Köpekler için Önemli İki Besin Maddesi

18 Eylül 2020
Köpekler sağlıklı kalabilmek için birçok besin içeriğine ve maddesine ihtiyaç duyar. Bugün, köpekler için önemli iki besin maddesinden bahsedeceğiz.

İnsanların en iyi dostu köpeklerse, köpeklerin en iyi dostu kimlerdir? Bugünkü makalemizde canlılar arasındaki ilişkilerden bahsetmek yerine, köpekler için önemli iki besin maddesi olan L-Carnitine ve Alfa lipoik asitten bahsedeceğiz. Bu besin maddeleri köpeklerin sağlıklı olabilmeleri için gereklidir.

Köpekler fazlasıyla besin maddesine ihtiyaç duyarlar. Ancak, onlar için oldukça faydalı olan iki tane besin maddesi vardır: acetyl-L karnitin ve alfa lipoik asit. Bu besin maddeleri pozitif etkilerinden dolayı yaygın olarak bilinmektedir. Bugünlerde, uzmanlar beyinleri bizimkine benzerlik gösteren köpeklerin üzerinde bu besin maddelerinin etkilerini araştırmaktadır.

Köpekler için önemli iki besin maddesi: L-Carnitine

el sıkışan köpek

L-carnitine, yağların yakılması ve enerjiye dönüşmesi için gerekli olan yere ulaştırma işlevinden sorumlu bir amino asittir. Köpekler de bizler gibi yağlara ihtiyaç duysa da, bu yağların enerjiye çevrilmesi gerekir. Aksi takdirde, aşırı kilo alabilir ve çeşitli hastalıklara yakalanabilirsiniz.

Bu enerji köpeğe günlük aktiviteleri yerine getirebilmesi için yeterli olan gücü sağlar. Buna ek olarak, L-carnitine’in aşağıdaki faydaları da bulunmaktadır:

  • Fiziksel egzersiz sırasında yağı yakar.
  • Hem insanlar hem de köpekler için kilo vermede etkilidir. Aynı zamanda diyabet hastaları, belkemiği yaralanmaları ve kireçlenme yaşayan kişiler için de uygundur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yağ yakımından gelen enerjiyi kullanarak kalp hareketlerini güçlendirir.
  • Hipertiroid için faydalıdır. Yeni rezervler oluşturur.
  • Köpek sporları için geçerlidir: avcılık, yarış, kayak, kızak ve benzerleri.

Yağları yakarak ve onları enerjiye çevirerek kilo alma ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Köpeklerin daha düşük yağ seviyesine sahip olmalarını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve doğurganlığı arttırır. Doğurganlığı arttırmasının sebebi, meninin içerisinde L-carnitine’in yer almasıdır.

Köpekler için önemli iki besin maddesi: Alfa lipoik asit

Alfa lipoik asit, köpekler için faydaları olan antioksidanlardan bir tanesidir. Köpeğinizin sağlığında önemli rol oynar. 

Antioksidanlar, vücutlarımızdaki serbest radikallerle savaşır. Bu radikaller vücudumuzun yaşlanmasına neden olan atomlar ya da moleküllerdir. Bundan dolayı, bu antioksidan;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Artrit, kardiyovasküler hastalıklar, kalça displazisi, solunum yolu hastalıkları ve hatta kanser riskini azaltır.
  • Katarakt ya da körlük gibi göz hastalıklarını önler.
  • Cilt enfeksiyonlarını önler ve tedavi eder.

Köpeğinizin sağlığı için çok önemli olan bu antioksidan meyvelerde, sebzelerde ve baklagillerde bulunur. Köpeğinizin diyetinde bu yiyecekleri mutlaka bulundurun. Eğer bulunduramıyorsanız, veterinere danışın. Farklı bir köpek maması türü önerebilir. Alternatif olarak, alfa lipoik asit açısından zengin A vitamini de satın alabilirsiniz.

Bu antioksidanların etkilerini gösteren çalışmalar

köpekler için antioksidan

FASEB dergisi, bu antioksidanların köpek sağlığı üzerindeki etkilerini gösteren bir çalışma yayımlamıştır. Çalışmada yaşlı beagle köpekleri kullanılmıştır. Bu köpeklerden sarı ataç ile işaretlenmiş yiyecek parçalarını bulmaları istendi. Alfa lipoik asit ve L-carnitin takviyesi alan köpeklerin %66’sı hiçbir sorun yaşamadan testi tamamladı. 

Normal diyet uygulayanların ise sadece %33’ü testi sorunsuz tamamladı. Eğitimde daha fazla zaman geçirdikçe, alfa lipoik asit alanların başarı oranları arttı.

Uzmanlar, bu iki besin maddesinin diğer hayvanlarda hafızayı ve enerji seviyelerini yükselttiğini çoktan kanıtlamıştır. Buna ek olarak, yeni şeyler öğrenebilmeleri için zihni de güçlendirmektedir.

Gördüğünüz üzere, köpekler için önemli olan bu iki besin maddesinin birçok faydası vardır. Ancak, köpeğinize bunlar gibi doğal bile olsa, herhangi bir takviye vermeden önce mutlaka veterinere danışmalısınız.