Kediniz Yemek Yedikten Sonra Kusuyor mu?

Kediniz yemek yedikten sonra kusuyor mu? Bu yazımımzda bu konuda daha fazla bilgi edinin.
Kediniz Yemek Yedikten Sonra Kusuyor mu?

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 09 Şubat, 2023

Bir evcil hayvan sahibini, özellikle yemek yedikten sonra kedisinin kustuğunu görmek kadar endişelendiren bir şey yoktur. Akla gelen pek çok olasılık vardır, bunların arasında yemeklerini beğenmemeleri, yiyeceklerin kendilerine uymaması veya hasta olmaları sayılabilir.

Kesin olan şey, yukarıdakilerden birinin meydana geldiği ve nedenini öğrenmeniz gerektiğidir. Bu konunun derinliklerine inelim.

Kedi kusmuğu mu yoksa jegürjitasyon mu?

Kedinizin kusmasının ardındaki nedenleri deşifre etmeden önce, kusma ile regürjitasyon arasında ayrım yapmayı öğrenmek iyidir. Aynı olduklarına inanılsa da aslında öyle değillerdir.

Bir yandan, kusma, eylemin kendisinde daha büyük bir çabanın yanı sıra, mide içeriğini dışarı atmak için güçlü karın hareketleri, buna ek olarak boynun gerilmesi ve öğürme sesleri çıkarılmasını içerir. Bütün bunlardan sonra dışarı çıkarma gerçekleşir.

Kusma, kısa bir süre içinde sık olduğunda akut, sporadik olduğunda kronik olarak sınıflandırılır. Farklı olmalarına rağmen, kedinizde bu ikisinden biri meydana geldiğinde veteriner hekime gitmek gerekir. Bu durumun arkasında bağırsak iltihapları, tümörler, kıl yumakları, ülserler ve hatta yabancı cisimler gibi ciddi hastalıklar olabilir. Bu nedenle, küçük bir şey olarak ele alınmamalıdır.

Kediniz neden mamasını kusuyor? Size söylüyoruz!

Kedi kusmuğu.
Kedi birçok nedenden dolayı kusar, bunları tanımlamayı öğrenin.

Kediler her zaman kendilerini temizlerler ve kurabiye ya da tüyleri sindirmelerine yardımcı olan ürünler yemezlerse mamalarını kusabilirler. Bu durumda, yiyeceklerini olduğu gibi değil, birikmeye başlayan tüy yumaklarını kusarlar.

Kedilerinizi sürekli olarak fırçalamak ve diyetlerindeki lifi malt ile artırmak tüy yumağı oluşumunu önlemelerine yardımcı olmak için iyi bir fikirdir. Şimdi, tek sebep bu değil, size daha fazlasını anlatacağız.

Kedi sindirilmemiş yiyecekleri kusar

Kediniz yemek yedikten sonra sindirilmemiş mamasını görünür bir şekilde bırakarak kusuyor ise, bunu yemekten hemen sonra mı yoksa birkaç dakika sonra mı yaptığına dikkat etmelisiniz.

  • Yemekten sonra kusma (hemen veya 30 dakika sonra): Bu, kronik veya akut olabilen gastriti gösterebilir.
  • Beslendikten birkaç saat sonra: Bu bir tıkanıklık, pankreatit veya sindirim fonksiyonu sorunları olabilir.

1. Kedi kusması, gastrit belirtisi

Daha önce bahsedildiği gibi, bir kedi sindirilmemiş mamasını kustuğunda, bu gastrit veya kronik inflamatuar barsak hastalığının bir işareti olabilir. Bunun kedilerde olması gerekenden daha yaygın olduğu ve her zaman gıdayla ilgili olmadığı ortaya çıktı. Bu meydana geldiğinde, evcil hayvan sindirilmiş yiyecekleri kusabilir veya kusmayabilir.

Kedilerde gastritin nedenleri çoktur ve kusma gibi kronik veya akut olabilir. Teşhisi koyan ve tedaviyi gönderen veteriner hekim olacaktır, iyileşmesi için harfiyen takip edilmesi gerekir.

çimlerde kusan bir kedi
Kedi, gastrit de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı kusar.

2. Aşırı yemekten kaynaklanan kusma

Bazı kediler aşırı yedikleri veya çok hızlı yedikleri için yani kısa sürede çok fazla yemek yedikleri için yedikten sonra mamalarını kusarlar. Böylece midelerini aşırı doldururlar ve yiyecekleri sindiremeden çıkarmak zorunda kalırlar.

Kediniz bu nedenle kusuyor ise farklı yöntemler deneyin. İlk olarak, günlük kotalarını doldurana kadar onları günde birkaç kez daha az miktarda yiyecekle beslemelisiniz. İkinci olarak, kedinin çok fazla mama tüketmesini önleyen interaktif bir mama satın alın.

Her durumda, veterinerinizle konuşun çünkü bu davranışın arkasında, bu kötü uygulamayı ortadan kaldırmak için uğraşmanız gereken kaygı, aşırı kilo ve yemek takıntısı, rahatsızlıklar olabilir.

3. Gastrik retansiyon sendromunun neden olduğu kusma

Bir kedi mamasını kustuğunda tespit edilmesi gereken en ciddi sorunlardan biri gastrik retansiyon sendromudur. Bu olduğunda, kedi yemi sindirmeden, tükettikten birkaç saat sonra kusar ve hatta mide suyunu dışarı atar.

Bunun nedeni, midenin uygun veya normal bir hızda çalışamamasıdır; bu nedenle olması gerektiği gibi boşalmaz ve kusmalarına neden olur.

Bu sendromun arkasındaki nedenler, bir yaralanma veya motor bozukluğun yanı sıra tüy yumaklarıdır. Diğer vakalarda olduğu gibi, teşhisi koyacak ve tedaviyi gönderecek olan veterineriniz in ayrıca özel diyet önerileri olacaktır. Durum ciddi ise cerrahi müdahale gerekebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.