Köpekler İçin Fitoplankton Nedir ve Ne İşe Yarar?

Köpekler için fitoplankton diye bir şey duydunuz mu? Bu yazımızda, köpeklerin bu besleyici gıdayı tüketmelerinin gerekip gerekmediğinden söz edeceğiz.
Köpekler İçin Fitoplankton Nedir ve Ne İşe Yarar?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan dostlarımızın tüketebileceği süper gıdalar üzerine yapılan tartışmalarda uzmanlar, köpekler için fitoplankton tüketiminin iyi bir seçenek olup olmadığı konusunu masaya yatırıyorlar. Bu mikroskobik organizmalar, pek çok yağ asidi, mineral, antioksidan, aminoasit ve vitamini bünyesinde barındırıyor.

Bugünlerde hayvanlar konusunda uzman kişiler, beslenme alanındaki yarattıkları faydalardan ötürü fitoplanktonları köpeklerin beslenme listelerinin olmazsa olmazları arasına dahil ediyorlar. Tabii bu gıdayı köpeğinizin beslenme düzenine dahil etmeden evvel, etraflıca bir araştırma yapmanız şart. Yani bu konuyu öncelikle veterinerinize danışmanız gerekiyor. Bu sayede, fitoplankton yüzünden oluşabilecek herhangi bir sorunun önüne geçmiş olacaksınız.

Köpekler İçin Fitoplankton Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fitoplanktonlar iki tip tek hücreli mikroskobik organizmadan meydana gelirler: mikroalgler ve siyanobakteriler. Gezegenin dört bir yanında, deniz yüzeyinde ve taze su kaynaklarının içinde, bu organizmalardan milyonlarca adet bulunabilir. Bazı su kaynaklarında biyokütlenin %90’ını fitoplanktonlar oluşturur.

Hatta bu organizmaların fotosentez yapabilen ilk canlılar olduklarını söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere fotosentez tepkimesi sonucu oksijen üretimi gerçekleşir. Oksijen üretimi ve karbondioksit miktarının azalması da daha gelişmiş yaşam formlarının oluşmasına olanak sağlar.

Ekologlara göre, fitoplanktonlar sudaki besin zincirinin ilk halkasını oluşturur. Çünkü bu organizmalar birincil üreticilerdir. Bilim insanları fitoplanktonların ait olduğu türü ototrof ya da diğer bir deyişle kendibeslerler olarak adlandırırlar. İnorganik maddelerden organik maddeler üreterek, yalnızca fotosentez sayesinde yaşayabilmeleri ve çoğalabilmelerinden ötürü bu ismi alırlar.

Uzmanların bu mikroorganizmaları süper gıda olarak gruplandırmasının nedeni de yağ asidi, mineral, antioksidan, aminoasit ve vitaminler açısından zengin olmalarıdır.

Köpekler için fitoplankton

Fitoplanktonlar Hangi Türlerden Meydana Gelirler?

Fitoplanktonların çok farklı çeşitleri olduğunu duymak sizi şaşırtabilir. Hatta bu canlı grubunda binlerce farklı tür yer alıyor. Bu çeşitlilik de fitoplanktonların yaşadıkları sularda ortama uyum sağlayabilmesine yardımcı oluyor.

Bunun sonucunda, farklı farklı fitoplankton türlerinin yaygınlığını etkileyen çeşitli etmenler olduğunu öne sürmemiz mümkün olabiliyor. Bu etmenlere; tuzluluk oranı, ısı, suyun berraklığı ve sudaki besin içeriğini sayabiliriz.

Uzmanlar genellikle diyatomlar, dinoflagellatlar, siyanofitler ya da mavi yeşil algler, kahverengi algler ve kokolitoforidler üzerinde çalışırlar. Her bir fitoplankton grubunu meydana getiren de binlerce tür bulunmaktadır.

Köpekler İçin Fitoplankton Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

Köpekler için fitoplankton tüketiminin faydaları bu mikroorganizmaların aşağıdaki besin maddelerini bol miktarda içermeleri ile ilişkilendirilir.

