Dans Eden Köpekler Şovu

Köpekleriyle dans eden insanların videolarını ve hatta şovlarını internette bulabilirsiniz. Bu yeni bir şey değil. ABD'de ortaya çıkan "Dans eden köpekler", evcil hayvan severlerin takip ettiği yeni bir trenddir.
Dans Eden Köpekler Şovu

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2020

Dans eden köpekler hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu makalede, ABD’de “Musical Canine Freestyle” olarak bilinen bu egzersiz hakkında bildiklerimizden bahsedeceğiz. Daha önce hiç duymuş muydunuz? Belki de siz de köpeğinizle birlikte denemek istersiniz?

Dans eden köpekler konseptinin çıkışı

Bu trend en çok Almanya’da popüler olsa da, aslında bale ve klasik dansın eğlence dünyasını kasıp kavurduğu 1989 yıllarında ABD’de ortaya çıkmıştır.

Dans eden köpekler tam olarak nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, köpeğinize belirli bir koreografiyi takip etmesini öğreterek gerçekleştirdiğiniz bir köpek dansıdır.

Bu köpek dansı, tüylü dostunuzun patilerini kavrayıp slow dans yapmaya (her ne kadar insanın aklına ilk o gelse de) benzemiyor. Daha ziyade, köpeğin müziğin ritmine uygun olarak belirli hareketler yaptığı bir koreografiden oluşmaktadır.

Buradaki amaç, eğlenceden daha fazlası. İtaat egzersizlerini daha yaratıcı ve çekici hale getirmeyi de amaçlamaktadır. Şu anda, dünyanın birçok yerinde ulusal ve uluslararası köpek dansı yarışmaları düzenlenmektedir.

sahilde dans eden köpek

Tüm köpekler dans etmeyi öğrenebilir mi?

Dans etmeyi seviyorsanız ve bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen aynı şeyi köpeğinizle yapıp yapamayacağınızı düşünüyorsunuzdur.

Fazlasıyla agresif olmadığı sürece, bütün köpekler dans etmeyi öğrenebilir ve dans edebilir. Egzersizler karmaşık gibi görünse de, sabır, azim ve iyi bir eğitim ile tüylü dostunuzun dikkatini çekebilirsiniz.

Köpeğinizin bu egzersiz türü için uygulaması gereken en yaygın hareketler şunlardır:

  • Slalom
  • Zikzak
  • Bacakların arasından geçmek
  • Geri veya yana doğru yürümek
  • Sekmek
  • Etrafında dönmek

Bunlar en yaygın hareketlerdir, ancak köpeğinizi tek başınıza eğitebileceğinizi düşünmüyorsanız, köpeğinizi Köpek Dansı okuluna yazdırabilirsiniz.

köpek aksesuarları

Dans eden köpeklerin kalbi: Almanya

Müzik söz konusu olduğunda (özellikle klasik müzikte), Almanya’nın başı çektiğini biliyoruz. Konu dans eden köpekler olsa da zirve yine Almanya’ya ait.

Almanya’nın bu trende katılması biraz zaman alsa da (ABD’de ortaya çıktıktan 7 yıl sonra), şu an  birçok ödül ve yarışmayı kazanarak başı çekmektedirler.

Hatta, ülkede şu anda bu tür dansları uygulayan 500 kişi vardır ve bu sayı git gide artmaktadır. Alman köpek şovunun başkanı Tobias Hertel’e göre, insanların bu şova aşık olmasının sebebi Almanların müziği sevmesi ve hayvanlara çok değer vermesidir. Üstüne bir de dans etmeleri, iki harika olgunun birleşimidir.

Das Supertalent

X Factor’de olduğu gibi, köpeklerin hünerlerini sergileyebilecekleri bir program vardır: Das Supertalent.  Primadonna adındaki bir Alman köpeği 2009’da yarışmayı kazanmıştır. Almanların spora duydukları sevgiye bir örnek daha.

Daha sonrasında Primadonna ve sahibi birkaç iyi sözleşme imzalamıştır. Ancak bütün bunlara ayak uydurmaya çalışan köpek en sonunda tükenmişlik sendromu yaşadı. Böylece ortaya şöyle bir soru çıkmaktadır: dans eden köpekler risk taşır mı? Cevap, bir miktara kadar evet. Her şeyde olduğu gibi, bunda da aşırıya kaçmamak gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Egzersiz Yapmasının Önemi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Egzersiz Yapmasının Önemi

Köpekler için egzersiz insanlarda olduğu kadar önemlidir ve hepimiz hem fiziksel hem de zihinsel refahı için aktif kalmamız gerektiğini biliyoruz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.