Çiğ Et Diyetinin Kediler İçin Faydaları

Bilimsel araştırmalar, birkaç nedenden dolayı kedilere çiğ et vermenin gerektiğini doğrulamaktadır. Çiğ gıdaların faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugünün makalesine göz atın.
Çiğ Et Diyetinin Kediler İçin Faydaları
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

20. yüzyılın başlarında evcil kedilerin beslenme tarzı bu hayvanların kırsal insan yerleşimlerinde buldukları yiyeceklere dayanıyordu. Bu bölgelerde, kedilerin insanlarla birlikte yaşaması yaygındı. Aynı zamanda, evlerde yaşayan kedi türleri genellikle kedilere uygun çiğ et ile beslenirlerdi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, bu tür yiyeceklerin kullanımı hem kediler hem de köpekler açısından büyük ölçüde azaldı. Bu türden bir değişiklik, cam, metal ve insan gücü gibi kaynakların silah üretimine yönlendirilme ihtiyacından kaynaklanıyordu. Bu nedenle, konserve kedi maması üretimi durdu ve bunun yerini döküm çanaklar aldı.

Vahşi kedilerin beslenmesi

Kediler yoğun etobur hayvanlar kategorisinde yer alırlar. Bu, beslendikleri yiyeceklerin sadece diğer hayvanlardan oluştuğu anlamına gelir. Bu nedenle, pençeleri, dişleri ve kısa sindirim borusu açısından belirli özelliklere sahiptirler. Sahip oldukları bu özellikler onları tamamen proteinlerin sindirilmesi ve hazımsanması için hazır hale getirir.

Dahası, protein içermeyen bir diyetle beslenen kediler belirli besin maddelerin alımı açısından eksiklik yaşarlar. Bunun bir örneği taurindir – ve bu maddenin eksik alımı kedilerde ölüme yol açabilir.

Akdeniz bölgesinde yaşayan Avrupa yaban kedisi (Felis silvestris), vahşi kedilerin diyetine bir örnektir. Bu hayvan kemirgenlerle beslenir – esas olarak bu hayvanlar odun faresi (Apodemus sylvaticus), Akdeniz çam faresi (Microtus duodecimcostatus) ve güneybatı su sıçanı (Arvicola sapidus) gibi kemirgen hayvanlardır. Aynı zamanda, bayağı köstebek (Microtus arvalis) ve kırmızı bacaklı keklik (Alectoris rufa) diyetlerinde önemli bir rol oynamaktadır.

kedi fare yiyor

Çiğ yiyecekler kediler için neden iyidir?

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için kuru ve ıslak kedi mamaları, kedi idrarının pH’ını değiştirecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bu ürünler %100 etkili değildir.
Kedi türleri böbrek problemlerini çok yaşarlar. Aslında, Fars kedileri gibi bazı ırklar böbreklerinde polikistik yapılara sahip olma eğilimindedirler. Aslında neredeyse tüm kediler böbrek hastalığından muzdariptir. Bunun arkasındaki ana sebep düşük su alımlarıdır.

et yiyen kedi

BARF diyeti gibi çiğ gıdalardan oluşan doğal bir diyet, kedilerin genel sağlığı için oldukça faydalıdır. Çiğ et ile beslemenin kediler için faydaları şunlardır:

  • Kediler su alımını artıracaktır. Kedilerin vücudunun en az %60’ı sudan oluşur. Hayvanın diyeti çiğ gıdalara dayanıyorsa, vücuduna kuru kedi mamasına göre daha fazla miktarda su alacaktır.
  • Çiğ yiyecekler yiyen kediler kedi obezitesi için daha düşük risk altındadır. Çiğ gıdalar daha fazla besleyicidir ve daha iyi sindirmelerine rağmen sindirimi daha uzun sürer. Sonuç olarak, kedilerin yemek yemesi daha uzun sürer. 
  • Kedilerde eklem sağlığını destekleyen çiğ gıdalardan oluşan uygun bir diyete sahip olurlar.
  • Kedi sahiplerinin sık sık yaptığı şikayetlerden biri de kedi dışkısının kötü kokusuyla ilgilidir. Hayvanlardan elde edilen çiğ yiyecekler neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Bu nedenle çok daha az koku üretir.
  • Son olarak, kediler çiğ gıdalardan oluşan bir diyetle beslendiğinde bu diyet kedilerin doğada elde yedikleri besine çok benzer olacaktır. Sonuç olarak, kediniz çok daha mutlu olacak.

Peki, kedinizi daha sağlıklı ve doğal bir diyetle tanıştırmak ister misiniz? Yapmanız gereken ilk şey, nutrasötikler ve doğal kedi beslenmesi konusunda uzmanlaşmış bir veteriner ile konuşmaktır. Ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı için evcil hayvanınızın diyetinde asla ani değişiklikler yapmamalısınız. Dahası, tüm kediler diyet değişikliklerini kabul etmez. Bu nedenle, bu süreç hakkında veterinerinizle konuşun.

İlginizi çekebilir ...
Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar

Kediler ve köpekler sevimli evcil hayvanlardır ve nitelikleri onları birçok aileye harika üyeler haline getirir. Elbette, birçok yönden oldukça far...  • de Animales, A. H. (2010). Guías para la Evaluación Nutricional de perros y gatos de la Asociación Americana Hospitalaria de Animales (AAHA). J Am Anim Hosp Assoc, 46(4).
  • Gómez, L. M. (2014). Introducción a la Nutrición de Caninos y Felinos. Journal of Agriculture and Animal Sciences, 2(2).
  • Hirakawa, C., & Daristotle, C. (2001). Nutrición Canina y Felina.
  • Lozano, J. (2010). Habitat use by European wildcats (Felis silvestris) in central Spain: what is the relative importance of forest variables?. Animal Biodiversity and Conservation, 33(2), 143-150.
  • Moleón, M., & Gil‐Sánchez, J. M. (2003). Food habits of the wildcat (Felis silvestris) in a peculiar habitat: the Mediterranean high mountain. Journal of Zoology, 260(1), 17-22.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.