Köpekler Neden Yürürken Sahiplerine Olan İlgisini Kaybeder?

Sokaklar birçok çeşitli koku ve ilgi çekici şeyin bulunduğu bir yer olabilir. Bu heyecan anında köpeğimizin bizimle ilgilenmesi pek de bekleyebileceğimiz bir şey değil, en azından biz bunun için uğraşmadığımız sürece.
Köpekler Neden Yürürken Sahiplerine Olan İlgisini Kaybeder?

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2020

Birçok köpek sahibi köpeklerinin evde çok sakin ve itaatkar olduğuna katılacaktır. Bununla beraber köpekler yürürken sahiplerine olan ilgisini kaybedebilir. Bu yazımızda bu konu hakkında bilmeniz gereken her önemli noktadan bahsedeceğiz. Hazır mısınız?

Neden bazı köpekler dışarı çıktığı zaman sahiplerine olan ilgisini kaybeder?

Sokak kokular, sesler, diğer insanlar, köpekler, arabalar, bisikletler, vs gibi birçok şeyin bulunduğu açık bir alandır. Bunlar özellikle de dışarıya çok fazla çıkmıyorsa köpeğiniz için büyük uyarıcı kaynaklardır. Bu gergin ve dikkat dağıtıcı şartlar altında, köpeğinizin size konsantre olması ve sizi dinlemesi zor olabilir.

Köpeğinizle yürüyüşe çıkmak için ipucu ve tavsiyeler

Bizim için onların dikkatini çekmek ve köpekler için bir yerde sakince oturmak, söylediklerimize tepki vermek ya da civardan başka köpek ya da insan geçerken heyecanlanmamak, sakin oldukları zaman daha kolay olur.

Dikkati dağılmış bir köpek

Köpeğinizle yürüyüşe çıktığınız zaman köpeğinizin aşırı heyecanlanmasını ve gerilmesini önlemek istiyorsanız bu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Sahip olduğunuz köpeğe göre bu yürüyüşlerin süre ve sıklığını artırın

Köpekler için standart bir yürüyüş süresi var denilemez. Yani ihtiyaç duydukları süre, boyutlarına, yaşlarına ve enerjilerine dayalıdır. İdeal rutin biri diğerlerinden uzun olmak üzere köpeğinizin keşfetme ve koklama özgürlüğüne sahip olacağı günlük üç yürüyüştür.

Buna parkta yürüyüşler, fiziksel egzersizler, evde koklama oyunları, vb. şeyler de ekleyebiliriz. Yeter ki köpeğiniz hareket edebilsin ve tüm o enerjiyi atsın.

Köpeğinizin yürüyüş ekipmanını geliştirin

Aşırı kısa tasmalar (genellikle büyük köpekler için kullanılan) köpeğin kafasını indirip zemini koklamasını engeller ve bu da hayvanın rahatlamasını ve etrafını keşfetmesini imkansız kılar. Bununla beraber, sahipleriyle süresiz bir şekilde yürümek fiziksel olarak egzersiz yapmasını sağlar ama mental olarak yarar sağlamaz.

Köpeğin çevresinde bulunan eşyalar ile etkileşime girebilmesi gerekir. Koku alma duyusu bu hayvanlarda aşırı gelişmiştir ve böylece eşyaları koklayıp tanımasına izin vermek hayvanın duygusal ve ruhsal uyarımı için gereklidir.

En çok önerilen tasmalar 2.5 ile 5 metre arasında olan naylondan yapılmış olanlar. Bu tasmalarla birlikte köpeğiniz yürüyüşün tadını çıkarabilir ve sürekli olarak bir gerilime maruz kalmadan diğerleri ile etkileşime geçebilir. Özellikle kırlar ve parklar gibi açık alanlar için yapılmışlardır.

Eğer yürüyüş, veteriner gibi belirli bir noktada bitecekse ya da basitçe daha az yer ve daha fazla insanın olduğu şehir sokaklarındaysa köpekler yürürken bir miktar özgürlük sağlayabileceğiniz 1 metrelik tasmaları kullanabilirsiniz.

Dışarıdayken sakinlik alıştırması yapın

Köpeğinizin içeride olduğu kadar dışarıda da sakin kalması gerekir. Tabi ki dışarıda olduğunuz zaman bu çok daha zor bir iş haline gelir. Yine de bunu köpeğinizin enerjisini boşaltmış olduğu yürüyüş sonlarında, aşama aşama olacak şekilde alıştırmalar yapabilirsiniz.

Onlarla basitçe sessiz bir yerde oturun ve sanki evde koltuktaymışsınız gibi onu yanınıza davet edin.

Hayvanın dışarıdayken sakin kalabildiği süreyi bu sayede yavaş yavaş artıracak ve köpeğin size olan ilgisinin azalmasını engelleyeceksiniz.

Beraber yürüyen iki köpek

Köpeğinizi evinizin hem içinde hem dışında eğitin

Yukarıdaki ipucu ve önerileri takip ederek sokağın köpeğinizde sebep olduğu heyecanlı ve dikkati dağılmış hali önleyebileceksiniz ve zaman içinde davranışlarının daha rahat olduğunu, tekrardan dikkatini çekebildiğinizi fark edeceksiniz.

Bunun bir adım ötesi, heyecan seviyesi azaldıktan sonra köpeğinizi evin dışında da eğitmeye başlamak olur. “Otur” ya da “bekle” gibi basit komutlarla başlayabilir ve sonrasında daha zorlarına geçebilirsiniz. Her seferinde olumlu pekiştirme kullanmayı ve komutunuzu uyguladığı zaman köpeğinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Zaman geçtikçe bu hareketleri pekiştirmeye devam etmeniz önemli olduğu için bunu unutmamalısınız. Öğrenmek, günlük ve eğlenceli bir aktivite olmalı.

Her şeyden önemlisi, bu süreç haftalar ve belki de aylar alabileceği için, bu iş için sabır gereklidir. Her değişim ilerlemecidir ve yavaş olabilir ama yürürken sahiplerine karşı olan ilgilerini kaybeden köpekler için de bir sonuç olabilirler.

Bununla birlikte, profesyonel yardımın gerekli olduğunu düşünüyorsanız, köpeğinizin sahip olabileceği herhangi bir davranışsal problemi bir köpek eğitmenine danışarak çözebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerle Yürüyüş Yapmanın Daha Eğlenceli 6 Yolu
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerle Yürüyüş Yapmanın Daha Eğlenceli 6 Yolu

Farkında bile olmadan bir rutine tıkılıp kalmak evcil hayvanlarımızın da yaşadığı bir şeydir. Bu özellikle köpeklerle yürüyüş yaparken geçerlidir.  • Habla con ellos. Educación y Adiestramiento Canino.
  • Wakyma. Mi perro no me hace caso, ¿qué puedo hacer?
  • Wakyma. Problemas en el adiestramiento de perros.