Bu Spor Köpeğinizi Bir Şampiyona Dönüştürecek!

Köpeğinizi itaatkar olması için eğitirken ve zekasını geliştirirken aynı zamanda formda da kalmasını sağlarken nasıl bolca eğlenebileceğiniz aşağıda anlatıyoruz.
Bu Spor Köpeğinizi Bir Şampiyona Dönüştürecek!

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2021

Hayvanlar obezite ve diğer hastalıklardan kaçınmak için egzersiz yapmalıdırlar. Kaygıyı azaltmak ve enerjilerini verimli bir şekilde harcamak da iyi egzersizin bir başka faydasıdır. Aşağıdaki makalede, tüylü dostunuzu şampiyona dönüştürebilecek özel bir köpek sporu hakkında her şeyi anlatacağız! İşte Uluslararası Köpek İtaat yarışması!

Uluslararası Köpek İtaat Yarışması

sahibiyle koşan köpek

Köpekler için bu merak uyandıran sporun adı “Uluslararası Köpek İtaat” dir. Adından da anlaşılacağı gibi, dünyadaki en itaatkar köpeği bulmak için yapılan farklı egzersizlere dayanmaktadır. Ancak bu yarışmada köpeğin ırkının, yaşının fiziksel özelliklerinin hiç önemi yoktur. Sonuç olarak, her şey disiplin, aşk ve bol bol pratikle ilgilidir!

Bu spor neredeyse on yıl önce Kolombiya’da başladı. Günümüzde insanlar ve köpekleri bunu hem eğlence için hem de profesyonelce uygulamaktadırlar. Siz de bu oyunları tüylü arkadaşınızı eğitmek ve belki de hatta bir şampiyona dönüşmesine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz, kim bilir ?!

Konunun uzmanı hakemler, etkinliği denetlerler ve kurallara uygun olmasını sağlarlar. Kurallar, her katılımcının becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Yarışmaların farklı çeşitleri vardır: Yavru köpekler tanıtım kategorilerine katılır, ayrıca genç köpekler ve yetişkin köpekler için de birer kategori vardır. Profesyonel kategoriler de örneğin 1., 2. ve 4. derecelerdedir.

Uzmanlara göre, bu spor mükemmelliğe ve hassasiyete odaklanıyor. Hayvan ile sahibi veya eğitmeni arasında uyum veya ortak paylaşım arar ve bunun değerlendirir. Deneme süreçlerinde yiyecek veya oyuncaklar bir teşvik veya ödül olarak kullanılabilir. Evcil hayvana hem pistte hem de pist dışında kötü davranmak kesinlikle yasaktır.

Uluslararası Köpek İtaati, katılımcıların herhangi bir özel niteliğe sahip olmasını veya belirli bir cinse ait olmasını gerektirmez. Bu, tüm köpeklerin, karma ırkların bile yarışmalara katılabileceği anlamına gelir. Yavru köpeklerde eğitime iki aylıktan itibaren başlanabilir.

Köpekler için spor: Nihai eğitim

Yarışmalar esas olarak aşağıdakileri içeren on egzersizden oluşan bir devreden oluşur:

  • Durma hali (belirli bir süre hareketsiz kalmak)
  • Nesne kurtarma
  • Koku alma egzersizleri
  • Tasma kullanmadan rehberin yanında yürümek
  • Mükemmellik gerektiren hareketler (en yüksek kategorilerde)
  • Uzaktan pozisyon değişiklikleri

Örneğin tanıtım kategorisinde, yönetmelik hepsi maksimum 10 birim puana karşılık gelecek şekilde 6 egzersiz içerir.

1. Birlikte kayışsız

Rehber veya eğitmen tarafından kullanılması gereken komut “yaygara” dır. Köpekler ve eğitmenler egzersizi 5 metrekarelik bir alanda gerçekleştirirler. Normal hız seyri ile başlar, sağa ve sonra iki dönüş, iki yarım dönüş ve iki durma eylemiyle devam eder. Puan kaybettirebilecek şeyler, aynı komutun birden fazla kere verilmesi, köpeğin gerekli bir pozisyonu alamaması veya dikkatinin kolayca dağılmasıdır.

2. Grup halinde oturmak

Kullanılan komutlar “Aşağı” veya “Otur” dur. Bu egzersiz, en az 3, en fazla 6 köpek içeren bir grupla gerçekleştirilir. Köpekler, eğitmenleri kendilerinden 5m uzakta olacak şekilde oturarak başlarlar. Daha sonra hakem, eğitmenleri 9m uzaklaştıktan sonra her bir köpeğe ilgili komutları verir. Hayvan komut verilmeden ayağa kalkarsa, havlarsa veya diğer köpeklera sataşmaya çalışırsa puan düşülür. Ayrıca emir verildikten sonra antrenörlerine gitmezlerse de puan kaybederler.

3. Uzaktan kontrol edin

Kullanılan komutlar önceki alıştırmadaki ile aynıdır. Köpek oturur ve eğitmen 3 metre uzaklaşır. Hakem bir işaret verdiğinde, köpek pozisyonunu değiştirmeli ve eğitmene doğru ilerlemelidir. Son olarak da, köpek hareketsiz kalmalıdır.

4. Grup halinde bir dakika oturmak

sahibinin komutuyla duran köpek

Komut “otur” dur. Gösteri minimum 3 ve maksimum 6 köpek içerir. Eğitmenler önce 5 metre ve sonra da 3 metre daha uzaklaşırlar. Ancak bu süre zarfında hayvan ayağa kalkmamalı veya pozisyonunu değiştirmemelidir. Bir önceki grup çalışmasındaki aynı eylemler için puanlar düşülür.

5. Köpeği bir yere gönderme

Bu durumda kullanılan komutlar şunlardır: “ileri”, “dur”, “hareketsiz” ve “birlikte”. Egzersiz, köpeğin antrenöründen 10 metre uzakta bir köşede ayakta durmasıyla başlar. Eğitmen daha sonra köpeğe bu emirleri verdiğinde , köpek de ona göre duruşunu değiştirmelidir.

6. Oturmak ve uzanmak

Komutlar “otur”, “yat” ve “yaygara”. Egzersiz, her köşesinde bir koni bulunan 5 metrekarelik bir kare üzerinde gerçekleştirilir. Daha sonra, eğitmen köpeğe her köşeye oturmasını veya uzanmasını emredecektir.

Sonuç olarak, bu tür bir köpek itaat yarışması, bir köpek sahibine ve köpeğine çok iyi koordine olmuş bir ekip olarak çalışma fırsatı sunar. Bu takdire şayan sporu öğrenmekten keyif aldığınızı umuyoruz! İlginizi çekebilir ...

Çirkin Bir Yarışma – En Çirkin Hayvanı Ödüllendirmek
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Çirkin Bir Yarışma – En Çirkin Hayvanı Ödüllendirmek

Tüm evcil hayvanların güzel olduğunu düşünüyor musunuz? Bu ödüllü çirkin evcil hayvan yarışma sorumluları size katılmayabilir!