Kediler Dondurma Yiyebilir mi?

Bu yazımızda, aşırı sıcak zamanlarında en sık sorulan sorulardan biri olan kedilerin dondurma yiyip yiyemeyeceğini size anlatacağız.
Kediler Dondurma Yiyebilir mi?

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sahiplerinin, insanlar olarak bu tatlıdan çok daha fazla yediğimiz yaz aylarında kedilerin dondurma yiyip yiyemeyeceğini merak etmesi yaygındır. Belki de kedinizin dondurma külahınızın veya şekerlemenizin tadına bakmasına izin vermişsinizdir, ancak bunu tekrar yapmadan önce, bu tür yiyecekleri yediklerinde hassas vücutlarında neler olduğunu bilmelisiniz.

Bu makalede, kedilere dondurma vermenin sağlıklı olup olmadığını ve eğer öyleyse, onu sunmanın uygun yolunun ne olduğunu, sağlam temellere dayanan argümanlarla keşfedeceğiz. Okumaya devam edin!

Kediler dondurma yiyebilir mi?

Cevap kocaman bir hayır. İnsan tüketimi için yapılan geleneksel dondurma, evcil hayvanlar için sağlıksız içeriklere sahiptir. Bunlara süt yağları ve katıları, doğal veya yapay tatlandırıcılar, stabilizatörler ve emülgatörler, meyveler, yapay aromalar ve su dahildir.

Su hariç bu bileşenlerin hemen hepsi uygun değildir ve kedilerimizin tüketmesine izin vermemeliyiz. Bunun ana nedeni, vücutlarının onları sindirmek için tasarlanmamış olmasıdır ve bu nedenle bazı sorunlara neden olabilir.

Bunun nedeni, uzmanların açıkladığı gibi, kedilerin katı etobur olmalarıdır, bu da sindirim sistemlerinin et dışındaki yiyecekleri aşırı miktarlarda optimum şekilde işlemek için donatılmadığı anlamına gelir. Vahşi doğada, diyetlerinin çoğu hayvansal kaynaklı protein ve yağdır.

Dondurma yiyen kedi.

Dondurmanın kediler üzerindeki etkileri

Kedilerin dondurma gibi yiyecekleri yemesine izin vermek normalleşmiş olsa da dikkatli olmalı ve bu yiyeceğin vücutları üzerindeki etkilerini öğrenmelisiniz. Bu yüzden lafı fazla uzatmadan kedilerimize dondurma vermenin başlıca olumsuz etkilerinin neler olduğunu size anlatacağız. Kaçırmayın!

Beyni “dondurur”

Hiç dondurma ya da beyninizi “dondurmuş” gibi hissettiren çok soğuk başka bir şey yediniz mi? Bu hissi yaşamış olduğunuzdan eminiz ve muhtemelen size de bir baş ağrısı verdi. Bu, genellikle soğuk uyaran baş ağrısı olarak bilinen bir durumdur – tıbbi olarak sfenopalatin ganglionöralji olarak bilinir.

Vücutta olan şey, atardamarların büyük bir hızla genişlemesi ve beşinci kafa siniri olarak da bilinen trigeminal siniri etkilemesidir. Bu bölge, oral ve mandibular uyarıların alınmasıyla ilgili işlevlerden sorumludur ve bu nedenle etki ağız, boğaz ve çevredeki sinirlerde de hissedilir.

İnsanların hissettiği bu acı hissi ve duyuların karışıklığı, dondurma veya diğer donmuş yiyecekleri yediklerinde kediler tarafından da yaşanır. Bu, dondurma yiyen kedilerin videolarının viral hale geldiği sosyal ağların modalarını takip etmemeniz için bir uyarıdır. Birçokları için, kedilerin surat ifadeleri komiktir, ancak gerçekte bu bir acı belirtisidir.

Sindirim bozukluklarına neden olur

İnsan tüketimi için dondurma, bir kedinin sindirim sistemi tarafından iyi tolere edilmeyen çok sayıda bileşenle yapılır. Bu, özellikle kedigillerin çoğu laktoz intoleransı olduğundan, farklı sindirim bozukluklarının ortaya çıkmasının nedenidir.

