Doğumdan Sonra Saldırganlaşan Köpek: Nedenleri ve Çözümleri

Doğum yaptıktan sonra saldırganlaşan bir köpekle karşı karşıya kalmak genellikle bir alarm nedenidir, çünkü şimdiye kadar muhtemelen böyle davranmamıştı. Burada bunun neden olduğunu ve nasıl düzeltileceğini öğrenebilirsiniz.
Doğumdan Sonra Saldırganlaşan Köpek: Nedenleri ve Çözümleri

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2021

Yavruların eve gelişi, sevindirici olduğu kadar bunaltıcıdır. Yavruları koruma ve onlara ilgi gösterme dürtüsü annenin saldırganlaşmasına neden olabilir. Anne her zaman size güvenmişken ve siz yavruları incitmek istemezken, bu neden olur? Doğumdan sonra saldırganlaşan bir köpek için ne yapacağınızı öğrenin.

Doğum sadece aile için özel bir zaman değildir. Köpek çok acı verici bir aşamadan geçer ve davranışını değiştiren bir dizi hormonal değişiklik geçirir. Agresif olmak tamamen doğaldır ve biz insanlar buna uyum sağlamalıyız. Burada nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.

Neden doğumdan sonra saldırganlaşan bir köpeğim var?

Genellikle sakin ve sevgi dolu bir köpeğin doğum yaptıktan sonra saldırganlaşması şaşırtıcı ve hatta korkutucu olabilir. Yavrularını koruma içgüdüsünün bunu etkileyebileceğini tahmin etmek kolaydır, çünkü saldırgan davranışları birisi ona yaklaştığında ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında, gebelik süreci için salgılanan hormon olduğu için dişinin kanındaki progesteron seviyeleri yüksektir. Doğum zamanı geldiğinde, bir köpek yavrusunun servikse yaptığı baskı, kasılmalardan sorumlu olan oksitosin hormonunda bir artışa neden olur.

Bu zamanda, doğum ve emzirme sırasında progesteron düşer ve oksitosin yüksek kalır. Doğum ve sütün ayrılması süreçlerine ek olarak, bu hormon anne-çocuk bağlarının oluşmasına yardımcı olur ve bu da dişinin yavrusuna karşı koruyucu davranışını açıklar.

Yavrularını emziren dişi bir köpek.

Doğumdan sonra köpeklerde stres

Doğumdan sonra saldırganlaşan bir köpek, stres altında olabileceğinden sadece hormonal değişiklikler nedeniyle agresif değildir. Yeni doğan yavrularına bakarken, onun için huzur çok önemlidir.

Dişi yatağında kendini rahat hissetmiyorsa, yavrularını sakladığını veya başka bir yere taşıdığını göreceksiniz. Ailenin diğer üyelerine karşı huzursuz veya saldırgan olması da yaygındır.

Doğumdan sonra saldırganlaşan bir köpek ve endişe

Özellikle ilk kez anne olacaklarsa, doğum yaptıktan sonra köpeklerde bir tür endişeli davranış görmek nispeten normaldir. Annenin inlediğini, titrediğini veya yavruları aşırı derecede tımarladığını fark edebilirsiniz. Saldırgan olmaktan ziyade, sedyeye yaklaştığınızda korkmuş görünmesi de mümkündür, ancak bu köpeğin kişiliğine bağlıdır.

Yavrulara bakarken güvensiz görünüyorsa, yaptığı her tımar hareketini iyi söz ve jestlerle pekiştirerek ona yardımcı olabilirsiniz. Öte yandan, bakımı aşırıysa, çarpıcı olumlu uyaranlarla dikkatini dağıtmaya çalışın.

Köpek özellikle huzursuz ve sürekli titriyorsa, bu endişe değil klinik bir sorun olabilir – eklampsi gibi. Herhangi bir kalıcı atipik semptom olması durumunda, onu hemen kliniğe götürmelisiniz.

Köpeğin doğum yaptıktan sonra agresif olması durumunda ne yapmalıyım?

En önemli şey, köpeğin özellikle doğumdan sonraki ilk hafta boyunca sakin olmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için şunları yapabilirsiniz:

  1. Yavrulara kesinlikle gerekli olanın ötesinde dokunmayın.
  2. Doğum alanından uzak durun – siz ve evde yaşayan diğer insanlar veya hayvanlar.
  3. Anneyi korkutmaktan kaçının. Yavaşça yaklaşarak odaya girmeden önce onunla her zaman sakin bir sesle konuşabilirsiniz.

Dişi köpeklerde doğum sonrası davranış

Köpeklerde doğum sonrası bozukluklarla bağlantılı başka davranış kalıpları da vardır. Agresif davranmasa bile, veteriner acil durumu olabileceğinden, en ufak bir hastalık veya hastalık belirtisinin farkında olmalısınız. Bazı örneklere bakalım.

