Köpeğiniz için Zeytinyağının 3 Farklı Kullanım Alanı

29 Mayıs 2018
Zeytinyağı sadece insanlar için değildir, bu doğal ürün köpekler için de faydalı olabilir.

Akdeniz’in oldukça sembolik bir ürünü olan zeytinyağı, kullanım alanları ve sağladığı faydalar ile bizleri her gün daha da şaşırtıyor. Zeytinyağı hem genel sağlığımız için hem de cildimiz için oldukça faydalıdır. Fakat, zeytinyağının faydalarından yararlananlar sadece biz insanlar değiliz. Bugün sizlere, zeytinyağını köpeğinizin sağlığı için nasıl kullanabileceğiniz hakkında tüyolar vereceğiz.

Zeytinyağı ve Köpekler, Mükemmel bir Kombinasyon

siyah benekli beyaz köpek

Zeytinyağını köpeğinizin beslenme düzenine dahil ederseniz ya da vücudunun belirli bölgelerine dışarıdan uygularsanız, tüylü arkadaşınızın sağlığı ve güzelliği için çok faydalı olacaktır.

Zeytinyağının doğal yollarla oluşan (antioksidanlar da olduğu gibi) bileşenleri olan E vitamini ve Omega 3  evcil hayvanınız için mükemmel olabilir. Örneğin:

  • Derinin ve tüylerin sağlığını ve görünümünü iyileştirir.
  • Fazla kilonun verilmesini sağlar.
  • Sindirim sitemini güçlendirir.
  • Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlar.

Ayrıca, ilk başlarda öyle görünmese de, zeytinyağı köpeğinizin zevkle tüketeceği bir gıdadır. Ancak yine de, evcil hayvanınızın beslenme düzenindeki olası dengesizliklerden kaçınmak için iyi bir veterinere danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Zeytinyağı, köpeğinizin bazı belirli problemlerini çözmek için harika bir yol olabilir. Şimdi, sizlerle kabızlık, köpek keneleri, uyuz ve çatlamış patiler hakkında bazı tüyolar vereceğiz.

Zeytinyağının tüylü arkadaşınıza faydalı olabilecek bazı kullanım alanları

Lütfen aşağıdaki tüyoları not alın. Zeytinyağı köpeklerin bazı genel sorunlarını çözmek için harika bir yol olabilir. Bugün paylaştığımız yöntemlerin hepsi, köpeğinizin uyguladığınız için size minnettar kalacağı tamamen ev yapımı, doğal ve sağlıklı seçeneklerdir.

1. Kabızlık

Eğer dört ayaklı arkadaşınız tuvaletini yapmakta güçlük çekiyorsa, ona aç karnına bir yemek kaşığı zeytinyağı vermeyi deneyin. Zeytinyağının laktik özellikleri çok etkilidir ve köpeğinizin sindirim sorunlarının çabucak düzelmesini sağlar.

Zeytinyağı, köpeğin bağırsaklarını kayganlaştırıp ve hareket edemeyen dışkıların doğal bir şekilde kaymasına yardımcı olur. Ve daha da fazlası, bu sayede köpeğinizin kötü kimyasallar almasını da engellemiş olursunuz.

2. Çatlamış ya da Pürüzlü Patiler

Köpeklerin patileri onlar için bir ayakkabı gibidir. Patiler, köpeklerin genelde dolaştığı yerlere karşı dayanıklı olmalarına rağmen, bazı zamanlar çatlayıp, pürüzlü hale gelebilir.

Eğer böyle bir durum olursa, bir hafta boyunca günde birer kere olmak üzere, parmaklarınızla sorunlu bölgeye çok az  zeytinyağı sürmek iyi bir çözüm olacaktır.

Ve köpeğinizin patilerinin altını yalamaması için ya da evin her tarafına pis yağ lekelerini bırakmasını önlemek için bu tedaviyi uyguladığınız sürece köpeğinizin patilerine çorap geçirmek iyi bir fikir olabilir.

3 – Uyuz ve keneler

Eğer zeytinyağını uyuzdan etkilenen bölgelere uygularsanız, onu üreten ufak böceklerin yuvaları yavaş yavaş yok olur. Dahası, bu tedavi, tüyleri enfeksiyondan dolayı kurumuş olan tüylü arkadaşınızın cildini nemlendirecektir.

Zeytinyağı, aynı zamanda hızlı ve kolay bir şekilde kenelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek bir içeriğe sahiptir. Bu sinir bozucu parazitlerden birini bulduktan sonra, o bölgeyi biraz zeytinyağıyla nemlendirmelisiniz. Nemlendirdikten sonra birkaç saniye bekleyin, daha net görebilmek için köpeğinizin tüyünü bir kenara doğru çekin ve eğer gerekirse, keneyi çıkarmak için bir cımbız kullanın. Cımbızı kullanırken her zaman köpeğinizin tüylerinin çıkış yönüyle aynı yöne doğru çektiğinizden emin olun.

Köpeğinizin beslenme düzeninde zeytinyağı

parkede köpek ayak izi

Sizin de gördüğünüz gibi, zeytinyağı, insan ve hayvanların sağlığı ve güzelliği için sunduğu birçok imkanla bizleri şaşırtmaya sürekli devam ediyor.

Ama, eğer köpeğinizin günlük diyetine zeytinyağı katmayı planlıyorsanız, size en iyi yolu göstermesi için hayvan beslenmesinde bir uzmana danışmayı unutmamalısınız.

Çok fazla kalori besleyen abartılı bir beslenme düzeninin, sağlıksız bir beslenme düzeni kadar zararlı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, köpeğinizin beslenme gereksinimlerinin, onu beslediğiniz gıdalarla karşılanıp karşılanmadığından emin olun.

Ve eğer köpeğinize ev yapımı bir gıda verecekseniz, köpeğinizin beslenme düzenine, onun yaşına, büyüklüğüne, ve diğer özelliklerine göre ne kadar zeytinyağı eklemeniz gerektiğini mutlaka bir uzmana sorun.