Diyabetik Köpekler: Bakım ve Beslenme

Diyabetik köpekler dengeli besin değerlerine sahip, yüksek oranda çözülmez life sahip ve lezzetli bir diyet takip etmelidir. Daha fazlasını ve diyetlerinin sağlaması gereken diğer gereklilikleri de bugünkü yazımızda tartışacağız.
Diyabetik Köpekler: Bakım ve Beslenme
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Diyabetik köpeklerin ürettikleri insülin seviyesi glikozu parçalamak için yetersiz kalmaktadır. İnsülinin, kandan glikozu alıp vücudun iç hücrelerine taşıyan bir hormon olduğunu unutmayın. Burada da vücut onu enerji olarak kullanmaktadır. Yetersiz insülin üretimi sonucunda da, hayvanın kanındaki glikoz yoğunluğu artmaktadır. Bazı durumlarda, böbreklerin ürini filtrelemeyi durdurduğu seviyeye gelebilir. Diyabetik köpekler ile ilgili daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Diyabetik Köpekler: İşaretler ve Semptomlar

Diyabette, idrardaki glikoz kaybının beraberinde suyun da gittiğini anlamak önemlidir. Bu, ozmoz adı verilen bir süreçle gerçekleşir. Bunun da bir sonucu olarak, hayvan normalden daha fazla miktarda idrar üretir. İdrardaki aşırı su kaybı susuzluğa ve daha fazla su tüketimine yol açar. Bu nedenle, hayvanlarda diabetes mellitus’un (şeker hastalığı) ilk klinik belirtileri şunlardır:

Dahası, diyabetik köpekler kilo vermeye daha eğilimlidir çünkü vücutları karaciğerdeki glikoz ve ketonları-alternatif bir yanma- üretmek için yağı ve protein rezervlerini-kaslardaki- parçalamaktadır. Dahası, diyabetin diğer klinik işaretleri polifaji (artan iştah), egzersiz intoleransı ve tekrarlayan enfeksiyonlar olarak görülebilir.

önünde insülin enjeksiyonu duran küçük köpek

Köpek Diyabeti için Terapinin Amacı

Diyabetik bir köpek dostunuz var ise, konu tedavi olduğu zaman temel üç amacınız olduğunu anlamalısınız:

  • Bütün medikal işaretlerin ve semptomların çözümü. Burada, katarakt hariç, yukarıda bahsettiğimiz şeylere işaret ediyoruz. Çoğu diyabetik köpekte, katarakt oluşumunun sonucu körlük olabilir. Bu durum glisemik kontrol ile alakalı değildir.
  • İnsülinin neden olduğu hipoglisemiden kaçınmak. İnsülin, diyabetik köpeklerin tedavisinin temelidir ve bu tedavide konservatif odaklanma çok önemlidir. Diyabetli çoğu köpeğin klinik semptomlarının kontrol altında tutulması için günde iki kez insülin enjeksiyonu olması lazımdır. Fakat tam ve uygun dozu köpeğinizin veterineri belirleyecektir.
  • Hayvan dostunuzun normal yaşam tarzına ve egzersizlerine devam etmek. Diyabetik köpeklerde uyuşukluk çok yaygın olsa da hızlıca kendiliğinden çözülebilir. Bu yüzden, köpekler genellikle insülin terapisinden sonra daha aktif ve duyarlı olurlar.

İnsülin Sebepli Hipoglisemiyi Kontrol Etmek Neden Çok Önemlidir?

Aşırı dozda insülinin yol açtığı ciddi hipoglisemi (düşük kan şekeri) onarılamaz beyin hasarına, körlüğe, konvülsiyonlara ve ölüme neden olabilir. Bu durumun klinik belirtileri zayıflık, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, anoreksi ve ishaldir.

diyabetik köpekler

Diyabetik Köpekler için Besinsel Öneriler

İdeal olarak, diyabetik köpeklerin yeme vakti insülinin en yüksek seviyesine gelmesinin beklendiği andan hemen öncedir. Bu yüzden, hayvan dostunuzu insülin enjeksiyonunu uyguladıktan hemen sonra beslemelisiniz.

Bu uygulama köpeğinizin tedavisini evde yapabilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda, daha iyi bir glisemik kontrol sağlamanıza da yardımcı olacaktır. Dahası, köpek dostu olan birçok kişi bu metodu tercih etmektedir çünkü köpekler genellikle enjeksiyondan sonra yemek yemeyi ödüllendirme olarak görmektedir.

Tablo 1. Diyabetik köpekler için beslenme önerilerinin özeti:

Beslenme FaktörüÖneri
Kalori alımıVücuttaki fonksiyonları karşılamaya ve sürdürmeye yetmelidir.
Temel besinsel gerekliliklerGıda lezzetli ve besin değerleri anlamında dengeli olmalıdır. Bu konuda istikrarlı olunması önemlidir. Standart bir kalori miktarı belirleyip, her insülinden sonra köpeğinizi beslemelisiniz.
Diğer besinsel önerilerKompleks karbonhidratların ve çözülmez liflerin oranını artırmalısınız. Aynı zamanda, yağ alımını azaltmalısınız, özellikle de diyabet ile birlikte pankreatit hastalığı da varsa.
Besleme zamanlarıİdeal olarak, insülin verdiğiniz zamandan hemen sonra yemek vermelisiniz.
Başka bir hastalığı daha olan diyabetik köpeklerEğer diyabet ile birlikte başka bir hastalık da görülüyorsa, diğer hastalık beslenme konusunda öncelikli olmalıdır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rucinsky, R., Cook, A., Haley, S., Nelson, R., Zoran, D. L., & Poundstone, M. (2010). AAHA diabetes management guidelines for dogs and cats. Journal of the American Animal Hospital Association, 46(3), 215-224.
  • Fleeman, L. M., & Rand, J. S. (2001). Management of canine diabetes. Veterinary Clinics: Small Animal Practice31(5), 855-880.
  • Hoenig, M., Laflamme, D. P., Klaser, D. A., Singer, M. J., & Ferguson, D. C. (2001). Glucose tolerance and lipid profiles in dogs fed different fiber diets. Journal of veterinary pharmacology and therapeutics, 2, 160-169.
  • Rand, J. S., Fleeman, L. M., Farrow, H. A., Appleton, D. J., & Lederer, R. (2004). Canine and feline diabetes mellitus: nature or nurture?. The Journal of Nutrition, 134(8), 2072S-2080S.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.