Davranışlarda uyuşukluk

Bazı dişi köpekler, yavrularının bakımına kolayca uyum sağlar ve hiçbir stres veya endişe belirtisi göstermezler, ancak çok fazla hareketsizlik endişe verici olabilir. Uyuşukluk, annenin hareketlerinin yavaş olduğu ve yavruların ihmal edildiği durumlarda huzurdan farklıdır.

Bu uyuşukluk mastitis – göğüslerin enfeksiyonu – veya diğer hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu durumda hayvanı veterinere götürmelisiniz, ancak yavruları sıcak ve sessiz bir yerde korumaya almadan önce değil.

Doğum alanı dışında kazma davranışı

Anne, kendisi ve yavruları için rahat bir yer yaratmaya çalışacaktır, bu nedenle yatağını dağıtması, yeri kaşıması veya battaniyeleri hareket ettirmesi normaldir. Bununla birlikte, bu “kazma” davranışı doğum alanı dışında meydana geldiğinde, bunun nedeni kaygı olabilir.

Bu davranış, köpeğin bulunduğu yerde kendini güvende hissetmediğini gösterir ve bu nedenle doğum alanını büyütmeye veya hareket ettirmeye çalışır. Tenha bir yer – dolaplar, köşeler vb. – arayacak ve yavruları oraya götürmeye çalışacak. Bu olursa, onlar için daha sessiz ve daha güvenli bir yer bulun.

Yamyam davranışı

Bu, tanık olunması çok zor bir davranıştır ve genellikle anne köpeğin, yavruların onu ve diğerlerini olası yırtıcılara karşı tehlikeye attığını hissetmesinden kaynaklanır. Tüm yavrular veya köpeğin kendisi ölmeden önce, bazı anneler, yavru doğurmada gelecekteki başarıyı sağlamalarına izin veren bir yamyamlık içgüdüsü sergiler.

Böyle bir şeye tanık olmak gerçekten üzücü ama soğukkanlılığınızı kaybetmeyin. Hayatta kalan yavruları çıkarın ve onları sıcak, sessiz bir yerde saklayın. Daha sonra, onları kabul edip etmeyeceğini görmek için onları annelerinin yanına koyun ve eğer kabul etmezlerse, onları sizin yetiştirmeniz gerekir.

Bu dönemlerde yavruları emmeye ikna edebilirseniz, onları idrara çıkmaya ve dışkılamaya teşvik etmeyi unutmayın, çünkü onları temizlerken bunu genellikle anne yapar.

Yanlış yerlerde dışkılama

Anne, yavruları için alanı temiz tutma konusunda endişeleneceğinden, dışkısını doğum alanının dışına yapacaktır. Hatta kendi dışkısını yerken bile görebilirsiniz. Ancak doğum yaptıktan sonra dışarı çıkıp idrarını yapamayacak kadar yorgun hissedebilir veya başka bir yere dışkılayabilir.

Bu davranış zamanla uzarsa, bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir işaret olabilir. Dişi, yavruyu yalnız bırakma konusunda kendini çok güvensiz hissedebilir veya doğumdan dolayı idrar yolu enfeksiyonu geçirebilir.

Böyle bir durumda, periyodik olarak temizlemek için pedleri ve diğer tek kullanımlık malzemeleri alanın etrafına yayın. Bu bir endişe meselesiyse, doğum alanından çıkmak için ilerlemesini güçlendirebilirsiniz, ancak fiziksel rahatsızlıkları da ekarte etmek çok önemlidir.

Dişi bir köpek

Hamilelik ve doğum sonrası bir köpeğe yardım etmek çok zordur. Onun için en iyi şey kısırlaştırma olsa da, hamile bir köpeğe bakmak durumunda kalabilirsiniz. Buradaki ana tavsiyemiz, her zaman yolun her adımında size yardımcı olacak güvenilir bir veterinere sahip olmanız olacaktır. Köpeğiniz size herkesten daha çok teşekkür edecek. İlginizi çekebilir ...

Hamile Köpeklerin Bakımı İçin İpuçları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hamile Köpeklerin Bakımı İçin İpuçları

Aileye yeni yavruların gelmesi genellikle son derece önemli bir olaydır. Bugün, hamile köpeklerin bakımı konusunda bir dizi ipucu sunmak istiyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Angulo, S. M. (2006). El parto de la perra. Profesión veterinaria16(63), 34-38.
  • Pinedo, A., & Orderique, L. (2001). Complicaciones maternoperinatales de la preeclampsia-eclampsia. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia47(1), 41-46.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.