1. Uzun Zincirli Yağ Asitleri: Omega-3 ve Omega-6

Omega-3 ve Omega-6 insanlarda olduğu gibi köpeklerin de vücutlarındaki bazı süreçlerde görev alır. Birkaç örnek vermek gerekirse; uzmanlar bu yağ asitlerinin kullanımını deri hastalıkları ve alerjilere karşı, böbrek fonksiyonun iyileştirilmesi, kalp hastalıklarının tedavi edilmesi, bilişsel fonksiyonların gelişmesi için ve eklem iltihaplarına karşı önerirler.

Ayrıca, üç ayrı temel Omega-3 olduğunu da belirtelim: eikosapentaeonik asit (EPA), dokosaheksaeonik asit (DHA) ve alfa-linolenik asit (ALA). Taze su kaynaklarında yaşayan fitoplanktonların EPA üretmediğinin de altını çizelim.

Mikroskopta incelenen alg molekülü

2. Köpekler İçin Fitoplankton Temel Mineraller Sağlar

Köpeklerde bazı iz mineralleri bulunmaz. Fakat bu minerallerden bazıları temel biyolojik fonksiyonların yerine getirilmesi için oldukça gereklidir. Selenyum, magnezyum ve iyot gibi örneklendirebileceğimiz bu iz mineralleri, fitoplanktonlarda yeterli miktarda bulunur. Bu minerallerin tüketilmesi de sindirimin ve hormonal dengenin düzenlenmesini sağlar, eklem sorunlarına yardımcı olur ve tiroit sağlığını iyileştirir.

Tabii toplantıkları bölgeye göre bu mikroorganizmaların ağır toksik metaller içerebileceklerini de aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenden ötürü yalnızca yüksek kaliteli fitoplanktonlar aldığınızdan emin olmanız gerekir.

3. Antioksidan Kaynağı

Antioksidanlar oksidasyonu engeller. Vücutta çok fazla oksidasyon gerçekleşirse, bu durum canlının yaşamını tehlikeye atabilir. Dolayısıyla fitoplanktonların antioksidan içeriği bakımından harika kaynaklar olduğunu söyleyebiliriz. Bu mikroorganizmalar köpeğinizin vücudundaki hücresel zararları önleyebilir ya da en azından azaltabilir. Kanser, kalp hastalıkları, otoimmün bozuklukları gibi durumlarda oksidatif hasarlar sıklıkla görülmektedir.

Köpekler İçin Fitoplankton Sağlam Bir Besin Takviyesidir

Az miktarda da tüketilse, uzmanlar fitoplanktonların evcil hayvan dostlarımızın sağlığını iyi yönde geliştirdiğini keşfetmiştir. Eklem hareketleri, alerjiler ve cilt rahatsızlıkları konusunda sağlıklı etkiler gösterirler. Ayrıca bazı veteriner hekimler bu mikroorganizmaların kronik hastalıkların tedavisinde kullanılması konusunda da öneride bulunurlar. Tabii bu fitoplanktonların tek başına hastalıkları iyileştirebileceği anlamına gelmiyor. Bunların diğer ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmektedir.

Sonuç olarak, köpekler için fitoplankton bir süper gıda değildir. Fakat, veterineriniz de onaylıyorsa, iyi bir besin takviyesi olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chrétiennot-Dinet, M. J., Sournia, A., Ricard, M., & Billard, C. (1993). A classification of the marine phytoplankton of the world from class to genus. Phycologia, 32(3), 159-179.
  • Delgado, M., & Fortuño Alós, J. M. (1991). Atlas de fitoplancton del Mar Mediterráneo. Scientia Marina 55(S1): 1-133
  • Tapia, J., Basualto, S., & Urrutia, R. (1996). Contenido de metales pesados en microalgas y su agua circundante. CIT Ediciones Tecnologicas, 17-21.
  • Pelegrin, Y. (2001). Algas en la “botica”. Departamento de recursos del mar de la Unidad de Mérida del Cinvestav. Rev. Avance y Perspectiva, 20.
  • Lenox, C. E. (2016). Role of dietary fatty acids in dogs & cats. Today’s Veterinary Practice Journal: ACVN Nutrition Notes6(5), 83-90.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.