Andrés Carrión: Agresif Köpek Eğitmeni

Bu makalede, saldırgan köpeklerin eğitmeni olan Kolombiyalı Andrés Carrión hakkında her şeyi öğrenin.
Andrés Carrión: Agresif Köpek Eğitmeni

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2021

O Kolombiyalı ve başkentteki tüm saldırgan köpekleri kurtarmaya istekli. Adı Andrés Carrión, bir köpek eğitmeni ve tecrübesi, teknikleri ve koşullandırma yöntemi, köpek eğitimi sanatında çok başarılı olmuştur. İşi konusunda tutkulu ve köpeklere olan sevgisiyle motive oluyor.

Andrés, günlerine beş buçukta, bakımı ve eğitimi için kendisine emanet edilen bir grup köpek olan “sürü” ile uzun bir yürüyüşe çıktığında başlar. Çok az şey şansa bırakılır. Bu eğitmen, özellikle saldırgan köpekler söz konusu olduğunda, her durum için iyi düşünülmüş bir plana sahiptir.

Bir köpeğin dişlerini herkese göstermesini nasıl engelleyeceğini biliyor. Her köpeğe ayrı ayrı, ancak her zaman farklı yaşlardaki birkaç köpekten oluşan bir grupla doğrudan etkileşim yoluyla hedeflenen özel bir çalışmadan oluşan devrim niteliğinde bir yöntemdir. Belki de başarısının gizli bileşeni budur.

Sosyalleşme ve saldırgan köpekler

Bir eğitmenden çok, mükemmel bir köpek sosyalleştiricisi gibi görünüyor. Yürüyüşler, köpeklerin kendi akrabalarına alışmalarını sağlar. Tüm köpeklerin programlanmış şekilde birbiriyle etkileşime girdiği bir tür grup terapisidir.

Başlamadan önce, bu Kolombiyalı eğitmenin yaptığı ilk şey, neler olabileceğine dair bir fikir edinmek için köpek sahibiyle konuşmak. Ardından, daha doğru bir teşhis koymak için hayvan ve eğitici arasında doğrudan bir etkileşim egzersizi başlar.

Antrenmanın ilk iki haftasından itibaren saldırgan köpeklerde sonuçların görülmesi oldukça olasıdır.

Andrés Carrión’un başvurduğu ana stratejiler şok terapisi ve olumlu pekiştirmedir. Birincisiyle, köpekler başkalarıyla sosyal olarak bütünleşmeyi başarır. Diğer yandan, ikincisi ile olumlu davranışları ödüllendirilir. Ancak bunu çok dikkatli yapar çünkü tüm köpekler aynı düzeyde saldırganlığa sahip değildir.

Köpek eğitmeni olarak kanıtlanmış deneyim

Andrés faaliyetlerini LifeXperience Dogs şirketi aracılığıyla yürütmektedir. Ondan önce, bir işletme yönetimi uzmanıydı. Ancak hayvanlara olan sevgisi onu köpekleri hem fiziksel hem de psikolojik olarak rehabilite etmesine yardım etmeye karar vermesine neden oldu. Böylece Kolombiya Kızılhaçı’ndaki köpek eğitim uzmanlarından bir şeyler öğrenmeye karar verdi.

Kariyer yolunu değiştirme kararından bu yana, üç saate varan uzun yürüyüşler yapmak için sık sık Simón Bolívar Metropolitan Parkı’nı ziyaret ediyor.

Agresif köpeklerin psikolojisi

Andrés, tacize uğrayan sokak köpeklerinin ve saldırmak için eğitilmiş köpeklerin, yıllar içinde korunan ve güçlendirilen, içselleştirilmiş kalıplardan etkilendiğini düşünüyor. Bu vakalar zorlu bir görev olarak tanımlanıyor çünkü olumsuz sosyalleşme sürecinin ortadan kaldırılması ve köpeğin yeniden eğitilmesi gerekiyor.

İnsanların saldırgan köpeklere karşı tutumları işleri daha da kötüleştirebilir. Bazıları onları daha fazla şiddetle disipline etmeyi seçer ve diğerleri korkuyla karşılık verir. En kötüsü, her iki tepkinin de saldırgan davranışı teşvik etme eğiliminde olmasıdır. Bu anlamda hoşgörü eksikliği, kontrol edilemeyen köpeklerin artması olarak kabul edilebilir.

İyi haber şu ki, bu Kolombiyalı köpek eğitmeni, en agresif köpeklerin bile uygun uyaranla tepkilerini kontrol etmeyi öğrenebileceğinden emin. Her şey onlara sosyalleşmeyi öğretmek, iyi davranışları için onları ödüllendirmek ve kendimizi sadık tüylü dostlarımızın tartışmasız liderleri olarak benimsetmekle ilgilidir.

Agresif köpekleri eğitmek için bazı ipuçları

kavga eden köpekler

Temel olan, köpeğinizi saldırgan olduğu için izole edemeyeceğinizi anlamaktır. Aksine yapılacak en doğru şey, kontrollü bir şekilde diğer köpeklerle etkileşimi teşvik etmektir. İlk başta, onları tasmalı tutmalı ve aşamalı olarak diğer köpeklere yaklaşmalarını sağlamalısınız.

Sahibi olarak, köpeğiniz agresif olduğunda sağlam bir duruş sergilemelisiniz. Öte yandan, köpek olumlu ve barışçıl etkileşimler gösterdiğinde, bir parça et veya bir ödül ile ödüllendirilmelidir. LifeXperience Dogs’taki uzmanlar ödül olarak bufalo eti parçalarını kullanıyor.

İyi bir ipucu, köpeğinizin tepkilerini bir deftere yazmaktır. Bu şekilde, disiplin egzersizlerinin köpeğinizin üzerindeki etkilerini daha kolay takip edeceksiniz.

Ana görsel kaynağı: www.4patas.com.co İlginizi çekebilir ...

Bir Köpek Neden Agresif Olabilir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Köpek Neden Agresif Olabilir?

Köpeklerde saldırganlık, herkesin korktuğu bir problemdir. Küçük veya büyük olsun, agresif bir köpek tahmin edilemez ve birçok durumda tehlikelidir...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.