Kedi Alerjisi: Birçok İnsanı Neden Etkiliyor?

11 Ağustos 2020
Kedi alerjisi burun akıntısı, kaşınma, ciltte döküntüler ve astım gibi birçok belirtiye neden olur. Bu alerjenler genellikle kedinizin ölü derisinden, tüylerinden, salyasından ve hatta idrarından kaynaklanır.

Muhtemelen yakınınızdaki birçok kişinin kediye alerjisi olduğunu duymuşsunuzdur. Bir yakınınıza, akrabanıza veya yakın arkadaşınıza sarılmak üzereyken bazen birden dururlar evinizde bir kediniz olup olmadığını sorabilirler. Kedi alerjisi düşündüğünüzden çok daha fazla insanı etkiliyor olabilir.

Sevdiğiniz insana sarılamamak rahatsız edici olabilir ancak alerji çok daha rahatsız edici bir durumdur. Bu yüzden alerjisi olan insanlar alerjiye neden olan faktörlerden kaçınmak isterler.

Peki kedi alerjisine neden olan şey tam olarak nedir? Bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kedi alerjilerinin nedenleri

Her tür alerji çeşidi zayıf bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Bu yüzden kedi alerjisi olan insanlar kedilerin salyasında, idrarında veya deri döküntülerinde bulunan bakterilere karşı daha hassastır.

Birçok insan kedi tüylerinin alerjinin ana nedeni olduğunu düşünse de, aslında asıl mesele bu değildir. Gerçekte alerjiye asıl neden olan deri döküntüleri ve diğer ölü kedi derisi artıklarıdır.

Bu bahsettiğimiz faktörlerin içerdiği alerjen miktarı tozda bulunanlardan beş kat daha fazladır. Çünkü bu partiküller hafiftir ve havada çok daha uzun süre asılı kalır. Bu nedenle de nefes alarak bu alerjenleri vücudumuza alırız.

Kedi alerjisi: Belirtileri

siyah ve beyaz kedi masanın üstünde oturuyor

Diğer alerji türleri gibi kedi alerjileri de son derece rahatsız edicidir ve kişinin yaşam kalitesini azaltır. Kedi alerjisinin en yaygın görülen belirtileri şunlardır:

 • Vücutta şişlik, öksürme ve hırıltılı nefes
 • Göğüste ve yüzde kurdeşen, veya kızarıklıktan kaynaklanan kaşıntı
 • Gözlerin sulanması, kaşınması ve kızarması
 • Ciltte kızarıklık; özellikle bir kedinin size temas ettiği, sizi ısırdığı veya yaladığı yerde beliren kızarıklıklar
 • Burunda akma, kaşıntı ve tıkanıklıkla beraber hapşırma
 • Boğaz ağrısı

Daha önce hiç kedilere karşı alerjiniz olmadıysa ve yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz özellikle dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. İlk bakışta bu semptomlar basit bir üşütme gibi görünebilir.

Bununla birlikte, bu belirtilerin her zaman kedilerin yanındayken ortaya çıktığını fark ederseniz, mutlaka bir alerji uzmanına gidin. Bu konuda uzman olan kişiler durumunuzu kapsamlıca değerlendirebilirler ve ardından kedilere karşı alerjiniz olup olmadığını belirleyebilirler.

Tüm kediler aynı derecede alerji üretmez. Örneğin erkek kedilerin dişilerden daha fazla salgısı vardır ve bu durum daha fazla kedi alerjisi riskini de beraberinde getirir. Bununla birlikte, erkek kedi kısırlaştırılırsa, o zaman daha az salgı salgılar ve bu şekilde alerji riski de azalır.

Kedi alerjisi tedavileri

Kedi alerjisine sahip olan ancak kedilerle birlikte yaşamaya devam eden birçok insan bulunuyor. Mantıksal olarak, doktorun size ilk önereceği seçenek soruna yol açan kediyle ilişkinizi kesmek olacaktır.

Ancak şu tartışılmaz gerçeğin de farkındayız; bir kediyi sahiplendiğinizde ailenizin bir parçası olur. Ona karşı duyduğunuz sevgiyi tarif etmekte zorlanabilirsiniz bile. Bu nedenle size, kedinizden ayrılmanız gerekmeden bu alerji durumunu nasıl azaltabileceğinizden bahsedeceğiz. 

Yaşadığınız alerji probleminin tam olarak neden kaynaklandığını bilmeniz gerekiyor. Ancak bu yazıda bahsedeceğimiz tavsiyeleri izleyerek yaşam kalitenizi etkileyen belirtileri azaltmanız mümkün. 

ıslak kedi havluya sarılmış ve kedi alerjisi

Kaçınmanız gereken şeyler

 • Kedinizin yatak odanıza girmesine izin vermeyin. Çoğu insan gibi, muhtemelen siz de kedinizle çok zaman geçiriyorsunuz. Kedinizin kendi kişisel alanınızda dolaşmasına izin vermeyerek, alerjiye neden olabilecek herhangi bir kedi derisi parçacığından kaçınmış olacaksınız.
 • Evinizde ölü deri parçalarının yapışacağı yüzeylerden kaçının. Örneğin bazı tekstil ürünleri kedilerin tüylerini kolayca yakalar ve bu parçacıkları soluma ihtimaliniz önemli ölçüde artar. Bu nedenle alerjinizi daha da kötüleştireceği için kilimleri ve halıları evinizden çıkarın.
 • Evinizi süpürürken veya toz alırken maske takın. Bu şekilde kedi tüylerini solumamış olacaksınız. Bir adım daha ileriye gidin ve filtreleme sistemi olan bir maske alın (Piyasada bu şekilde pek çok ürün vardır). Tüm bunlara ek olarak, kedi arkadaşınızla temasta olduğunuzda veya oyun oynadığınızda da bu tür bir maskeyi takabilirsiniz.
 • Kedinizi yıkayın ve sık sık tarayın (yukarıda bahsettiğimiz maskenizi takmayı ihmal etmeyin). Veya bu işlemleri yapmaya gönüllü olan başka birine devredin. Kedinizi günde iki kez taramak ölü derilerin çoğunu ortadan kaldırır ve bu alerji sorununu çözmenize yardımcı olabilir.
 • Eğer kediniz erkekse, mutlaka kısırlaştırın. Yukarıda söylediğimiz gibi, kısırlaştırılmış kedilerde daha az alerjen salgı gözlemlenir. Bu nedenle kedilerin neden olduğu alerjilerden kaçınmak istiyorsanız en iyi yol kısırlaştırmaktır.

Sonuç olarak

Yukarıdaki tavsiyeler yardımcı olsa da, alerji durumunun ciddiyetine göre yeterli olmayabilir. Zor bir durum ancak etrafınızda bir kedinin olması sizin veya ailenizin sağlığını tehlikeye atıyorsa, kediniz için sevgi dolu başka bir yuva bulmayı da düşünmelisiniz.

Alerji probleminin hiçbir şey yapmadan zamanla geçeceğini düşünmeyin. Kedi alerjileri kendiliğinden zaman içinde geçmez; aksine zaman içinde daha da kötüleşebilir. Kontrol altına alınmayan alerjiler sadece yaşam kalitenizi azaltmaz, aynı zamanda astım riskini de arttırır. Astım, yaşamı tehdit eden ciddi bir sağlık problemidir. 

Her zaman tavsiye ettiğimiz gibi, bu konu hakkında da mutlaka veterinerinize danışın. Veterineriniz aşırı tüy dökme konusu dahil, sağlığınızı iyileştirebilecek formüller ve ilaçlar hakkında size bilmeniz gereken her şeyi anlatabilirler.