Yavru Köpeğinizi Evde Güvenli Bir Şekilde Bırakmak

Yavru köpeğinizi mutlu ve sağlıklı tutmak için en önemli iki şeyden birisi, ona bağımsız olmayı öğretmek ve en kaliteli mamaları sunup fiziksel etkinlikleri en üst düzeyde tutarak onun rahatlamasını ve uykuya dalmasını sağlamaktır.
Yavru Köpeğinizi Evde Güvenli Bir Şekilde Bırakmak

Son Güncelleme: 24 Nisan, 2019

Yeni bir yavru köpek sahiplendiniz ve belki köpeğinizi eve alıştırmak birkaç gününüz aldı. Buna rağmen asıl zor kısım şimdi başlıyor. Biz de bu makalede tam olarak bunu ele aldık: Yavru köpeğinizi evde güvenli bir şekilde nasıl bırakabilirsiniz?

Yavru köpeğinizi evde bırakabilmek için ipuçları

İnsanlar yavru köpeklerini evde bırakmaya pek yanaşmazlar. Bunun ilk sebebi, köpeklerin yollarına çıkan her şeyi parçalayabilme ve evin her köşesine işeyebilme ihtimalidir.

İkinci sebep ise, yavru köpeklerin evde kalınca saatlerce ağlamaları, sızlanmaları ve havlamalarıdır. Ayrıca, eve yeni gelen üyemizin depresyona gireceğini ya da hastalanacağını düşünüp endişelenebiliriz.

Ancak, evcil hayvanlarımızı ne kadar seversek sevelim işimizi ve ev dışındaki sorumluluklarımızı yerine getirmek zorundayız. Bu değişiklikleri köpeğinizin ve sizin hayatınızda daha az travmatik etki yaratabilecek şekilde nasıl ayarlayabileceğinize dair birkaç ipucu anlatacağız.

1. Köpeğinize bağımsız olmayı öğretin

Özlerinde bağımsız olan kedilerin aksine, köpeklerin sahiplerine aşırı bağımlı olduğunu herkes bilir. Ancak, köpeğinize birkaç gün evde yalnız kalabilmeyi öğretmeniz çok önemlidir.

Eğer kapıdan çıkar çıkmaz köpeğinizin sızlanmaya ve havlamaya başladığını duyuyorsanız, sebebi yalnız kalmaya dayanamıyor oluşudur. Bu sebeple, yavru köpeğinize evde yalnız kaldığında zamanını iyi değerlendirmesi için alan ve fırsat yaratmalısınız.

Bunu başarmanın birçok yolu vardır: Birincisi sürekli kucağınıza almayın. İkincisi ise, sırf ilginizi çekmek için köpeğinizin sizin yaptığınız işi bölmesine müsaade etmeyin.

yavru köpeğinizi evde bıramak

Köpeğinizle 7/24 birlikte olamayacağınız için suçlu hissetmeyin. Anne köpeklerin bile bazen yavrularının yanından uzaklaşması gerekebiliyor! Bu yüzden köpeğinize günün her saatinde onunla olamayacağınızı erken yaşlarda öğretmeniz gerekir. Bunu başarırsanız ikiniz de ileride daha rahat edersiniz.

2. Yavru köpeğinizi azarlamayın ve korkutmayın

Eğer eve geldiğinizde evi darmadağın bir şekilde bulmuşsanız, vereceğiniz ilk tepki köpeğinize bağırmak ya da onu azarlamak olacaktır. Ama eğer böyle bir tepki verirseniz, büyük ihtimalle yavru köpeğiniz sizi neyin üzdüğünü anlamayacaktır. Bu sebeple, böyle tepkiler vermek genelde iyi sonuçlar doğurmaz.

Genelde köpeğinizi azarlamak için onu “iş üzerindeyken” yakalamalısınız. Yapması ve yapmaması gereken şeyleri bu yolla daha iyi öğrenecektir. Diğer türlü, size karşı anlamsız bir korku duyacaktır.

3. Gitmeden önce karnını doyurun ve sporunu yaptırın

Eğer yavru köpeğinizi evde yalnız bırakmanız gerekiyorsa, gitmeden önce yapabileceğiniz en iyi şey, üzerinden biraz enerjisini attırmaktır. Böylece, sırf canı sıkılıyor diye önüne çıkan her şeyi parçalamayacaktır.

Ayrıca, köpeğinizi parkta ya da hatta mahallede bir yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Eğer köpeğinizi gerçekten yormak istiyorsanız, en sevdiği oyuncağını alın ve onunla dolu dolu vakit geçirin. Buna ek olarak, köpeğinizin mama saatini tıpkı bebeklere yaptığımız gibi, onu uyutmak için kullanabilirsiniz.

Köpeğiniz mamasını yedikten ve egzersizini yaptıktan sonra, en az birkaç saat uyuyacaktır. Bundan sonra da zaten köpeğiniz uyumaktan sizi özlemeye vakit bulamayacaktır.

yürüyen yavru beagle

4. Güvenli oyuncakları oynaması için bırakın

Genelde, yavru köpekler bir şeyi parçalıyorsa canları sıkılıyordur. Her evden gidişinizde köpeğinizin o süre boyunca uyumasını bekleyemezsiniz. Peki, oynaması için birkaç oyuncak bırakmaktan daha iyi bir seçenek var mıdır?

Piyasada bulabileceğiniz binlerce köpek oyuncağı vardır. Eğer doğru oyuncakları seçerseniz, tüylü dostunuzu saatlerce eğlendirebilirsiniz. Ancak, köpeğinizi evde yalnız bırakıyorsanız, bu oyuncakların gözetim gerektirmeyen, güvenli oyuncaklar olduğundan emin olmanız gerekir.

5. Evden ayrılmayı bir gösteri haline getirmeyin

Yavru köpeği evde yalnız bırakmak genelde bizi çok zorlar. Ancak, bağımsız bir köpek yetiştirmenin en önemli yollarından birisi, evden çıkarken olabildiğince sessiz davranmaktır. Bazı evcil hayvan sahipleri dramatik tavırlar takınır ve sanki hiç eve gelmeyeceklermiş gibi davranır. Bu da, köpeklerin bu hareketi negatif, tehlikeli ve hatta tehditkar bir davranış olarak algılamasına neden olur.

Normal davranın; eşyalarınız alın ve kapıdan çıkın. Köpeğinize veda etmeden evden çıktınız diye “kötü bir sahip” olmuyorsunuz. Eğer bu durum sizi kötü hissettiriyorsa, köpeğinizin zihinsel ve duygusal sağlığını düşünün.

Yavru köpeğinizi evde sorunsuz bir şekilde bırakabilmek için kendinizi onun yerine koymanız gerekir. Bu ayrıca, köpeğinizin ihtiyaç duyabileceği her şeyi ulaşılabilir bir yere bırakmak demektir. Genelde rahat bir yatak, bir kap temiz su ve güvenli oyuncaklar yeterli olur.

Yavaş yavaş, tüylü arkadaşınız siz evde olmadığınızda “evde tek başına” vakit geçirmeye alışacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.