Köpeğinizin Mangalda Pişmiş Et Yememesinin Nedenleri

Köpeklerin tüketemeyeceği bazı yiyecekler vardır ve bunlar genellikle mangal yaktığımız sofralarda bulunur. Burada her şeyi öğrenin.
Köpeğinizin Mangalda Pişmiş Et Yememesinin Nedenleri
Georgelin Espinoza Medina

Yazan ve doğrulayan Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evde mangal yaptığımızda, köpeğinizin et ve diğer yiyeceklerin kokularıyla heyecanlanması normaldir. Onlara pişirdiğimiz yiyeceklerin bir kısmını vermek istememiz de normaldir. Ancak, köpeğinizin mangalda et yememesi için çok önemli nedenler var – bunların ne olduğunu biliyor musunuz?

Biz insanlar mangal yakmayı severiz, ancak sağlıkları için zararlı maddeler içerdikleri için köpeklerimizin yememesi gereken yiyecekleri sık sık yeriz. Bu yazıda, sizi bilgilendirmek ve onlara zararlı bir şeyler sunmanın cazibesine kapılmanızı önlemek için bu yiyecekleri köpeğinize vermemeniz gerekmesinin nedenlerini ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Hangi yiyecekler mangalın bir parçasıdır?

Mangal ve barbekü çeşitleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir ama bizim bu şekilde yediğimiz en önemli yiyecek et. Bu dana eti, kuzu eti, tavuk ve hatta balık ve deniz ürünleri olabilir. Sosisler de yaygındır.

Etler ateşte veya közde pişirilir ve bunlara çorbalar, salatalar, soslar, tortillalar vb. eşlik edebilir. Ayrıca, aile ve arkadaşlarla iyi vakit geçirmek için diğer bazı ikramların tadını çıkarmak olağandır.

Köpeğiniz neden mangal pişmiş et yememeli?

ağzında yemek kabını tutan köpek

Köpekler, bazı karbonhidratlar, meyveler ve sebzelerle hayvansal proteine dayalı bir diyet uygulayabilse de, onlara mangalda pişirdiğimiz bazı yiyecekleri sunmak iyi bir fikir değildir. İşte nedenleri bunlar.

Tuz ve baharatlar, köpeğinizin mangalda pişmiş et yememesinin ilk nedeni

Mangal yaparken her kişinin veya yörenin zevk ve adetlerine göre ete tuz ve çeşitli baharatlar ekliyoruz. İşin aslı bu maddelerden bazıları köpekler için zararlı olabilir. En azından ölçülü tüketilmelidir. Bazı baharatlar evcil hayvanlarımızda mide tahrişlerine neden olarak kusmaya, koliklere ve hatta ishale neden olur.

Tuz ile ilgili olarak, kontrollü dozlarda tüketilmelidir, çünkü köpeğin diyetinde aşıldığında diğer ciddi komplikasyonların yanı sıra böbrek sorunlarına da neden olabilir. Kullanılan çeşnilerden biri sarımsak ise vücutları için toksik maddeler içerdiğinden durum daha da zorlaşır. Bu yiyecek, sağlıkları için zararlı olan kansızlığa neden olur.

Sosisler de sadık dostlarımız tarafından tüketilmemesi gereken tuzlu, baharatlı ve yağlı yiyeceklerdir.

Aşırı yağ

Mangalda bir diğer olumsuz nokta, köpeklerimiz için çok fazla lipid içerebilmesidir. Besleyici bir diyette fazla yağlar ve yağlı kesimler tavsiye edilmez. Ayrıca kalp, karaciğer ve pankreas sorunları yaratırlar ki bu sağlıklı yemekler sunarak önlenebilecek bir şeydir.

Kemikler de zarar verir

Aynı şekilde, özellikle küçük ırklar söz konusu olduğunda evcil hayvanlarımızda hasara neden olabileceğinden kemiklere dikkat edilmelidir. Bu, köpeğinizin mangalda et yememesinin başka bir nedenidir.

Bazı eşlik eden yiyeceklerin köpekler için toksik içerikleri vardır.

Nasıl tuz ve çeşniler köpeklerimize uygun olmayan maddeler içeriyorsa, toksik ve zararlı elementler içeren başka yiyecekler de vardır. Bunlar arasında şunlar var:

  • Soğanlar: Bunlar sarımsak ( Allium ) ile aynı gruba aittir ve sodyum tiyosülfat gibi bileşikleri sayesinde köpeklerde anemiye de neden olabilir.
  • Avokado : Bunlar, tohumda, ayrıca yapraklarda ve bitkinin diğer kısımlarında da bulunan persin adı verilen zehirli bir madde içerir. Barbekü sırasında bu yemekle herhangi bir salata veya sos hazırlanırsa evcil hayvanımızın yemesine karşı dikkatli olmalıyız.
  • Çikolata, kahve, alkolsüz içecekler ve tatlılar : İnsan partilerinde oldukça yaygın olan bu ürünler köpekler için oldukça zararlı olabilir. Metilksantinler, teobrominler ve kafeinler gibi sindirim, kalp ve sinir sistemlerini etkileyen ve belirli dozlarda öldürücü olabilen toksik maddeler içerirler. Tatlılarda, köpeklerde düşük şeker seviyelerinin yanı sıra renklendiriciler ve diğer zararlı maddelere neden olan ksilitol bulunur.
  • Kuruyemişler : Barbekü sırasında atıştırmalık olarak fındık iyi bir seçim olsa da, evcil hayvanlarımız proteinlerini bizim yaptığımız gibi sindirmezler. Böylece istenmeyen bağırsak rahatsızlıklarına neden olurlar.
  • Üzüm veya kuru üzüm: Partilerde ve toplantılarda çok yaygın olarak kullanılan bir diğer atıştırmalık. İnsanlar bu tadı sevse de köpekler için zehirlidir çünkü böbrek yetmezliğine neden olan maddeler içerirler.
  • Likör: Tahmin edebileceğiniz gibi köpekler için yasak olan bir diğer yiyecek – küçük dozlarda bile sinir sistemlerini etkileyebilir.

Diğer önemli tehlikeler

Yemek yiyen bir köpek.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise evcil hayvanımıza çiğ et vermemektir. Bunun nedeni, salmonella, E. coli veya listeria bakterileri gibi bakterilerin yanı sıra trichinellosis’e neden olanlar gibi parazitleri de içerebilmesidir. Pişmemiş et ürünlerine dayalı köpek diyetleri olduğu doğru olsa da, hastalıkları önlemek için kalitesinden emin olmalısınız.

Aynı şekilde evcil hayvanınızın buğday gibi herhangi bir besine alerjisi olup olmadığını da bilmelisiniz. Bu durumlarda, barbekünüzde bu malzemeler varsa aşırı önlemler almanız gerekir.

Daha açık olmak gerekirse, köpeğiniz sağlığı için zararlı maddeler içerebileceğinden mangalda pişmiş et yememelidir, ancak barbekünüz sırasında paylaşabileceğiniz başka seçenekler de vardır.

Yiyebilecekleri bazı yemekler hazırlamayı seçin, onlara iyi pişmiş, yağsız, baharatsız et parçaları verin ve onlar için özel ikramlar hazırlayın. Bu sayede evcil hayvanınız da mangal başındaki o özel aile anlarının tadını çıkaracaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.