Kedilerin Merak Uyandırıcı Su İçme Şekli

31 Ağustos 2020
Kediler ve köpekler gerçekten çok farklı şekillerde su içerler. Hatta kediler bunu öyle benzersiz bir şekilde yapar ki bu durum MIT tarafından araştırılmıştır.

Köpeklerden farklı olarak kediler çok zarif bir şekilde su içerler ve asla kirlenmezler. Hatta kedilerin su içme şekli o kadar merak uyandırıcıdır ki bazı insanları bu konuda bilimsel araştırmalar yapmaya yöneltmiştir. Bazı insanlar kedilerin su içerken yer çekimini reddettiğini bile söyler.

Hadi yapılan araştırmaların nasıl yapıldığına ve nasıl sonuçlandıklarına bir bakalım.

Kedilerin su içme şekli

Kedilerin neden o şekilde su içtiklerini bulmak için birden fazla araştırmacı Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde bir araya geldiler.

Çeşmenin tepesinde bir kedi

Aslında kedilerin su içmek için dilleriyle bir J şekli yaptıklarına inanıyor olsalar da, yüksek hızlı videolar dillerinin sadece üst yüzeyinin suya değdiğini ortaya koydu.

Sonrasında kedilerin suyu rahatsız etmeyen bir içme teknikleri olduğunun farkında vardılar. Dil suya değdikten sonra hızlıca kalkıyor ve kedi anında ağzını kapatıyor.

Peki neden bu şekilde oluyor? Bu durum suyu kasede tutmaya çalışan yer çekimi ile kedinin yarattığı hareketin durağanlığının bir kombinasyonuyla alakalıdır. Bu şekilde olur çünkü kediler dillerini saniyede 4 kere hareket ettirebilir ve her seferinde bir çay kaşığının beşte biri kadar içebilir.

Kediler ve köpekler

Bu şekilde su içerek kediler etrafı ıslatmaktan kaçınmış olurlar. Köpeklerin su içme şekillerine göre çok farklıdır. Suyu tüm zemine dökerler ve her yere salya akıtırlar.

Kedilerden farklı olarak köpekler dilleriyle bir J şekli yaparlar. Bu sayede suyu kaseden alırlar. Bunu yapmanın çok temiz bir yolu değildir ve her zaman biraz su dökülür. Kedilerin su içme yolundan çok daha farklıdır.

Kedilerin dili o kadar hızlı hareket eder ki suyu dökmek imkansızdır. Hiç tabak çanakla dolu bir masanın altından örtünün çekildiği ve hiçbir şeyin kırılmadığı masa örtüsü numarasını gördünüz mü? Bu aşağı yukarı kedilerin su içerken olan durumdur.

Kediler hakkında merak uyandırıcı daha fazla şey

Kediler her zaman gizemli hayvanlar olmuşlardır ve onları bugünlerde artık daha fazla anlasak da hala dikkatimizi çeken merak uyandırıcı yetenekleri vardır. İşte sizin için bazıları:

Uyurken okşanan bir kedi

  • Günün aşağı yukarı üçte birinde uyurlar. Eğer sabah ve akşam bir olsaydı kediler bunu asla umursamazdı. Tüm günü uyuyarak geçirebilirler.
  • Günün kalanını kendilerini yalayarak ve hijyenle geçirirler. Hatta eğer incelerseniz kediler sürekli kendilerini yalarlar.
  • 100 farklı ses çıkarabilirler. Bu onları sadece 20 ses üretebilen köpeklerden ayıran bir başka şeydir
  • Eğer burunlarına bir şey konarsa rahatsız olurlar. Orada bir kör noktaları vardır ve orada bir şey olduğunu fark ederlerse gerçekten rahatsız olurlar.
  • Ciltleri yüzünden sudan nefret ederler. Onları sudan tam olarak korumaz o yüzden banyo olmaktan hoşlanmazlar. Asya kedileri gibi bazı kedi cinslerinin suya tahammül edebilecek daha dayanıklı ciltleri vardır.
  • Şekerli tatları ayırt edemezler. Dilleri yeterince gelişmiş değildir. Ama bu tatlıları geri çevirecekleri anlamına gelmez, hem de hiç!

İşte sizinle paylaşmak istediğimiz birkaç ilginç nokta. Eğer sizin kedinizin de ilginç becerileri varsa, onları bizimle paylaşın!