Köpeğiniz için Doğru Porsiyonu Nasıl Ayarlarsınız?

Köpeğinizin %100 sağlıklı olmasını istiyorsanız, en iyi yöntem diyettir. Bu makalede, köpeğiniz için en doğru porsiyonu nasıl ayarlayacağınızı anlatacağız.
Köpeğiniz için Doğru Porsiyonu Nasıl Ayarlarsınız?
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yemek vakti günün her evcil hayvanın endişe içerisinde beklediği bir anıdır. Bununla birlikte, onların sağlıklı ve doğru oranlarda tüketmesini sağlamak sizin göreviniz. Bu yüzden, köpeğinizin diyeti ile ilgili kafanızda bir soru işareti varsa, köpeğiniz için doğru porsiyonu nasıl hesaplayabileceğinizi anlatacağız.

Diyette hangi faktörler yer alır?

İnsanlar gibi, her bir hayvanın farklı beslenme ihtiyacı vardır. Özellikle köpeklerde, en iyi mama türü gibi birçok farklı koşulları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu koşulları belirlemek ve oluşturmak çok kolaydır. Bunlar:

  • Irk, boy ve kilo. Bunlar köpeğiniz için doğru porsiyonu ayarlarken göz önünde bulundurmanız gereken temek faktörlerdir.
  • Hareketlilik seviyesi: Köpeğinizin ne kadar yemesi gerektiği, gün içerisinde ne kadar hareket ettiğine göre değişir. Bu konu ile ırklar arasında da bağlantı vardır.
  • Yaş.
mama yiyen üç köpek

Aşağıda, bu koşulların her birine yakından bakacağız. Ne işe yaradıklarını bilirseniz, köpeğiniz için ideal oranları daha kolay hesaplayabilirsiniz.

Köpeğiniz için doğru porsiyonu seçin: ırk, boy ve kilo faktörü

Daha önce söylediğimiz gibi, köpeğinizin ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olduğunu hesaplamada en önemli faktörlerdir. Bunların arasında köpeğin boyutunun daha büyük bir rol oynadığını bilmek, sizi şaşırtmayacaktır. Ancak, büyük köpeklere kıyasla küçük köpeklerin daha fazla enerji harcadıklarını bilmiyor olabilirsiniz. Yine de kaselerine gidip de daha fazla mama eklemeyin!

Kilo ve ırkla ilgili olarak, köpek organizasyonlarının son haberlerini sık sık takip etmelisiniz. Köpeğinizin cinsine göre ağırlığının nasıl olması gerektiğine ve ne kadar mamaya ihtiyaç duyacağına dair size bir kılavuz sağlarlar.

İlk örneğimiz olarak minik köpekleri ele alalım. Bir chihuahua gibi 3 kg’ın altında bir ırka sahipseniz, günlük yemek miktarı 80-85 gr arasında olmalıdır.

yemek yiyen köpek

Bununla birlikte, bir Newfoundland gibi 45 kilodan fazla bir köpeğiniz varsa, günde en az 45 gr tüketmelidir.

Köpeğinizin hareketlilik seviyesine göre mama oranı

Köpeğinizin her gün ne kadar enerjiye sahip olduğu ve ne kadar enerji kullandığı, diyetini belirlemede önemli bir rol oynar. Yüksek hareket seviyesine (uzun yürüyüşler ya da diğer aktivitelere) sahip bir köpek, daha çok kaloriye ihtiyaç duyar. Yani, köpeğinizi daha fazla beslemeniz gerekir. Ancak bu durum hareketsiz köpeklerde tam tersidir.

Son olarak, yaş da köpeğinizin mama porsiyonuyla alakalıdır. Bu durumda önemli olan hem kalitesi hem de porsiyonudur. Köpekler için uygun olan porsiyonlar yaş ilerledikçe değişiklik göstermektedir. Örneğin, yavru köpeğiniz sütten kesildiği zaman, en iyi yiyecek yüksek kalorili (enerji) bir yiyecek olmalıdır. Ayrıca, günde 4 kez beslemelisiniz.

Yaşı ilerledikçe, yiyeceğin türü ve ne sıklıkla yemesi gerektiği de, yaşlılığa kadar değişmeye devam edecektir. Yaşlı bir köpeğin yağ açısından düşük ve küçük porsiyonlara ihtiyacı vardır. Yaşlı köpekler daha az hareket edecekleri için, bu sayede onların aşırı kilo almalarını engelleyebiliriz.

doğru porsiyonu ayarlamak

Köpeğiniz için en doğru porsiyonu hesaplamak için bazı ekstra araçlar

Hala emin değilseniz, endişelenmeyin! Evcil hayvanınızın diyetini ayarlamanıza yardımcı olacak birçok farklı kaynak ve araç bulunmaktadır. Yapabileceğiniz en basit şey, gıda ambalajı üzerindeki üretici talimatlarına bakmaktır. Köpeğinize ne kadar ve ne tür yiyecekler vermeniz gerektiğine dair bütün detayı orada bulabilirsiniz.

Köpeğinizin yemeğini doğru oranlayabilmek adına, bir ölçüm kabı alabilirsiniz. Yemek başına ne kadar yemesi gerektiğini biliyorsanız, doğru miktarı verebilirsiniz. Teknoloji, sizin ve köpeğinizin imdadına koşacaktır. Köpeğinizin doğru kalori alımı yaptığından emin olmak için kalori sayan internet programları vardır.

Son ama en önemlisi ise, veterinere gitmektir. Köpeğinize ve özel diyetine aşina olan veterinerden daha iyi kim size yardımcı olabilir?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Domínguez, M. S. G., & Bernal, L. (2011). Diagnóstico y manejo de la obesidad en perros: una revisión. Revista CES Medicina Veterinaria y Zootecnia6(2), 91-102.
  • Rohlf, V. I., Toukhsati, S., Coleman, G. J., & Bennett, P. C. (2010). Dog obesity: can dog caregivers'(owners’) feeding and exercise intentions and behaviors be predicted from attitudes?. Journal of Applied Animal Welfare Science13(3), 213-236.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.