Logo image
Logo image

Kediniz Neden Oyun Oynamıyor?

3 dakika
Kedinizin oyun oynamadığını ve sürekli uyumaya devam ettiğini mi fark ettiniz? Elbette bu davranışı açıklayabilecek bir veya daha fazla sebep vardır.
Kediniz Neden Oyun Oynamıyor?
Son Güncelleme: 16 Mart, 2022

Harika oyuncaklara sahip olmasına rağmen, kediniz oyun oynamıyor olabilir. Peki ama neden? Oyun ve fiziksel aktivite her kedinin hayatında çok önemlidir, ancak bazen bu hayvanlar ilgilerini kaybederler veya belirli görevleri yerine getirmek için yeterince iyi hissetmezler.

Oynama isteksizliği, genellikle kedide tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorununa veya başka bir nedenle kedinizin sizinle veya oyuncaklarıyla oynamayı sevmediğine işaret eder. İşte kedinizin neden oyun oynamadığı sorusuna bazı olası cevaplar.

Kedinizin oyun oynamamasının nedenleri

Her şeyden önce, kediler çok uyurlar. Uzmanlara göre yetişkin kedigiller günde ortalama 12 ila 15 saat arasında birkaç uykuya yayılarak dinlenirler, yani zamanlarının %75’inde uyurlar.Yavru kediler çok daha fazla uyurlar: Yaklaşık 20 saat veya günün %90’ı. Ancak 3 veya 4 haftalıktan itibaren uyku miktarlarını %60’a düşürürler.

Bunu bilerek, günün büyük bir bölümünde kedinizin tamamen uyuduğunu görmenin oldukça normal olduğunu anlayabilirsiniz. Bununla birlikte, çabalarınıza rağmen, kediniz nihayetinde sizinle oynamak veya etrafındaki dünyayla etkileşime girmek istediğine dair en ufak bir ipucu bile göstermiyorsa endişelenmelisiniz.
Buna ek olarak, yavru kedilerin yetişkin olduklarında daha az huzursuz ve eğlenceli hale geldiklerini bilmek önemlidir. Ancak, onları oyun yoluyla fiziksel olarak etkinleştirmek için asla geç değildir.

Tüm bunların yanı sıra, kedi arkadaşınız her zaman istediğiniz kadar (veya olması gerektiği kadar) oynamıyor ve etrafta zıplamıyor olabilir. İşte kedinizin neden oynamadığını açıklayabilecek birkaç neden.

Some figure

İyi hissetmemek

Hasta olsaydınız veya iyi hissetmeseydiniz,  oyun oynama havasında olur muydunuz? Cevap kesinlikle hayır olacak ve aynısı kediniz için de geçerli. Profesyonellere göre, oynamaya karşı ilgi eksikliği (aşırı bir biçimde) genellikle evcil hayvanınızın oynamasını engelleyen bazı durumları veya ağrıları içerir. Bu nedenle yapılacak en iyi şey evcil hayvanınızı değerlendirmek için bir veterinere danışmaktır.
Buna ek olarak, oyuna çok az ilgi duymak veya hiç ilgi duymamak, genellikle kedinizin onu rahatsız eden yeni veya garip bir durum hakkında stresli veya endişeli olduğu anlamına gelir. Bu durum bir kedi eğitimcisi yardımıyla tedavi edilmelidir.

Kediniz oyuncaklarından sıkıldı

Kedilerin, kiminle veya neyle oynayacağını seçme konusunda tercihleri vardır. Verdiğiniz bazı aktivitelere veya oyuncaklara ilgi duymayabilirsiniz ve bu tamamen normaldir ve göz önünde bulundurmanız gereken bir olasılıktır.

Bununla birlikte, evcil hayvanınız her zamanki gibi iş tarafından teşvik edilmezse, bazı farklı oyuncaklar ve aktiviteler deneyebilirsiniz. Kediler bu konuda seçici olmadığı için çok basit malzemelerle yapabileceğiniz birçok oyun var. En pahalı oyuncağı istemezler çünkü onlara bir karton kutu bile yeter.

Kedinizin oyuncaklarını her hafta değiştirmek, hepsini takdir etmesine yardımcı olmak için genellikle iyi bir seçenektir. Diğerlerini dışarıda bırakırken bazılarını bir kenara koyun.

Ek olarak, kedinin sizinle etkileşime girmesi de önemlidir. Bunu, kedinizin oyuncaklarını hareket ettirerek veya evcil hayvanınızla saklambaç oynayarak yapabilirsiniz.Kedinizin ne tür oyunlardan hoşlandığını öğrenmek için zaman ayırın ve tabii ki, kayıtsız davranışın kökeninde olabilecek herhangi bir sağlık veya davranış problemini ortadan kaldırın.

Kedinizde Oyun Oynamayı Teşvik Etmenin Yolları

Çoğu kedicik kucakta veya güneşte yatmayı sever, ancak çevresel zenginleştirme ve oyun, genel olarak iyi kedi sağlığının bir parçasıdır.Kedinizin daha aktif olmasını istiyorsanız, evcil hayvanınız için ilginç ve ilgi çekici bir oyun rutini oluşturmanın bazı yolları şunlardır:

  • Her gün kedinizle etkileşime daha fazla zaman ayırın. Oyuncaklar büyük zenginlik olsa da, aktiviteyi teşvik etmenin eğlencenin bir parçası olmanızdan daha iyi bir yolu yoktur.
  • Çeviklik oyunları oluşturun veya satın alın ve onları ödül mamalarıyla doldurun. Bu sayede kediniz hem eğlenceli vakit geçirecek hem de güzel bir ikramın tadını çıkaracaktır.
  • Eski, göz ardı edilen oyuncaklardan kurtulun ve kedinizin keyif alacağını düşündüğünüz yenilerini oluşturun veya alın.
  • Kediler, davranışsal dürtülerinin bir parçası olarak tırmanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, evinizin kedigiller için çevresel zenginleştirmeye sahip olması şiddetle tavsiye edilir. Dikey bir alan (tırmalama tahtası gibi) kediniz için harika olacaktır. Biraz tırmanması için yeterli yükseklik olduğundan emin olun.
  • Tek başına olan kedinizi teşvik etmek için evinize başka bir kedi eklemek isteyebilirsiniz. Bunun hızlı etki edecek bir çözüm olmadığını unutmayın. Herhangi bir yeni evcil hayvanın, yavaş ve güvenli bir giriş sağlamak için bir uyum sürecinden geçmesi ve ilk birkaç hafta kendi odasında olması gerekecektir.
Some figure

Artık kedinizin oynamamasının bazı nedenlerini ve onu oynamaya teşvik etmek için çeşitli seçenekleri bildiğinize göre, bunları uygulama zamanı. Kedinizi mutlu etmek istiyorsanız oyunun vazgeçilmez bir unsur olduğunu unutmayın, bu yüzden onların ilgisizliğinin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Peluditos en apuros. (2017, 10 julio). ¿CUÁNTO DUERMEN LOS GATOS? Peluditos en apuros. https://peluditosenapuros.org/blog/2017/07/10/cuanto-duermen-los-gatos/

Staff, O. (2019, 24 junio). When Your Cat Doesn’t Like to Play. Oakland Veterinary Referral Services. https://www.ovrs.com/blog/cat-doesnt-like-to-play/#:%7E:text=If%20there%20is%20no%20interest,stressed%2C%20or%20be%20in%20pain.&text=Cats%20have%20preferences%2C%20just%20like,few%20new%20toys%20and%20activities


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.