Su Kurtarma Köpekleri: Son Haberler

Köpeklerin dünya çapında su kurtarmaları için eğitildiğini biliyor muydunuz? Bu muhteşem köpekler hakkında daha fazlasını öğrenin. Belki sizin köpeğiniz de bunun bir parçası olabilir!
Su Kurtarma Köpekleri: Son Haberler

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 08 Mart, 2023

Şimdiye kadar çoktan köpekler için düzinelerce meslek duymuşsunuzdur. Bu vefalı köpekler görevlerini layığıyla yerine getiriyorlar. Ama hadi bugün yeni bir şeyden konuşalım: su kurtarma köpekleri. 

Cesaret, iyi bir fiziksel kondisyon ve birçok antrenman isteyen, tehlikeli bir iştir. Siz yüzerken arkanızı kollayan bu tüylü dostlarımız hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

ECSAR su kurtarma köpekleri eğitmek için kurulan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Alanlarında öncülerdir ve bu zamana dek çok iyi sonuçlar almışlardır. Hadi neler yaptıklarına ve bunu nasıl başardıklarına bir bakalım.

Bir su kurtarma köpeği nasıl yetiştirilir

Bu proje, köpekleri su kurtarmaları için eğitirken hem genel hem profesyonel farklı yollar sunar. Bu köpekler can kurtaran gibi kurtarma çalışanlarıyla beraber insanların hayatını kurtarmak için kullanılabilir. Bu işi yüzme havuzlarında, okyanuslarda, doğal afetlerde, aramalarda, heyelanlarda ve diğer su kurtarmalarında gerçekleştirebilirler.

Texas kurtarma timinden bir köpek
Kaynak: Texas Task Force 1 Facebook sayfası

Köpeğiniz için yarı zamanlı bir kurs

Eğer basitçe köpeğinizin yeni tecrübeler edinmesini ya da sırf size veya ailenizden birine bir şey olması ihtimaline karşı ona eğitim verilmesini istiyorsanız, o zaman bu kurs tam da sizin köpeğiniz için olabilir!

Aile köpeğiniz tabi ki profesyonel su kurtarmalarının bir parçası olamayacaktır ama su kurtarmaları hakkında genel bir bilgi kazanacaktır. Aynı zamanda bu eğitim ayrılamaz bir birliktelik yaratarak aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Diğer faydaları şunlar olacaktır:

  • Köpeğinizin kas ve kemik gücünü öğreneceksiniz ve bu aktivite onları güçlendirecek
  • Kireçlenme ve eklem sorunları olan köpekler için rehabilitasyon
  • Herhangi bir yaranın iyileşmesi
  • Koordinasyon gelişimi
  • Ve daha birçok avantaj

Ve tabi ki bu aktivite, hem spor hem de oyun olarak da yararlı olacaktır. Köpeğiniz böylece eğlenecek, ruh hali yükselecek ve kalp sağlığı iyileşecek.

Su kurtarmada operasyonlar

Bu durumda, bir köpek ve kurtarıcı bir takım oluşturur. Her köpek su kurtarmaları için eğitilebilir; köpeğin cinsinin bir önemi yoktur. Tek gereken suya karşı tutkulu olması, iyi fiziksel kuvvet ve cesarettir.

Köpeğin takım arkadaşıyla özel bir bağı olmalı ve fiziksel olarak güçlü olmalıdır. Çünkü bir insanı can kurtarana çekmesi, yorulmadan birkaç metre yüzmesi ve birden farklı durumlarda kurtarıcıya yardım etmesi gerekebilir.

Köpeklerin karakteristikleri

Köpekler her cinsten olabilse de işlerini kolaylaştıracak bazı belirli karakteristik özelliklere sahip olmalıdırlar.

  • Tüyleri. Suda bolca zaman geçirecekleri için bir şekilde suya dayanıklı olan kalın bir posta ihtiyaçları vardır. Bu enfeksiyon ya da hastalıklara sebep olabileceği için tüyleri suyun ciltlerine hızlıca ulaşmasını engellemeli.
  • Patileri. Ayak parmaklarının arasında ördeklere benzer bir zar olmalı. Bu onlara yüzerken yardım edecek ve daha büyük kuvvetle çekebilecekler.
  • Yaşları. Köpekler su kurtarma eğitimine ne kadar erken başlarsa o kadar iyi. Eğer yaşça büyük bir köpek eğitime başlarsa kırılması zor garip alışkanlıkları olabilir. Bu tabi ki yetişkin bir köpek eğitilemez demek değildir. Sadece yavru köpekler eğitimi daha iyi özümserken yetişkin köpeklerin öğrenmekte daha çok zorlandığı anlamına gelir.

ARCAR, kurtarma köpekleri için bir başka eğitim okulu

Su kurtarma

ARCAR, Arjantin’de bulunan bir başka bilindik, kar amacı gütmeyen su kurtarma köpeği eğitimi okuludur. Bu organizasyon sayesinde Arjantin’de acil durumlarda insanlara yardım edebilecek hatırı sayılır sayıda eğitimli köpek bulunmaktadır.

Bu tarz girişimler sayesinde su kurtarma için eğitilmiş ve her gün bir sürü insanın hayatını kurtaran dünya üzerinde yüzlerce köpeğe güvenebiliriz. Bu da köpeklerin tüm sevgileri, azimleri, çalışkanlıkları ve cesaretleriyle yerine getirdikleri ve bizim de onlara minnettar olduğumuz bir başka roldür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.