Köpekler Neden Kuyruklarını Isırır?

Köpekler kuyruklarını ısırdıklarında bunu zararsız bir oyun olarak görmek kolaydır, ancak bazen bu, hayvanın iyiliği için çözülmesi gereken bir problemdir.
Köpekler Neden Kuyruklarını Isırır?

Son Güncelleme: 24 Mart, 2022

Köpekler kuyruklarını ısırdıklarında ya da dönerken yapmaya çalıştıklarında, bu genellikle büyük bir eğlenceye önayak olur ve sosyal ağlar bu tür videolarla doludur. Bu davranış mutlaka sorunlu değildir, ancak bir bozukluk olup olmadığını belirleyebilmek için neden oluştuğunu bilmek önemlidir.

Bu yazıda, bu davranışı açıklayacağız ve ne zaman bir uzmana gitmeniz gerektiğini anlatacağız. Bu konuyla ilgileniyorsanız veya köpeğiniz bu davranışı sergiliyorsa, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Doğal davranış

Köpekler kuyruklarını ısırdıklarında, bu her zaman patolojik davranışlarla uğraştığımız anlamına gelmez. Oyun yoluyla kendi vücutlarını keşfetmenin bir yolu olarak kuyruk peşinde koşmaya alışkın olan yavru köpeklerde durum böyledir. Hayvan sadece arkasında hareket eden bir şey görür ve onu yakalamaya çalışır.

Bu davranış yetişkinliğe kadar devam ederse, o zaman köpek bunu yaptığında ona özel dikkat gösterdiğinizi hissettiği için veya herhangi bir şekilde bu davranışı ödüllendirmiş olduğunuz için onu pekiştiriyor olabilirsiniz. Bu durumlarda, köpeği görmezden gelmelisiniz ve davranış zamanla kaybolacaktır.

Bazen sahipler, sadece köpeğe ilgi göstererek sorunlu davranışları pekiştirir.

Köpekler neden kuyruklarını ısırır?

Köpekler kuyruklarını ısırdığında: Ne zaman endişelenmeli

Yavru köpekler dışında, yetişkin bir köpeğin kuyruğunu ısırması ve kovalaması endişe kaynağı olmalıdır (özellikle de bunu takıntılı bir şekilde yapıyorsa). Bir köpeğin bu davranışı sergilemesinin farklı patolojik nedenleri vardır. Aşağıdaki bölümlerde size bunlardan bahsedeceğiz.

Fiziksel sağlık sorunları

Bölgedeki ağrı, kaşıntı ve diğer hoş olmayan hisler, genellikle köpeğin onları rahatlatmak için kuyruğunu kovalamasına neden olur. En yaygın fiziksel problemler şunlardır:

 • Dış parazitler: Köpeğin o bölgede parazitleri varsa (örneğin pire veya keneler) ondan kurtulmaya çalışıyor olabilir. Geçmeyen kaşıntı, bölgeyi sürekli kemirmesine neden olur.
 • Yaralar: Kuyruk derisindeki bir yara veya yabancı cisim hayvanın ağrısına neden olur ve bölgeyi yalamaya çalışır.
 • Perianal bez sorunları: Anüsün her iki yanında bulunan bu bezler dışkıyı dışarı çıkarken yağlamaya ve diğer köpeklere koku bilgisi göndermeye yarar. Tıkanırlarsa, enfekte olurlarsa veya başka rahatsızlıklar geliştirirse, köpek rahatsızlığı hafifletmek isteyecektir. Bu durumlarda, kuyruğunu ısırmasının yanı sıra anüsünü yerde sürüklediğini görebilirsiniz.
 • Cilt sorunları: Alerjiler, uyuz veya viral enfeksiyonlar, köpekler kuyruklarını ısırdıklarında kaşıntı ve batmaya neden olduklarından en tipik sorunlardan bazılarıdır.
 • Fıtıklaşmış diskler ve diğer omurga sorunları: Bu tür patolojiler sırtın kaudal bölgelerinde ağrıya veya karıncalanmaya neden olabilir. Bu hislerle karşı karşıya kalan köpek, ağrının nedenini belirlemeye ve hafifletmeye çalışmak için arkasını döner.

Davranışsal nedenler

Hayvan stres, endişe veya diğer olumsuz zihinsel durumlar altındaysa, basit bir oyun olan şeyin bir alışkanlığa dönüşmesi olasıdır. Bunun arkasındaki nedenler çeşitlidir ve fiziksel olanlarla aynı dikkati gerektirir:

 • Stimülasyon eksikliği: Bazen köpekler can sıkıntısını gidermek için kuyruklarını ısırırlar.
 • Yalnızlık ve sevgi eksikliği: Kuyruk peşinde koşma, terk edilme ve sosyalleşme eksikliği duygularının fiziksel yansıması olabilir.
 • Hapsedilme: Hiç dışarı çıkmayan köpeklerde, kuyruklarını kovalamak, egzersiz ve uyarı eksikliğinin ürettiği aşırı enerji karşısında bir tür arınma şeklidir. Stereotipler, hapsedilme koşulları altında hemen hemen tüm türlerde bulunan patolojik davranışlardır.
 • Davranışı pekiştirme ve dikkat çekme: Köpek kuyruğunu kovalarken sizin ona dikkat ettiğinizi öğrendiyse, bunu sizin fark etmenizi istediği zaman yapacaktır.

Köpekler kuyruklarını ısırdığında ne yapmalı?

Köpeğinizin bu davranışı gösterdiğini düşünüyorsanız ve bunun bir tür soruna işaret edebileceğini düşünüyorsanız, öncelikle buna neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. En iyi çözüm veterinere gitmektir. Elemek isteyecekleri ilk şey fiziksel nedenlerdir ve eğer sorunun kaynağı fizikselse, tedaviye başlayacaklardır.

Tersine, bu psikolojik bir sorunsa, o zaman en iyi seçenek her zaman bir köpek eğitimcisidir. Onların yardımıyla, köpeğinizi etkileyen stres etkenlerini tanımlayabileceksiniz ve bu nedenleri düzeltmek için kaynaklar alacaksınız. Herhangi bir hastalık gibi, davranış bozuklukları da dikkat ve iyileşme süreci gerektirir.

Bir köpek kendi kuyruğunu ısırır.

Son ipucu her zaman önlemedir. İyi bir diyet, parazitlerden arındırma ve güncel aşıların yanı sıra periyodik veteriner kontrolleri, gelecekteki davranış problemlerini önlemek için en iyi çözümdür. Ayrıca koruyucu hekimlik, uzun vadede paradan (ve sorunlardan) tasarruf sağlar ve size kaynaklarınızı ve zamanınızı köpeğinizle güzel vakit geçirerek geçirme fırsatı verir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Elgier, Á. M., Jakovcevic, A., Mustaca, A. E., Bentosela, M., & Barrera, G. (2009). Problemas de comportamiento en los perros domésticos (canis familiaris): aportes de la psicología del aprendizaje. Revista de Psicología18(2), ág-123.
 • Tiira, K., Hakosalo, O., Kareinen, L., Thomas, A., Hielm-Björkman, A., Escriou, C., … & Lohi, H. (2012). Environmental effects on compulsive tail chasing in dogs. PloS one7(7), e41684.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.