Kavga Eden İki Kedi Nasıl Ayrılır?

Ciddi yaralanmaları önlemek için kavga eden kedileri mümkün olan en kısa sürede ayırmalısınız. Asla araya girmeyin, ancak bir şeyle dikkatlerini dağıtın.
Kavga Eden İki Kedi Nasıl Ayrılır?
Sara González Juárez

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara González Juárez.

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2023

Kediler arasındaki bir kavgayı izlemek bizde otomatik bir tepki uyandırır: Ortaya çıkmak ve onu durdurmak. Bununla birlikte, kedigiller ve müdahale eden insanlar için risk oluşturduğundan, bu  en tavsiye edilen şey değildir. Öte yandan, ciddi yaralanmalar meydana gelmeden önce kedigilleri ayırmak için gerçekten hızlı hareket edilmesi gerektiği doğrudur. Peki kavga eden iki kediyi ayırmak için ne yapabilirsiniz? Aşağıdaki yazıda, bu kavgalardan birine tanık olmanız durumunda hazırlıklı olmanız için gereken tüm bilgileri size vereceğiz, bu yüzden okumaya devam edin.

Kediler arasındaki kavgalar

Veteriner hekimlik muayenehanelerinde, kavgaya tutuşmuş ve yaralanmış olduğu için kedileriyle birlikte gelen sahipleri görmek yaygındır. Aslında, 4 kediden 1’i kendi türlerinin üyelerine veya evlerini onlarla paylaşan insanlara karşı saldırgan davranışlar gösteriyor. Buna rağmen, hızlı bir hareket veya çizik, dövüşle aynı şey değildir.

Kediler arasındaki bir kavga, çatışmanın her iki kedinin de doğrudan saldırganlığa dönüştüğü bir noktaya yükseldiğini ima eder. Bu senaryoda, çığlık atmaya, tırmalamaya ve ısırmaya başlarlar ve pes etmezler. Bu durum kedigillerden birinin ciddi şekilde yaralanmasına hatta ölümüne yol açabileceği için tehlikelidir.
neden

Kediler neden kavga eder?

Genellikle kavgadan önce bir süreliğine uyarılar verilir ve gerilim çözülmezse patlayana kadar tırmanır. Kediler arasındaki kavganın ana nedenleri şunlardır:

 • Bölgesellik: Kediler, hem sokakta hem de evde kendi alanlarını belirleyen yalnız hayvanlardır. Bölgelerinde başka bir kedinin bulunması çatışmalara yol açabilir.
 • Hiyerarşi: Kediler bir grup halinde yaşadıklarında aralarında bir hiyerarşi kurulur. Bu yapılandırılırken (veya kedilerden biri buna saygı göstermezse) saldırganlıklar ortaya çıkar.
 • Uyum sorunları: Başka bir kedinin yaşadığı bir eve yeni bir kedi geldiğinde, horlama veya tırmalama gibi bazı münferit saldırganlıkların ortaya çıkması normaldir. Kedigiller birbirlerini tanıdıkça ve hiyerarşiyi kurdukça bu beklenen bir durumdur. Ancak kan davasına dönüşmemesi için durumu idare etmek şarttır.
Kavga eden iki turuncu kedi.

İki kedi arasında kavga çıkması durumunda nasıl davranılır?

İki kedinin kavga etmesi durumunda yapılacak en iyi hareket her zaman önlem almaktır. Kedilerin birbirlerine gönderdikleri uyarı işaretleri açıktır ve bunların yoğunluğunun zamanla arttığını göreceksiniz. Gelecekteki kavgalardan kaçınmak için bazı ipuçları:

