Köpeğiniz Neden Bir Oyuncağını Diğerine Tercih Ediyor

23 Şubat 2021
Köpeğiniz neden eski oyuncaklarını yenilerine tercih ediyor? Köpeklerin oyuncak tercihlerine dair bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yine aynı şey. Heyecanla yeni aldığınız oyuncağı köpeğinize vermek için eve gidiyorsunuz. Dükkanda bu oyuncağı gördüğünüzde mutlaka almanız gerektiğini hissediyorsunuz. Nihayet köpeğinize veriyorsunuz, bakıyor, kokluyor. Sonra da yıllardır ona ait olan kirli ve eski oyuncağını aramaya gidiyor. Buna akıl sır erdiremiyorsunuz! Köpeğiniz neden bir oyuncağını diğerine tercih ediyor? Bugünkü yazımızda bu sorunun yanıtını keşfedeceksiniz!

Köpeğinizin neden bir oyuncağı diğerine tercih ettiğini keşfetmenin yanı sıra, yeni bir oyuncak alırken ya da yaparken köpeğinizin onu seveceğinden emin olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğreneceksiniz. Önemli olan köpek dostunuzun mutluluğu değil mi?

Köpeğiniz Neden Bir Oyuncağını Diğerine Tercih Ediyor

Köpekler kurtlardan evrildikleri için onlarla birçok ortak özelliğe sahiptirler. Örneğin; kurtlar için avları neyse, köpekler için de oyuncakları öyledir ve bir tür eğlence aracı görevi görürler.

Köpeğiniz neden bazı oyuncakları tercih ediyor

Kurtlar avlarını yemeden önce oradan oraya dolaştırırlar. Aynı şekilde köpekler de belirli oyuncaklarla oynar ve patileri arasında evde gezdirirler.

Peki bu köpeğinizin bir oyuncağı diğerine tercih etmesini nasıl etkiler? Bunun yanıtı oldukça basit. Köpekler taşıyabilecekleri ve kolayca parçalayabilecekleri küçük oyuncakları tercih edirler.

Yumuşak, manevra yapması kolay ve bir yerden bir yere taşınabilen oyuncaklardan hoşlanırlar. Yemek gibi kokuyorsa da cabası!

İşte size bunu kanıtlamak için bir örnek. Çocuğunuzun eski ayıcığını köpeğinize verdiğinizi ve köpeğinizin ona bayıldığını hayal edin. Ayı paramparça olmuş ama köpeğiniz hala onu bir yerden bir yere taşıyor. Sonra ona yeni bir oyuncak almayı planlıyorsunuz, o dişlerini sağlamlaştıran sert oyuncaklardan ve o tarz bir oyuncağın kolay kolay kırılmayacağını düşünüyorsunuz.

Fakat köpeğiniz oyuncakla ilgilenmiyor. Dokusu sevdiği eski oyuncaktan çok daha farklı. Bir oyuncağın dişlerine iyi gelip gelmediği hakkında bir fikri de olamaz. O yüzden de aldığınız oyuncakla oynamıyor.

Köpeklerin Oynamayı Sıklıkla Reddettiği Oyuncaklar

Köpekler genellikle sert ve düz oyuncaklardan hoşlanmazlar. Oynarken ses çıkarmayan oyuncaklara da pek yanaşmayabilirler.

Bunun yerine eski, çiğnenmiş, aşina olduğu oyuncağı yeni ve pırıl pırıl bir oyuncağa tercih eder. Oyuncağı ilk gösterdiğinizde gelip koklayıp onu çiğnemeye başlayabilir. Fakat muhtemelen kısa süre içinde oyuncaktan sıkılır.

Köpeğiniz Bir Oyuncağını Diğerine Tercih Ediyor Mu?

Peki ya tüm köpek oyuncaklarınız eski ve kirliyse ve de siz yeni bir oyuncak almak istiyor ama onu oynamayı reddedeceğinden korkuyorsanız? Burada yapabileceğiniz tek bir şey var, o da sevdiği oyuncaklara benzeyen oyuncaklar tercih etmeniz.

Sevdiği oyuncakların dokusunu, boyutunu ve şeklini inceleyin. Ayrıca ses çıkarıp çıkarmadıklarına da bakın. Ona benzer bir oyuncak seçin ya da hatta kendiniz yapın.

Ağzında yeşil topla yüzen köpek

Köpeğinizin oynadığı oyuncakları değiştirmesini istiyorsanız en sevdiği oyuncağını atıp yerine yenisini almayın. Onlara bir alternatif sunmanız daha doğru olacaktır. Arada sırada yenileriyle oynaması için eski oyuncağını saklayabilirsiniz.

Köpeğiniz eski oyuncağını aramayı bıraktığında ve yeni oyuncağına alıştığında eskisini atabilirsiniz.

Köpeğinizin yeni oyuncağına alışması biraz zaman alabilir. Onun için moralinizi bozmayın. Bu oldukça normal bir süreçtir. Israrcı olur ve pes etmezseniz iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Köpeğiniz Neden Bir Oyuncağını Diğerine Tercih Ediyor: Çaba Sarf Etmeye Dair

Oyun oynamak köpeğinizin gelişimi için son derece önemlidir. Bundan ötürü, köpeğiniz tek başınayken ya da sıkıldığında yalnızca sevdiği eski oyuncaklarıyla oynamamalıdır. Sizin de onunla oynamak için zaman ayırmanız gerekir.

Köpeğinizle vakit geçirmeniz onun sağlığı ve mutluluğu için çok önemlidir. Onunla vakit geçirmeniz aranızdaki bağın güçlenmesini ve karşılıklı olarak hayattan daha çok zevk alarak, tatminkar bir hale erişmenizi sağlar. Köpeğiniz onu mutlu etmek için yaptığınız en ufak şeyden ötürü size minnettar olacaktır.