Araştırmalar, inek sütünün dişi kedilerin sütüne kıyasla daha yüksek bir laktoz konsantrasyonuna sahip olduğunu açıklıyor. Bu, kedi bu sütü tükettiğinde, vücudunun onu sindirmekte zorlandığı ve farklı sindirim bozukluklarına yol açtığı anlamına gelir. Bu aynı zamanda süt ürünlerinin yüksek yağ içeriği ile de ilgilidir.

Kedinizin laktoz intoleransı olduğunu gösterebilecek en sık görülen sindirim sorunları arasında şunlar vardır:

  • Hafif veya kronik ishal
  • Kusma
  • Karın ağrısı
  • Genel rahatsızlık

Obezite ve diyabete yol açabilir

Bilimsel makaleler, çoğu memelinin aksine kedilerin tatlı yiyecekleri ayırt edemediğini ve sadece 4 tat boyutuna sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, kedinin dondurmada yüksek düzeyde lezzetlilik algılaması durumunda gereğinden fazla yemesine neden olabilir.

Bununla birlikte, kedilere sık sık ve abartılı miktarlarda dondurma vermek, kilo ve kan şekeri seviyeleri üzerinde yansımalara neden olarak olası obezite ve diyabete yol açabilir. Bu, fiziksel bir değişiklikten çok daha fazla yan etkiye neden olur, bu nedenle ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Öte yandan, dondurmanın ne tür tatlandırıcılar içerdiğini belirlemek gerekir. Şekerlerde ve sakızlarda kullanılan bir şeker ikamesi olan ksilitol, evcil hayvanınız için en ciddi koşullarda ölümcül olabilen hipoglisemi veya düşük kan şekeri durumuna neden olabilir.

Kedilerin yiyebileceği dondurmalar var mı?

Dondurmanın içindeki kediler için toksik olan diğer maddeler, araştırmalarla onaylandığı üzere çikolata, fındık ve kahvedir. Bu nedenle, dondurmanın kediler için uygun bir yiyecek olmadığını bir kez daha doğrulayabiliriz.

Ancak, yukarıdaki tüm açıklamaları göz önünde bulundurunca, yeni bir soru ortaya çıkıyor: Kedilerin yiyebileceği dondurmalar var mı? Cevap evet, çünkü sahipleri kedileri için zararlı maddeler içermeyen ev yapımı dondurmalar hazırlayabilirler. Bunlar laktoz, şekerler veya yağlar olmadan hazırlanmalıdır. Bunların yerine elma, armut veya papaya parçaları eklenebilir.

Ayrıca havuç gibi sebzeleri ve hatta karaciğer, et veya tavuk gibi hayvansal kaynaklı protein kaynaklarını da koyabilirsiniz. Bu tatlar insanlara çekici gelmeyebilir, ancak özellikle yaz gibi zamanlarda kediler bundan çok keyif alacaktır. İyi bir ödül olmanın yanı sıra, iyi besinler de sağlarlar.

“Donmuş beyin” etkisinden kaçınmak için, dondurmaları çok soğumamaları için önceden dondurucudan çıkarmanızı öneririz. Ayrıca, kediyi mamayı elde etmek için çalıştıran etkileşimli bir oyuncağa koymak da iyi bir fikirdir, çünkü bu onları uyaracaktır.

Dondurma yiyen bir çift kedi.

Kediler dondurma yiyebilir mi? Evet ve hayır

Sonuç olarak, kedilerin beslenme ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kendileri için özel olarak üretilmiş dondurmaları yiyebileceklerini söyleyebiliriz. Ancak, içerdikleri bileşenlerin çoğunu düzgün bir şekilde sindiremedikleri için insanlar için tasarlanmış geleneksel ürünleri tüketmemelidirler.

Kedilerin kesinlikle etçil hayvanlar olduğunu unutmayın, bu nedenle diyetlerinin temeli her zaman hayvansal kaynaklı protein ve yağ olmalıdır. Geri kalan makro besinler çok dikkatli ve özel günlerde kullanılmalıdır.

İlginizi çekebilir ...
Kediniz Kustuğunda Ne Yapmalısınız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediniz Kustuğunda Ne Yapmalısınız?

Kusma, kedilerde ve köpeklerde çok yaygındır ve ciddi bir soruna işaret etmez. Ancak, bir şeylerin doğru olmadığını gösterebileceği zamanlar vardır...
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.