Köpeğinizin Egzersiz Yapmasının Faydaları

Köpeğinizin egzersiz yapmasının birçok faydası vardır. Bugün köpeğinizin egzersiz yapmasının hem zihinsel hem fiziksel faydaları hakkında bilgi vereceğiz.
Köpeğinizin Egzersiz Yapmasının Faydaları

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2021

Köpeğinizin yeterli fiziksel aktivite yaptığından emin olmanız, köpeğinizin mutlu ve sağlıklı olması için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Bugün köpeğinizin egzersiz yapmasının hem zihinsel hem fiziksel faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Egzersizin faydaları – köpeğinizin hem mutlu hem sağlıklı olmasını sağlayın

Tüm köpekler, günlük fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar; ve elbette ki egzersiz programlarının kendi cinslerine, yaşlarına vb. göre özel olarak tasarlandığından emin olmalısınız.

Köpeğinize tam bir sağlık muayenesi yapabilecek, onun iyi bir fiziksel durumda olduğundan emin olabilecek ve ihtiyacı olan egzersizi belirleyebilecek bir veterinere danışmanız ayrıca iyi bir seçenektir.

En iyi seçenek, evcil hayvanınıza sizin egzersiz yaptırmanız olsa da, yapamıyorsanız, aşağıdakiler gibi başka seçenekler de vardır:

 • Bir köpek spor salonuna katılması
 • Bir köpek bakıcısına ödeme yapılması
 • Çeviklik derslerine veya diğer köpek sporlarına kaydolması

Böylece dört bacaklı arkadaşınızın mutlu ve sağlıklı kaldığından emin olabilirsiniz.

Köpeğinizin egzersiz yapmasının birçok yararı vardır. Günlük fiziksel aktivite, köpeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin egzersiz yapmasının önemi

Köpeğinizin Egzersiz Yapmasının Faydaları - hem zihinsel hem fiziksel açıdan faydalıdır.

Fiziksel aktivitenin evcil hayvanınız için sağlayacağı faydaları anlamaya başlamak için hareketsiz bir yaşam tarzının ne kadar tehlikeli olabileceğini düşünmeniz yeterlidir. Yeterli seviyede egzersiz yapmayan bir hayvan, aşırı kilolu olma riskini taşır. Bu da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi tehlikeli sonuç doğurur:

 • Arterit
 • Diyabet
 • Kardiyak ve solunum sorunları

Tüm bunlara ek olarak, yeterli seviyede egzersiz yapmayan köpeklerde davranış problemleri görülür. Örnek verecek olursak; köpeğiniz, eşyaları kırabilir veya evin içinde tuvalet ihtiyacını gidermeye başlayabilir. Üstelik egzersiz eksikliği, aşağıdakiler gibi psikolojik sorunlara bile yol açabilir:

Köpeğinizin egzersiz yapmasının diğer faydaları

Egzersizin faydalarının listesi çok daha kapsamlıdır. Örneğin:

 • Kemikleri ve eklemleri güçlendirir.
 • Kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirir.
 • İtaati geliştirir.
 • Gece boyunca daha iyi ve daha derin bir uyku çeker.
 • Köpeğinizi daha iyi tanırsınız (egzersizi yaptıran kişi siz olduğunuz sürece).
 • Diğer köpeklerle ve insanlarla daha iyi sosyalleşir.
 • Havlamak ve sızlanmak gibi dikkatleri üzerine çekmeye çalışan davranışları azaltır.
 • Bilişsel yeteneği geliştirir.

Köpeğinizle egzersiz

Köpeğinizi uzun bir yürüyüşe çıkarmak her zaman iyi bir seçenektir; ancak elinizde bulunan tek seçenek değildir.

Köpeğinizin tasmasından kurtulmasına izin vermenin, istediği yerde koşmasına izin vermenin ve bazen kovalaması ve size geri getirmesi için nesneler fırlatmanın ötesinde, neden birlikte bir koşuya çıkmayı düşünmüyorsunuz? Ya da neden bisiklete binerken, hatta paten kullanırken yanınızda koşmasına izin vermiyorsunuz?

Kararınız ne olursa olsun köpeğinizin yeterli miktarda su tükettiğinden emin olun. Ve herhangi bir bitkinlik veya yorgunluk belirtisine dikkat ettiğinizden de emin olun.

Köpeğinizle egzersiz için tavsiyeler

Köpeğinizin egzersiz yapması birçok açıdan fayda sağlar.

Köpeğinizle egzersiz yapmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutmak isteyebilirsiniz:

 • Çimento gibi malzemeler köpeğinizin pençelerine zarar verebileceğinden, kum gibi yüzeylerde koşmanızı öneririz. Maksimum yaklaşık 20 dakika boyunca koşmak en iyisidir.
 • Köpeğinizle rahatlatıcı, hoş bir yürüyüşe çıkmaktan hoşlanıyorsanız bu, günde en az 20 dakika, en fazla 2 saat sürmeli. Bununla birlikte bu süre, cinse ve yaşa göre değişiklik gösterir.
 • Atılan oyuncaklar, eşyalara zarar verme eğiliminde olan hiperaktif köpekler için harikadır.
 • Yüzme, köpekler için ayrıca harika bir seçenektir. Mükemmel bir egzersiz şekli olmasının yanı sıra, çoğu köpek kesinlikle bu sporu sever.

Öyleyse sizin ve köpeğinizin yeterli egzersiz yaptığınızdan emin olun. Bu durumun her ikinizi de nasıl mutlu ve sağlıklı hissettirdiğinin hızlı bir şekilde farkına varacaksınız.

Evcil hayvanınızla egzersiz yapma konusunda herhangi bir şüpheniz varsa her zaman bir veterinerden yardım alabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.