Köpeklere Havuç Yedirmenin Faydaları

Köpeklere havuç yedirmek faydalı mıdır? Cevabımız evet! Tıpkı insanlarda olduğu gibi havucun köpeklere de pek çok faydası bulunmaktadır.
Köpeklere Havuç Yedirmenin Faydaları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklere havuç yedirmek faydalı mıdır? Cevabımız evet! Tıpkı insanlarda olduğu gibi havucun köpeklere de pek çok faydası bulunmaktadır. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu sebzenin bazı yan etkileri de olabilir ve tabii her sebzede olduğu gibi aşırı tüketimi çeşitli istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Köpeklere Havuç Yedirmenin Faydaları

Bu leziz sebze köpeklerin sağlığı için oldukça yararlıdır.

Havuç A, B, C, D ve K vitamini açısından epey zengin bir gıdadır. Ayrıca fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum ve klor gibi mineraller de içerir. Bu vitamin ve mineraller birlikte bağışıklığı güçlendirmek için ciddi bir destek sağlarlar.

Köpeklere havuç yedirmenin faydaları

Havuç; diş fırçası, şişe mantarı ve naylondan yapılan oyuncakların kullanılmasının yanında diş sağlığı için oldukça faydalıdır. Köpeğinizin havuç çiğnemesi azı dişlerinde, köpek dişlerinde ve damakta plak oluşumunun önüne geçer.

Havuç sürekli aç olan köpekler için de oldukça iyidir. Ayrıca fazla kalorisi yoktur, yağ içermez ve su sağlar. Dolayısıyla aşırı kilolu köpekler için çok faydalıdır.

Havucun Köpek Sağlığı İçin Önemli Faydaları

Gergin hayvanlara havuç vermek onları rahatlatır ve sinir sistemlerini düzene sokar.

Yapılan çalışmalarda havucun köpeklerin cildinde de yenileyici bir etkisi olduğu görülmüştür. Havuç tüketimi cilt sorunlarının görülme olasılığını azaltmaktadır. Bazı uzmanlar yanık tedavisi gören hayvanların beslenmelerine havucun dahil edilmesi yönünde önerilerde bulunmaktadır.

Veteriner hekimler de havuç ile göz iritasyonunun tedavi edilebileceğini belirtmektedir. Ayrıca havuç tüketimi katarakt riskini de azaltır.

Gebe köpeklerde bu gibi sebzeler çok güçlü besin kaynaklarıdır. Kan akışını artırır ve süt üretiminin çoğalmasına yardımcı olur.

Bu köklü sebze provitamin-A olarak da bilinen betakaroten açısından da oldukça zengin bir gıdadır. Vücut tarafından üretilen serbest radikallere karşı antioksidan görevi görürler. Aynı şekilde, güneş, tütün, çevre kirliliği gibi dış etmenlerin neden olduğu serbest radikallere karşı da savaşırlar.

Son olarak, kemiklerin güçlenmesini sağlar, tümör oluşumu ve kanserin önlenmesi açısından etkili bir şekilde yardımcı olurlar.

Köpeklere Havuç Yedirmenin Faydaları: Çiğ Mi Pişmiş Mi?

Köpekler hem çiğ hem de pişmiş havuç yiyebilirler. Bazı veteriner hekimler havucun olduğu gibi tüketilmesini önerirler. Bunun nedeni pişirildiğinde bazı besin değerlerini yitirmesidir. Ayrıca yumuşadıklarında dişleri iyi bir şekilde temizleyemezler.

Eğer pişirmek istiyorsanız çok az pişirmeniz gerekir. Tuz ya da başka bir baharatın kullanılmaması gerekir. Her halükarda çok iyi yıkanmaları son derece önemlidir. Böylelikle havuçlar, yetiştirilirken kullanılan böcek ilaçları ve kimyasallardan arındırılmış olur.

Pişmiş ya da çiğ havuç ödül maması olarak da harika bir seçenektir. Ucuz ve kolay bulunur bir gıdadır ve beslenme anlamında faydaları saymakla bitmez. Köpekler bu turuncu kökleri sıkılmadan saatlerce çiğneyebilirler.

Çoğu ailede sebze yeme alışkanlığı kazandırılmaya çalışan küçük çocuklar vardır. Sizin evinizde de böyle bir çocuk varsa çocuğunuzun köpeğiyle havuç paylaştığı oyunlar kurabilirsiniz.

Bir de şu uyarıyı yapmamız gerek; köpekler havuç yediklerinde dışkıları turuncuya dönebilir.

Yan Etkileri

Her köpek sebze yemez. Diyabet hastası köpekler ya da sindirim sorunu olanlar asla havuç yememelidir.

Çiçekli çimlerin üstünde havuç yiyen köpek

Önceden de söylediğimiz gibi köpeklere aşırı havuç verilmemesi gerekir. Çünkü şeker hastası olmayan köpeklerde kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.

Çok havuç tüketen köpeklerin bağırsakları şişebilir. Bunun yanı sıra, aşırı havuç tüketimi havucun bazı bileşenlerinin zor sindirilmesine neden olur. Dolayısıyla, ishal olabilirler.

Bunun dışında da bazı olumsuz yan etkiler görülebilir. Aşırı A vitamini yüklemesi kemik sorunlarına ve kasların zayıflamasına yol açabilir.

Çoğu uzman kararında verildikçe köpeklerin havuç tüketmesinde bir sorun görmez. Havucu köpeğinize atıştırmalık ya da ödül olarak verebilirsiniz.

Kimi uzman köpeklerin günde iki kez havuç yiyebileceklerini belirtmektedir. Kimileriyse iki üç günde bir tane yemeleri gerektiğini söylemektedir. Bu konuyla ilgili henüz bir fikir birliğine varılamamıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.