Köpekler Makarna Yiyebilir Mi?

Makarna yememesi gereken köpekler yaşlı veya kısırlaştırılmış köpekler ve fazla sakin veya kısa kafalı köpek cinsleridir.
Köpekler Makarna Yiyebilir Mi?

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2019

Makarna, tüm dünyada çok yaygın olan bir yiyecektir. Birçok köpek sahibi, köpeklerinin makarna yemesinin sağlıklı olup olmadığını merak eder. Cevap, köpeğinizin bir karaciğer rahatsızlığı olmadığı sürece makarna yemesinin zehirli veya zararlı olmadığıdır.

Makarna, uzun vadede negatif etkiler yaratacağı için köpeğinizin normal yemek yeme düzenine eklememeniz gereken bir yiyecektir. Besin değerleri açısından büyük bir faydası yoktur. Ancak, köpeğinize zaman zaman makarna vermek tehlikeli değildir.

Makarnanın karbonhidrat oranı yüksektir

Makarnanın besin değerlerine bakıldığında; su, un ve bazen yumurta ile yapılan bir yiyecek olduğu görülebilir. Bu, makarnanın karbonhidrat oranının yüksek olduğunu gösterir.

Köpeğinize sağlıklı bir beslenme düzeni sağlamak söz konusu olduğunda, karbonhidratları ana enerji kaynağı olarak kullanmamalısınız. Çünkü, karbonhidratlar köpeğinizin kilo almasına ve besin eksikliği yaşamasına sebep olabilir. Karbonhidratların sağlıklı besleyici değerleri yoktur.

Makarna yemek, köpeğinizin sağlıklı beslenmesinde gerekli midir?

Hayır, makarna yemek köpeğinizin beslenme düzeninin önemli bir parçası değildir. Bir köpeğin beslenme gereksinimleri protein, yağ, vitamin, mineral ve diğer unsurlardan oluşur. Dolayısıyla, köpeğinizin ana enerji kaynağının protein olduğunu unutmamalısınız.

Bununla birlikte, köpeğinizin beslenme düzenine makarna eklemek istiyorsanız, her gün olmaması şartıyla bunu yapabilirsiniz. Makarna, köpeğinizin beslenmesinin temeli olmamalıdır.

makarna yemek isteyen köpek

Ayrıca, köpeğinizde bağırsak sorunları çıkmasını engellemek için, makarnayı diğer işlenmiş yiyeceklerle karıştırmamanız önerilir. Çünkü, her yiyeceğin farklı bir sindirim süreci vardır ve her köpeği farklı şekilde etkilerler.

Köpeğinizin yemeğine nasıl makarna ekleyebilirsiniz?

Genellikle, köpekler için yapılan ev yapımı yiyeceklerin temeli protein ve sebzelerdir. Bu, köpeğinizin yemeğine arada sırada bir porsiyon makarna ekleyemeyeceğinizi göstermez. Dolayısıyla, eğer köpeğinize makarna vermeye karar verirseniz, bunu nasıl yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Köpeğinize makarna vermeden önce, makarnanın içindekilere bakmak iyi bir fikirdir. Hazırlama talimatlarına da bakmalısınız. Ayrıca, hangi makarnanın hangi tahılları içerdiğinin de farkında olmalısınız: Yulaf, arpa, tam buğday, pirinç unu ve keten tohumu köpeğiniz için en sağlıklı tahıllardır ve köpeğinizin yemeğini sindirmesini de kolaylaştırırlar.

Yine de makarnanın köpeğinizin beslenmesinin temeli olmaması gerektiğini unutmayın; köpeğinize balık, et, yumurta gibi diğer besinleri de vermek önemlidir. Ayrıca köpeğinize az miktarda sebze de verebilirsiniz.

Diğer yandan, tuz gibi köpeğinizin yememesi gereken yiyecekleri kullanmamalısınız, çünkü bu yiyecekler köpeğinizi zehirleyebilir.

ahçı köpek

Köpeğinizin sindirim sorunları olduğunun belirtileri

Makarna yedikten sonra, köpeğiniz sindiriminin kötü olduğuna dair bazı semptomlar gösterebilir. Bu semptomlar, köpeğinizin ona verdiğiniz bir yiyeceğe karşı intoleransı olduğunu gösterebilir. Bu semptomlardan bazıları kusma, ishal, sindirim sorunları, gaz, halsizlik ve şişkinlik olabilir.

Köpeğinizin yemeğine herhangi bir sos eklememelisiniz. Soslar, sindirim sorunlarına sebep olabilir ve hatta köpeğiniz için zehirli bile olabilir.

Makarna yememesi gereken bazı köpek cinsleri

Bazı köpek cinsleri, kilo almaya daha eğilimli cinslerdir. Dolayısıyla bu cinsler, makarna veya makarnadan yapılmış diğer yiyecekleri yememelidir. Bu cinslerden bazıları Labrador, Beagle, Dachshund, Boxer, İngiliz Bulldog, Rough Collie, Pug ve Basset Tazısıdır.

Makarna yememesi gereken diğer köpekler yaşlı veya kısırlaştırılmış köpekler ve fazla sakin veya kısa kafalı köpek cinsleridir.

Makarna enerji bakımından inanılmaz seviyede zengindir. Bunun bir sonucu olarak, bu enerji yakılmazsa genelde yağa dönüşür, yağ da kilo alımına sebep olur. Obez olmalarını engellemek, köpeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Aşırı kilolu olmanın, köpeklerde artrit ve kalça displazisi gibi hastalıklara ve genel sağlık problemlerine yol açtığını unutmayın. İlginizi çekebilir ...

Köpeğiniz İçin Harika Meyveler Ve Sebzeler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğiniz İçin Harika Meyveler Ve Sebzeler

Bazı sebzeler ve meyveler köpeklerin sağlığı ve fizikleri açısından faydalı olabilirler. Onların neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?