 • Yeni bir kedi geldiğinde uygun bir tanıştırma yapın.
 • Kedilerinizin neden çatıştığını öğrenin ve sorunu çözün: Örneğin, yiyecek eksikliği, üst üste binen alanlar veya sizinle ilgili sorunlar olabilir. Çatışmanın nedenini ortadan kaldırırsanız, onları savaşmaya iten stresi azaltmış olursunuz.
 • Kediler birbirini tehdit ettiğinde dikkatlerini dağıtın: Örneğin bir oyuncağı fırlatabilirsiniz. Size yönelik yeniden yönlendirilmiş bir saldırganlığı kışkırtabileceğiniz için, onları almaktan veya fiziksel olarak araya girmekten kaçının.
 • Çatışmadan geri çekilirlerse onları ödüllendirin: Saldırgan olmayan davranışları pekiştirmek, kedilerin başka bir kediyle yaşamanın avantajları olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu, birlikte yaşamanın ilk birkaç günü söz konusu olduğunda çok faydalıdır.
 • Kısırlaştırın: Kısırlaştırma, diğer pek çok avantajın yanı sıra (gonadal tümörlerin önlenmesi gibi) agresif ve bölgeci davranışları azaltır.
 • Yapay feromonlar kullanın: Öncelikle bir veteriner tarafından onaylanmaları gerekmesine rağmen, feromonlar kedilerin, özellikle birbirlerini tanımaya başladıklarında, kendi alanlarında daha rahat hissetmelerine yardımcı olur.

Buna rağmen, bu uyarı işaretlerini gözlemleyemeyebilirsiniz (çünkü bunlar bir kedi kolonisindeki iki bireydir ve örneğin tüm gün onları izleyemezsiniz). Bir kavga çıkarsa ve siz bunu önleyemediyseniz, karışanları ayırmanın doğru yolu burada.

Kavga eden iki kedi nasıl durdurulur?

Kavga eden iki kediyi durdurmak acildir ama aynı zamanda tehlikelidir. Bilmeniz gereken ilk şey, kedileri asla ellerinizle ayırmamanız gerektiğidir çünkü saldırganlıktan nasibinizi alabilirsiniz ve oluşan yaralanmalar komplikasyonlara eğilimlidir (yalnızca yaralanma nedeniyle değil, enfeksiyonlar nedeniyle).

Kedileri uzaktan ayırmak için süpürge sopası (veya benzeri) gibi aletler de kullanmamalısınız çünkü bunlarla onlara zarar verebilirsiniz. Ayrıca, büyük ihtimalle kavgaya o kadar dahil olacaklar ki, yabancı bir cismin onları ayırmaya çalıştığını fark etmeyecekler bile.

Bu nedenle, en iyi çözüm, kedilerin kendi başlarına ayrılmalarına yetecek kadar güçlü bir dikkat dağıtıcı yaratmaktır. Bu bir çığlık, yüksek bir ses veya bir nesne fırlatma olabilir. Söylemeye gerek yok, bu nesne kedilere herhangi bir zarar vermemeli, yani yumuşak olmalıdır.

Çok yaygın bir seçenek, kedigiller bu uyarana karşı oldukça tepkisel olduğundan, tipik olarak su püskürtülmesidir.

Onları ayırdıktan sonra (ve kavga evinizin içinde meydana geldiyse), sakinleşene kadar her kediyi farklı bir odaya yerleştirin. Onları cezalandırmayın, çünkü bu sadece o anın kaygısını artıracaktır. İki kedi sakinleştiğinde, ilerlemelerini ve tekrar kavga çıkmamasını sağlamak için karşılaşmalarını kontrol edin.

Kulakları arkada tıslayan bir kedi.

Dikkate almanız gereken son bir husus da, kedilerin bölgesel ve saldırgan içgüdülerini yatıştırmak için özel ilaçlar olmasına rağmen, bunların yalnızca evde davranışsal bir müdahale ile etkili olacağıdır. Anlaşmazlığı uzun vadede çözemezseniz, bir uzmana görünün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Curtis, T. M. (2008). Human-directed aggression in the cat. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice38(5), 1131-1143.
 • Amat, M., Manteca, X., Brech, S. L., Ruiz de la Torre, J. L., Mariotti, V. M., & Fatjó, J. (2008). Evaluation of inciting causes, alternative targets, and risk factors associated with redirected aggression in cats. Journal of the American Veterinary Medical Association233(4), 586-589.
 • Moesta, A., & Crowell-Davis, S. (2011). Intercat aggression–general considerations, prevention and treatment. Tierärztliche Praxis Ausgabe K: Kleintiere/Heimtiere39(02), 97-104.
 • U.S. pet ownership statistics. (s. f.). American Veterinary Medical Association. Recuperado 27 de septiembre de 2021, de https://www.avma.org/resources-tools/reports-statistics/us-pet-ownership-statistics

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.