Köpekler İçin Havuç: Faydaları Nelerdir?

Köpekler, havuçtaki karbonhidratları sindirmeye yardımcı olan amilaz adı verilen bir enzimden yoksundur. Bu nedenle tüm faydalarından yararlanmak için pişmiş olarak yemeleri tavsiye edilir.
Köpekler İçin Havuç: Faydaları Nelerdir?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir evcil hayvanın diyetinin sağlıkları üzerinde büyük etkisi vardır. Bu nedenle, bazı sahipler köpeklerinin mamasını çeşitlendirmeyi ve onlara havuç, marul ve brokoli gibi çeşitli faydalar sağlayan bazı taze sebzeleri eklemeyi tercih eder.

Havuç, insan ve köpek sağlığı için en faydalı besinlerden biri olarak bilinir. Bu, metabolizmamız için yararlı olan çok çeşitli besinler içermeleri sayesindedir. Havucun köpekler için sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin ve okuyun.

Havucun köpekler için faydaları nelerdir?

Havuç (Daucus carota sativus ), kalınlaşmış ve uzun portakal kökleri üretmesiyle tanınan bir bitki türüdür. Bunun nedeni, bitkinin kökte iyi miktarda besin ve vitamin depolamasıdır, bu da boyutunu artırarak etli hale getirir.

Havucun en önemli bileşenleri karbonhidratlar, karotenoidler ve A vitaminidir. Bunlar en önemlileridir ve yenildiğinde ona “tatlı” bir tat veren ve bu sebzeye özgü portakal rengine neden olanlardır.

Karotenoidler ve A vitamini, bu moleküller aktif olarak bir köpeğin metabolizmasına dahil olduğu için sağlık açısından faydalıdır. Bu nedenle, yeterli havuç tüketimi bir köpeğin sağlığına aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir:

havuç yiyen bir köpek

Köpeklere havuç nasıl verilir

Havuç çiğ olarak yenebilse de, köpeklere haşlanmış ve küçük parçalar halinde vermek en iyisidir. Bu sadece daha lezzetli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda sindirimini kolaylaştırır ve besin maddelerini daha kolay serbest bırakır. Ayrıca pişirme işlemi, evcil hayvana bulaşabilecek bakterileri ve bazı parazitleri de ortadan kaldırır.

Bu, bir köpeğe çiğ havuç vermenin kötü olduğu anlamına gelmez. Aslında, bazı sahipler bunu yapmayı tercih ediyor çünkü sebzenin sertliği dişlerini temizleyen aşındırıcı etki yaratıyor. Bununla birlikte, ekiminden kalan patojenleri ortadan kaldırmak için yiyeceği iyice temizlemek ve dezenfekte etmek çok önemlidir.

Her iki gıdanın da sindirim süreci farklı olduğundan, doğal gıdaları normal yemleriyle karıştırmaktan kaçınmalısınız. Tercihen, biri ile diğeri arasında en az 7 saatlik bir aralık hesaplayın. Bu sayede sindirim sorunlarının önüne geçersiniz ve evcil hayvanınız bireysel rasyonlardan daha çok keyif alır.

İdeal porsiyonlar

Tüm gıdalarda olduğu gibi havuç tüketiminin faydaları ancak yeterli porsiyonlarda tüketildiğinde geçerlidir. Bu sebzeyle ilgili en büyük sorun, aşırısı sağlık sorunlarına ve hatta obeziteye neden olabilecek karbonhidrat içeriğidir.

Köpekler için verilen havuç miktarı çok kontrollü ve izlenmelidir. Sağlık sorunlarına yol açabilmesinin yanı sıra, tüm köpekler onu iyi sindiremez. Bu nedenle, rasyon hayvanın zevkine, toleransına ve büyüklüğüne bağlıdır. Genel olarak yeterli bir tüketim, 10 kilogram ağırlık başına 20 gram olmalıdır ancak ihtiyaca göre arttırılıp azaltılabilir.

Havuç aşırı tüketilirse, köpekler vücutlarındaki fazla karoten nedeniyle karotenemiden muzdarip olabilir. Bu durum genellikle ciddi veya riskli değildir, ancak karaciğer üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve bu organda başka patolojilerin varlığını kolaylaştırabilir.

Tavuğa bakan bir köpek.

Gıda alerjilerine dikkat

Ne yazık ki, taze yiyecekler tüm köpekler için uygun değildir, çünkü bazıları onları tükettiklerinde alerjik reaksiyonlardan muzdariptir. Aslında, dünyadaki köpek popülasyonunun %10-15’inin gıda alerjisinden muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle, havuç yerken sorun yaşamayacaklarını doğrulamak önemlidir.

Alerjileri ortadan kaldırmak için en iyi seçenek, köpeğe küçük bir parça havuç vermek ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösterip göstermediğini görmek için birkaç dakika beklemektir :

 • Aşırı kaşıntı (yoğun kaşınma)
 • İlerleyici inflamasyon
 • Nefes almakta zorlanma
 • Aşırı salya
 • Kusma
 • Nöbetler
 • Hapşırma
 • Göz tahrişi

Bu uyarı işaretlerinden bir veya daha fazlasının ortaya çıkması durumunda hemen veterinere gidin. Aksine herhangi bir yan etki göstermezlerse rasyonu yukarıda bahsettiğimiz miktara kadar artırabilirsiniz. Ancak, çok dikkatli olun ve evcil hayvanınıza göz kulak olun.

Gördüğünüz gibi havuç, köpekler için birçok farklı sağlık yararı sunuyor. Ancak tüketimleri her zaman izlenmeli ve asla aşırıya kaçmamalıdır. Aksi takdirde, köpeğin sağlığı risk altında olabilir ve hatta uzun vadeli sonuçları olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Turner, R. G. (1934). Effect of prolonged feeding of raw carrots on vitamin A content of liver and kidneys in the dog. Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine, 31(7), 866-868.
 • Massimino, S., Kearns, R. J., Loos, K. M., Burr, J., Park, J. S., Chew, B., … & Hayek, M. G. (2003). Effects of Age and Dietary β‐Carotene on Immunological Variables in Dogs. Journal of veterinary internal medicine, 17(6), 835-842.
 • Bhagat, R., Sheikh, A. A., Wazir, V. S., Mishra, A., & Maibam, U. (2017). Food allergy in canines: A review. Journal of Entomology and Zoology Studies, 5(6), 1522-1525.
 • Verlinden, A., Hesta, M., Millet, S., & Janssens, G. P. J. (2006). Food allergy in dogs and cats: a review. Critical reviews in food science and nutrition, 46(3), 259-273.
 • Dopierała, Marta & Andraszek, Katarzyna. (2019). THE MOST COMMON ALLERGIC DISEASES IN DOGS. Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis Agricultura, Alimentaria, Piscaria et Zootechnica. 348(49)1. 47-56. 10.21005/AAPZ2019.49.1.05.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.