Köpek Yavrusu Ne Zaman Biberon ile Beslenmeli?

Yavruların anneleri tarafından emzirilmeleri için koşullar uygun olmadığında, kendileri için özel olarak hazırlanmış bir mamanın yanı sıra küçük ağızlarına uygun bir biberon türü vardır.
Köpek Yavrusu Ne Zaman Biberon ile Beslenmeli?

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2019

Köpeğinizin yavruları olmuşsa, bir yavruyu biberon ile beslemenizi gerekli kılacak birkaç durum olabilir. Bu aslında genel bir kural değildir. Ancak, bir istisna olması durumunda, neler olabileceği konusunda bilgilendirilmeniz gerekir.

Hangi durumlarda biberonla beslemelisiniz?

Bir yavru köpeğin iyi bir şekilde izleyerek öğrenmesi için, yavruların anneleri ve kardeşleriyle iki buçuk aylık olana kadar büyümeleri daha iyi olur, ancak bu çeşitli durumlar nedeniyle her zaman mümkün değildir. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

Yavru öksüz olabilir

Bazen dişi köpek doğum sırasında ölebilir ve yavruları çaresiz kalır. Bu açlıktan ölmeleri gerektiği anlamına mı geliyor? Açıkçası hayır, özellikle de yakındaysanız bunu önleyebilirsiniz. Bir yavru köpeği biberonla beslemeniz gereken ana durumlardan bazıları:

Süt eksikliği

Yavrunun çok fazla kardeşi varsa, annenin tüm yavrular için yeterli miktarda sütü olmayabilir. Yavruların doyana kadar annelerinin sütünü içmeleri gerekir. Bu nedenle, annelerinin sütünün tükenmesi durumunda, diyetlerini hazır mama ile takviye etmek gerekecektir.

yavrularıyla yatan anne

Kötü kalite süt

Bu o kadar da sık olmayan bir şeydir. Bazen anneler olgunlaşmamış olduğundan ötürü veya bilinmeyen bir enfeksiyon veya hastalık yüzünden bile düşük kaliteli süt üretirler.

Bu durumda, düşük kaliteli süt yavruların susuz kalmasına ve yetersiz beslenmesine neden olur, bu da kilo almak yerine kilo vermelerine neden olur.

Köpek yavrusunu bir biberon ile nasıl beslersiniz?

Bir köpeği biberonla beslemeniz gereken ekstrem durumlarda, bunun nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını ve bu tür bir diyet için köpeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi bilmelisiniz.

Hazır mama kullanımı

Bu çok önemli bir nokta çünkü bir köpeğin midesi, inek sütü şöyle dursun, her sütü sindiremez . Yani, bir köpek yavrusunu biberonla beslemeniz gerekiyorsa, veterinerinizle konuşun, ancak hiçbir şekilde ona inek sütü vermemelisiniz.

Bu nedenle, köpek yavrularına evcil hayvan dükkanlarından ve veteriner kliniklerinden alabileceğiniz özel bir mama vermeniz gerekecektir. Farklı kalitede mamalar vardır ve onları yalnızca mamayla besleseniz bile, yavruları yetiştirmede başarılı olabilirsiniz.

Bir biberon seçin

Bu göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta çünkü insan biberonu bu noktada işe yaramayacaktır. Yavruların dünyaya girdiklerinde, 10 santimetreden büyük olmadıklarını göz önünde bulundurun. Bu nedenle, ağızları bir bebeğinkinden çok daha küçük olacaktır. Sonuç olarak, biberonların bazı özelliklere sahip olması gerekir.

köpek yavrusunu biberon ile beslemek

Ek olarak, özellikle yavru köpekler için tasarlanmış biberonlar, yavru köpeğinizi beslediğiniz mamanın miktarını öğrenmenize yardımcı olabilecek kesin ölçümlere sahiptir. Bunu belirleyen kişi veteriner olacaktır. Ayrıca yavrularınız için en uygun biberonun hangisi olduğuna dair size yardımcı olabilir ve rehberlik edebilir.

Bir köpek yavrusu biberon ile nasıl beslenir?

Bu çok kolaydır, çünkü bunu yatağınızın üstünde sanki uyuyacak gibi uzanırken yapabilirsiniz. Onları kucağınıza almak zorunda değilsiniz, çünkü bir yavru köpeğin doğal emzirilme pozisyonu yatış pozisyonudur. Böylece, eğer bu pozisyondalarsa, biberona kolayca kilitlenebilirler.

Yavruyu biberonla besledikten sonra, en geç bir saat içinde dışladıklarından emin olmak için gözlemlemelisiniz. Eğer dışkılamazsa, karnına ve anüsüne ılık nemli bir bezle masaj yapmanız gerekecek. Bu, sindirim sisteminin uyarılmasına yardımcı olacaktır.

Yavruların annesiz kalması gerçekten talihsiz bir durum. Yine de, onlara odaklanın ve yaşamlarında ilerlemelerine yardımcı olun. Bir köpek yavrusunu biberonla beslemek zor değildir. Yaşamlarının ilk ayları boyunca sadece biraz zaman ve çaba gerektirecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.