Seveceğiniz Dört İskoç Köpek Irkı

Bu yazıda sizlere, memleketlerinde güzellikleri ve sembolik oluşları ile iyi bilinen dört İskoç köpek ırkı göstereceğiz.
Seveceğiniz Dört İskoç Köpek Irkı
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İskoçya, köklü bir tarihi olan güzel bir ülkedir. Belki de bu yüzden bazı çok özel köpeklere ev sahipliği yapmaktadır. Bugünün makalesinde, bu şaşırtıcı İskoç köpek ırklarının dördünü inceleyeceğiz.

İskoç köpek ırkları: İskoç Terrier

İskoç Terrier, şüphesiz, en tanınmış ırklardan biridir. İlk başta, bu köpekler porsuk veya diğer hayvanları aramada toprağı kazmak için kullanıldı.

Bu İskoç köpekleri küçüktür, ama aynı zamanda son derece sağlam ve kaslıdır. Çok uzun burunları ve güçlü bir çeneleri vardır. Genelde kaba saba, siyah bir kürkü vardır, ancak çizgili veya açık renkli kürkü olanları da bulunmaktadır.

Boyutuna rağmen, İskoç terrier oldukça huysuz olabilir. Yabancılara mesafeli davranabilir ve onlara karşı başına buyruk davranabilirler, ancak iç çevrelerinde bulunanlara karşı çok yakın ve sadık oldukları bilinmektedir.

Skye terrier

Bu köpek ırkı aslen Skye Adası’ndan gelmektedir. Bu cins İskoç terrier ile güçlü bir benzerlik taşımaktadır. Öyle ki, uzun süreler boyunca aynı ırka mensup oldukları düşünülüyordu. Ancak, 1870 yılında, aslında iki farklı cins oldukları keşfedildi.

iskoç köpek ırkı skye terrier

Gördüğünüz gibi, Skye Terrier uzun gövdesi ve kısa, kaslı ekstremiteleri nedeniyle göze çarpıyor. Bu cinsin diğer özellikleri güçlü burunları ve bazen de sarkan kulaklarıdır. Uzun, iki katmanlı bir kürkleri vardır. Dış tabaka daha sert, iç kısım ise daha yumuşaktır.

Mizaçları İskoç terrier’in mizacına oldukça benzer; bir av köpeğidir, bu yüzden oldukça aktiftir. Bu nedenle, onu meşgul tutmak ve yeterince yürüyüşe çıkmasını sağlamak önemlidir. Ona iyi bakarsanız, 11 yıla kadar yaşayabilir.

Gordon Setter, İskoç köpek ırkları arasında en zarif olanı

İskoç köpeklerinin bu cinsi, İngiliz Setter ve İrlanda Setter’leri de içeren Setter ailesinden geliyor. Aslen on yedinci yüzyılda İskoçya’da yetiştirildiler.

gordon setter

Bu köpeklerin yoğun siyah bir kürkü vardır ve ayrıca bacaklarında, burunlarında ve gözlerinde kahverengi lekeler vardır. Büyük hayvanlardır; yaklaşık 60 cm boydadır ve 25-30 kg ağırlık arasında değişmektedir.

İskoç Setter aynı zamanda harika bir koku alma duyusuna sahip bir av köpeğidir. Evcil hayvanlar olarak harikadırlar ama çok aktif oldukları için çok fazla alana ihtiyaç duyduklarını ve düzenli egzersiz yapmaları gerektiğini aklınızda tutmalısınız.

İskoç tazısı, içlerinde en hızlısı

Son köpeğimiz, Kuzey İskoçya’dan gelen İskoç tazısıdır. İnanılmaz bir görme yetisi ve hıza sahiptir, bu onu geyik avlamak için ideal bir köpek yapar.

iskoç tazısı kumsalda

Bu köpek özel bir tazı gibidir, çünkü kendine has bir kürkü vardır. Bu kürk, ana vatanı olan dağlık bölgelerin iklim koşullarına adaptasyonlarının bir sonucudur. İnce ve geriye doğru eğimli bir gövdeye sahiplerdir. Bu cinsin boyu 80 cm’e kadar çıkabilir, bu da size ne kadar büyük oldukları hakkında iyi bir fikir verecektir.

Bu cins, optimal bir fiziksel durumda oldukları sürece harika bir evcil hayvandır. Çok fazla alana ihtiyaç duydukları için küçük evlerde yaşamak için uygun değillerdir. Bununla birlikte, ona doğru yaşam koşullarını verebilirseniz, ideal bir evcil hayvan olabilir.

Bunlar haricinde birçok başka İskoç köpek ırkı vardır ve bu yüzden hepsini öğrenmeye çalışmalısınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Beauchamp, R.G. (1998). A new owner’s guide to Scottish terriers. T.F.H. Publications.
  • Moon-Fanelli, A. A., & Dodman, N. H. (1998). Description and development of compulsive tail chasing in terriers and response to clomipramine treatment. Journal of the American Veterinary Medical Association212(8), 1252-1257.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.