Köpeğinize Tasma ile Yürümeyi Öğretmek

Başarılı eğitim, evcil hayvanın yeteneklerinden çok sahibinin kararlılığına ve istikrarına bağlıdır. Bu konu hakkında daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okuyun.
Köpeğinize Tasma ile Yürümeyi Öğretmek

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2021

Bir yavru köpeğe tasma ile yürümeyi öğretmek daha kolay olsa da, bunu yetişkin köpekler de öğrenebilir. Her iki durumda da önemli olan çok sabırlı olmak ve pes etmemektir.

Köpeğinize Tasma ile Yürümeyi Öğretmek İçin Adımlar

Köpeğinizin tasma ile rahat yürümeyi öğrenmesi biraz zaman alabilir ve o öğrenene kadar her gün pratik yapmanız gerekir. Bu eğitim yürüyüşlerini haftada bir kez yaparsanız, köpeğiniz önceki dersi unutabilir.Köpeğinize tasma ile yürümeyi öğretirken aşağıdaki adımlara dikkat edin:

1- Tasma ve Bağ Seçimi

Bu temel eğitimi hafife almayın. Yeni başlayanlar için düz ve hafif bir tasma ve hafif bir bağ tercih etmelidir. Bu sayede köpeğiniz boynunu saran tasmaya alışabilir ve sizden belli bir uzaklıkta durabilir. Tasmayı aşırı sıkmamaya dikkat etmelisiniz, tasma ve köpeğinizin arasına iki parmağınızı zorlanmadan sokabilmelisiniz.

sahibiyle yürüyen mutlu köpek

2- Köpeğinize Tasmayı Takmak

Köpeğinizi, tasmasını sırf yürüyüşe çıkarken değil evdeyken de takmaya alıştırmalısınız. Başlangıçta köpeğiniz tasmasını çıkartmaya çalışabilir. Bunu başarırsa, tasmasını ona geri takın. Nu süreçte sizi ısırmaya çalışabilir veya huysuzlanabilir, ancak zaman içerisinde tasmasına alışacaktır.

3- Köpeğinize Tasma Bağını Gösterin

Köpeğinizin aynen tasmaya alıştığı gibi tasma bağına da alışması gerekir. Ancak tasma bağı sadece dışarı çıkarken kullanılır ve ev içerisinde kullanılmaz. Köpeğinizin tasma bağını koklayıp, onunla biraz oynamasına izin verin. Ardından tasma bağını tasmasına takın.

4- Köpeğinizi Sakin Bir Ortamda Eğitin

Köpeğinize tasma ile yürümeyi öğretmek için pratik yaparken, günün sakin bir saatini seçmeye çalışın ve çevrede başka hayvanlar, çocuklar veya onun dikkatini dağıtabilecek kalabalıklar olmamasına özen gösterin. Bu, köpeğinizin siz ona bir şey anlatırken dikkatini size vermesini sağlar ve gerilmesini önler. Ayrıca, bu durum sizin de sakin kalmanıza yardımcı olur ve köpeğiniz sizin çizdiğiniz örneği izler.

5- Yanınıza Ödül Maması Alın

Tüylü dostunuz için bir ödül yöntemine karar verin. Köpekler için üretilmiş özel ödül mamalarından alabilir veya yanınızda bir miktar yiyecek getirebilirsiniz. Hatta, eğer veterineriniz köpeğinize peynir veya sosis vermenize izin verirse, ona ufak sosis ve peynir parçaları bile verebilirsiniz. Bu noktada önemli olan şey köpeğinize verdiğiniz ödülün, onun yürürken yiyebileceği bir şey olması.

6- Kötü Davranışları Düzeltin

Nasıl köpeğiniz iyi bir şey yaptığında onu ödüllendiriyorsanız, yanlış bir şey yaptığında da bunu ona göstermelisiniz. Köpeğinizin hatasını anlamasını sağlamak için ona bağırmanıza gerek yok ayrıca köpeğinize asla vurmamalısınız. Köpeğinizin yaptığı yanlışları düzeltmesini sağlamak için kullanabileceğiniz hem çok daha etkili hem de çok daha barışçıl pek çok yöntem var.

Örneğin, köpeğiniz tasmayı çekiştiriyorsa yürümeyi kesebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz tasmasını ne kadar çekerse çeksin ilerleyemeyeceğini fark eder. Eğer köpeğiniz oturur, yere yatar veya basitçe yürümek istemezse, ondan birkaç adım uzaklaşıp onu yanınıza çağırın ve bir parça ödül uzatın.

7- Kontrolü Elinize Alın

Kontrol her zaman köpeğin sahibinde olmalıdır, özellikle de başına pek çok şey gelebilecek sokaklardayken. Köpeğinizin size sürünün başıymış gibi davranmasını sağlamak için ondan birkaç adım önden yürüyün.

Yürüyüşe çıkarılmış iki köpek

Ek olarak, çevrede başka köpekler varken köpeğinizin nasıl davrandığına dikkat edin. Endişelenmemeli ve kendi tavrınızı değiştirmemelisiniz çünkü köpeğiniz sizdeki bu değişikliği hissedip ona göre davranabilir. Yürüyüş sırasında siz sakin kalırsanız, köpeğiniz de endişelenmesi gereken bir şey olmadığını anlar ve bir şeylere saldırma veya tetikte olma ihtiyacı hissetmez.

8- Pratik Yapmaya Devam Edin

Köpeğinize tasma ile yürümeyi öğrettikten sonra, onu yürüyüşe çıkarmayı kesmemelisiniz. Hatta mümkünse günde birkaç kez yürüyüşe çıkmalısınız. Bu hem köpeğinizin ve sizin sağlığınız için çok faydalı olacaktır hem de köpeğinizin eğitimini hatırlamasına yardımcı olur. 

Ana resim: Carlos Varela İlginizi çekebilir ...

Köpeğiniz Tasmasını Isırıyorsa Ne Yapmalısınız?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğiniz Tasmasını Isırıyorsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğiniz tasmasını ısırıyorsa ve bu sürekli bir davranışa dönüşmüşse, bu konuda atmanız gereken bazı adımlar var.  Öğrenmek için okumaya devam edi...