kediler binlerce yıldır bize yardımcı oldular ve harika zarafetleri ile bizi şaşırttılar.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.