Köpeğiniz Şişman mı Yoksa Zayıf mı?

Köpeğinizin çok şişman mı yoksa çok zayıf mı olduğunu bilmek zor olabilir; çünkü farklı cinsler, yaşlar, boyutlar vb. için sağlıklı kilo aralığı tamamen farklı olacaktır. Detaylar için gelin bu makaleye göz atalım.
Köpeğiniz Şişman mı Yoksa Zayıf mı?

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2023

Bir köpeğin cinsinin ideal boyutunu ve ağırlığını bilmiyorsanız, o köpeğin şişman mı yoksa zayıf mı olduğunu söylemek de zor olabilir. Bu yüzden, bugün size köpeğinizin spektrumda nerede durduğunu ve köpeğinizin sağlıklı bir ağırlıkta olduğundan emin olmak için neler yapabileceğinizi anlatmak için bazı ipuçları vereceğiz.

Hiçbir şeyin aşırısı hiçbir zaman iyi değildir; bu nedenle köpeğinizin çok şişman ya da çok zayıf olması durumunda, durumu ele almanız gerekir. Köpeğinizin kaç kilo olması gerektiğini ve ideal ağırlıkta değilse ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını okuyun!

Şişman ya da Zayıf: Köpeğinizin İdeal Kiloda Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

şişman zayıf köpekler

Köpeğinizin ağırlığı cinsine, büyüklüğüne, cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, yaşam koşulları da önemlidir. Örneğin, şehir dışında bir kasabada yaşayan bir köpek muhtemelen şehirde yaşayan bir köpekten daha iyi durumda olacaktır.

Tabii ki, bu her zaman gerçek değildir ve şişman kasaba köpekleri ve en yüksek fiziksel duruma sahip şehir köpekleri de vardır. Peki köpeğinizin şişman ya da zayıf olup olmadığını belirlemek için tam olarak nelere dikkat etmelisiniz? Okumaya devam edin!

Köpeğiniz Şişman mı yoksa Zayıf mı?

Yürüyüş yapmak köpeğinizi yoruyor

O gün herhangi bir egzersiz yapmadan bile köpeğiniz yürüyüş yaparken zorlanıyorsa, biraz fazla kilolu olabilir. Öyle görünmese bile, bu olasılığı göz ardı etmemenizde fayda vardır. Solunum problemi olmadığından emin olmak için köpeğinizi bir veterinere götürün.

Görünür fazla kilolar

Özellikle de köpek yürüyüş yaparken karın bölgesinin sallandığını görüyorsanız, insanlarda olduğu gibi bir köpeğin vücudunda da fazla kiloları fark etmek genellikle kolaydır. Bu durum köpeğinizin fazla kilolu olduğuna dair bariz bir işarettir.

Köpeğinizin şişman veya zayıf olması: Beslenme düzeni

Köpeğinizin daha az yediğini fark ettiyseniz, büyük olasılıkla kilo veriyordur. Genellikle bir köpeğin iştahsızlık yaşamasının bir nedeni vardır; bu yüzden köpeğinize neler olduğunu öğrenmek için onu veterinere götürmek en iyi seçenek olacaktır.

Köpeğinizin kilosunda daha sert ve ani bir değişim fark ettiyseniz, bu gibi durumlarda köpeğinizi her zaman direkt olarak veterinere götürmelisiniz. Köpeğinizin sağlığını riske atmayı göze alamazsınız.

Köpeğiniz Çok Şişman ya da Zayıfsa Ne Yapmalısınız

Eğer köpeğinizi bir veterinere götürdüyseniz ve veteriner size köpeğinizde bir problem olmadığını söylediyse, köpeğinizin ideal kilosunu korumasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz (ya da yapmamanız gereken) bazı basit şeyler vardır.

Köpeğiniz çok şişmansa

  • Beslenme düzenini değiştirin. Köpeğinizi henüz bir yavruyken sahiplendiyseniz ve ona her zaman aynı yemekleri vermişseniz, bu muhtemelen sorunun bir parçası olabilir.
  • Genç köpeklerin enerji seviyeleri için daha fazla yağa ihtiyaçları vardır. Yetişkin köpekler yağlı bir beslenme düzenine çok ihtiyaç duymaz; bu nedenle hayvanı düşük yağlı yiyeceklerle beslediğinizden emin olun.
  • Yetişkin köpeklerin beslenme düzeninde kesin olarak yüksek olması gereken tek şey proteindir.
  • Egzersiz. Ne kadar ve ne tür bir egzersize ihtiyaç duydukları cins, beden ve yaşlarına bağlıdır. İlk önce, veterinerinizden ne tür egzersizler yapmaları gerektiği ile ilgili fikir alın. Bu arada, köpeğinizi yürüyüşlere çıkartabilir ya da bir tarlada veya plajda dolaşmalarına izin verebilirsiniz.
  • Köpeğinize daha fazla ödül maması vermeyin. Köpeğinizi daima ikramlarla ödüllendirirseniz, en azından ideal kiloya dönene kadar durmanız gerekir.
  • Siz yemek yaparken etrafta dolaşmalarına izin vermeyin. Yemek pişirirken yere bir şeyler düşer ve köpekler bu düşen yiyecekleri hemen yakalayıp yiyebilirler. Köpeğinizi yemek yaparken başka bir odaya koymak, bu soruna bir son verebilir.
  • Ayrıca, her ne kadar köpeğiniz size üzgün gözlerle bakarken hayır demek çok zor olsa da, orada bulunmamaları en iyisi olacaktır.

Köpeğiniz çok zayıfsa

Köpeğiniz çok zayıf ise, yemek yemesi için onu çok fazla zorlamayın. Çünkü bu tür bir davranış sadece daha fazla soruna neden olur. Veterinerinizle konuşmak ve kalori ve besin değeri yüksek bir diyet geliştirmenize yardım etmelerini sağlamak en iyisi olacaktır.

Bu, köpeğinizin, çok fazla yağ tüketmeden ideal kilosuna geri dönmesinin en başarılı yoludur. Köpeğiniz ile her zaman yakından ilgilenin. Çünkü kötü beslenme, bir köpeğin kilo vermesine neden olacak tek şey değildir.

Bu nedenle, köpeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için arada sırada mutlaka sağlık kontrolleri yaptırmanız gerekir. Böylece köpeğinizin sağlığı ile ilgili çok fazla endişelenmenize de gerek kalmamış olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.