Köpekler Neden Çim Yer?

Köpekler Neden Çim Yer?

Son Güncelleme: 01 Ocak, 2019

Eğer evinizin bir bahçesi varsa veya köpeğinizi parka götürüyorsanız, mutlaka köpeğinizin çim yediğine şahit olmuşsunuzdur. Aslında çim köpekler için lezzetli bir yiyecek değildir ancak doğal bir ilaç sayılabilir.

Köpeklerin çim yemesinin birkaç sebebi daha vardır. Bu yazıda, bu sebeplerden bahsedeceğiz ve bunun aslında neden köpekler için doğal bir durum olduğunu açıklayacağız.

Köpekler Neden Çim Yer?

uzun kulaklı köpek

Belki daha önce bu “garip” davranışın sebebini merak etmişsinizdir. Köpekler etobursa, ki öyledirler, neden koyunlar ve inekler gibi çim yiyorlar? Köpeklerin kökeni kurtlara dayanır ve onlarda da bu alışkanlık vardır. Kurtlar da vahşi hayattaki yeşil otları yemeyi severler.

Bazı insanlar köpeğinin çim yemesine izin vermese de, doğru miktarda olduğu müddetçe çim köpeğiniz için faydalıdır. Eğer dört bacaklı dostlarımız çimi yedikten sonra kusuyorsa, bu çim yemenin onlara zarar verdiğini göstermez Aksine, görevini yerine getirerek köpeğin midesini temizlediğini gösterir.

Köpeklerin Çim Yeme Sebepleri

Köpeklerin neden çim yediği kesin olarak tespit edilmemiş olsa da, bazı teoriler bu konuda bize yardımcı olabilir. Bizim için bu eylem oldukça garip olsa da, aslında mantıklı açıklamaları vardır.

Köpeklerin neden çim yediğini öğrenmek ister misiniz? O halde, aşağıda bunun birkaç sebebini öğrenebilirsiniz.

1. Vücutlarını Arındırmak İçin

Köpekler bir eczaneye gidip sindirime yardımcı bir ilaç veya laksatif alamazlar. Mideleri rahatsızlandığında bunu giderecek şey çimdir.

Çim yedikten sonra köpekler kusabilir veya dışkılayabilirler. Aslında, bu mide ve bağırsak problemleri için doğal bir tedavidir bu nedenle köpeğinizin çim yemesine izin verin.

2. Geleneği Devam Ettirmek İçin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kurtlar da sık sık çim yerler.  Bu durumun normal olmadığını ve nörotik bir bozukluk olduğunu düşünebilirsiniz ancak köpeğinizin bu alışkanlığını atalarından aldığını göz önünde bulundurun. Aslında, köpeklere atalarından miras kalan tek alışkanlık çim yemek değildir çünkü hem kurtlar hem de köpekler uyumadan önce kendi etraflarında bir daire çizerler.

3. Damak Zevklerine Uygun Olduğu İçin

Kim demiş köpekler sadece et sever diye? Onlar da zaman zaman bitkilerin tadına bakmak isteyebilir. Belki de köpeğinizin çim yeme sebebi, sürekli yediği şeylerden bıkmış olmasıdır.

Köpekler sebze de yerler çünkü tadını severler ve sonrasında kendilerini iyi hissederler. Tıpkı sizin de sebze ve salata tükettikten sonra hissettiğiniz gibi!

Bununla birlikte, köpeklerin önlerine çıkan her çimi yemediğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Genellikle cılız köklü çimleri tercih ederler ve doğru otu bulana kadar birkaç dakika etrafı koklarlar. Söz konusu yemek keşfetmek olduğunda köpekler oldukça zekidir.

4. İştahlarını Bastırmak İçin

çimlerde oturan köpek

Çimde bol miktarda lif bulunur ve bu da açlığı yatıştırmak için oldukça faydalıdır. Bu yüzden, eğer köpeğiniz açsa bu hissi bastırmak için yiyecek bir şeyler arar. Köpekler için tok olmak çok önemlidir.

5. Tamamlayıcı Bir Besin Olarak

Köpeklerin neden çim yediğini açıklayabilecek bir diğer teori ise, beslenmeyi dengelemektir. Eğer köpeğinize çok fazla karbonhidrat veriyorsanız, bir noktada köpeğiniz vitamin ve mineral ihtiyacını başka yerden karşılama gereksinimi duyacaktır.

Ayrıca köpeğinizi sürekli aynı yiyecekle beslemek onun bağırsak florasına zarar verir ve bunun sonucunda da köpeğin bağışıklık sistemi zayıflar. Başka bir deyişle köpeğiniz daha sık hastalanır ve enerjisi azalır.

Bu nedenlerden dolayı, eğer köpeğinizin çim yediğini görürseniz onu engellemeyin. Ayrıca köpeğinizin hangi besinlerden yoksun olabileceğini düşünerek onun beslenme şeklinde değişiklik yapmayı da ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.