Terk Edilmiş Bir Köpeğe Yardım Etmenin 10 Yolu

Dünyada terkedilmiş birçok hayvan var, ancak onlara bir aile bulmalarına yardım ederek veya onları evlat edinerek onlara daha iyi bir yaşam sunmakla ilgilenen birçok insan da var.
Terk Edilmiş Bir Köpeğe Yardım Etmenin 10 Yolu

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2021

Birçok hayvan istismar ve ihmal kurbanıdır. Hepsini evlat edinemeyecek olsanız bile, hayatlarını değiştirmenin bir yolunu bulabilirsiniz. Sağlıklarını ve barınma koşullarını iyileştirmek, oyun oynamak, onlarla bir şeyler paylaşmak ve bir ev bulmalarına yardımcı olmak, terk edilmiş bir köpeğe yardım etmenin harika yollarıdır.

Bu nedenle, evsiz bir hayvan bulursanız veya hayatınızda karşılaştığınız tüm terk edilmiş köpeklere yardım etmek istiyorsanız, işte bunu yapmanın 10 yolu. Okumaya devam edin!

1. Terk edilmiş bir köpeğe yardım edin: Veterinere götürün

Sokakta yaşayan bir hayvan her zaman hastalıklara, enfeksiyonlara ve bakterilere maruz kalır. Bu nedenle, terk edilmiş bir köpeğe yardım etmeye karar verirseniz, onun, sizin ve sizinle birlikte yaşayan diğer hayvanların iyiliği için yapmanız gereken ilk şey onu veterinere götürmektir.

Önemli olan onların güvenliğini ve sağlığını garanti altına almaktır. Veterinerde köpeğe bir check-up yapacaklar ve aşılama ve parazit giderme ihtiyacını değerlendirecekler. Veterinere onu nasıl ve nerede bulduğunuzu söyleyin ve ağırlığı, boyutu, yaklaşık yaşı ve sahip olabileceği hastalıklar hakkında sorular sorun.

Terk edilmiş bir köpek bir arabaya bakar.

2. Paranız olmasa bile yaratıcılığınız var

Terk edilmiş bir köpek görürseniz ve hiçbir şey yapmamanızın asıl sebebi yardım edecek yeterli paranızın olmamasıysa, yaratıcı olmanın tam zamanı! World Animal Protection‘a göre, kaynak elde etmenin birçok yolu vardır:

  • Çekiliş yapabilirsiniz.
  • Katkıda bulunmaları için ailenizden yardım isteyin.
  • Şehrinizin sunduğu hayvanlar için ücretsiz hizmetleri arayın
  • Tanıdığınız insanlara zamanını ve bilgisini bağışlamaya istekli bir veteriner aradığınızı söyleyin.

3. Onlara bir ev verin

Şehrinizdeki barınakların ve STK’ların çoğunun dolu olması ve terk edilmiş köpeği alacak yerlerinin olmaması muhtemeldir – çok muhtemeldir. Ancak, sormaktan asla zarar gelmez! Ancak, kalıcı bir aile ararken köpeği barındırması gereken evin sizinki olma ihtimalinin büyük olduğunu unutmayın!

Bununla ilgili en iyi şey, kimsenin onlara sizin kadar iyi bakmayacak olmasıdır. Köpeğin orada kalmasını kabul etmeyebilecek daha fazla insanla yaşıyorsanız, konuşmayı ve bunun yalnızca geçici olacağını açıklamayı deneyin.

Evinizi köpekle paylaşabiliyorsanız, ona dikkatlice yaklaşın ve size alışmasına izin verin, böylece onu zorlamadan eve götürebilirsiniz. Ona yemek sunun ve kokunuzu alması için elini uzatın. Verebileceği tepkilere ve etrafınızdaki araçlara karşı dikkatli olun. Ayrıca, onu sarmak ve güvenli bir şekilde taşımak için bir tasma, ağızlık veya battaniye kullanmayı deneyin.

4. Onlara yiyecek ve diğer bakımı sağlayın

Köpeğin soğuktan ve sıcaktan korunması için küçük bir alan yeterlidir. Onlara bir çarşaf veya battaniye ile derme çatma bir yatak yapın ve tercihen bir konserveden mama verin. Özel köpek maması satın almaya gücünüz yetmiyorsa, pişmiş pirinç, tavuk, patates ve baklagiller gibi ev yapımı yiyecekleri geçici olarak kullanabilirsiniz. Tabii ki pişirirken tuz veya yağ kullanmayın.

5. Terk edilmiş bir köpeğe yardım etmenin başka bir yolu: Kısırlaştırma

Koruyucu ailesi olduğunuzda evinizde bir süre yaşamalarına veya sadece “evinize uğramalarına” bakılmaksızın, hayvanı kısırlaştırmak, onun için büyük bir yardımdır. Onlara bir ev sağlamak, sorunun bir kısmını çözer, ancak cerrahi sterilizasyon pek çok evsiz köpeğin ortaya çıkmasını önleyecektir. Bu, köpeğin sahip olabileceği hastalıkların yayılmasını ve dünyaya daha fazla evsiz hayvan gelmesini önler.

Bu nedenle, köpeği yanınızda tutmaya karar verirseniz, kısırlaştırıldıklarından emin olun ve yaşamları boyunca onların bakıcısı olmayı taahhüt edin. Plan yapmadan hayvanları dünyaya getirmek sorumsuz bir davranıştır.

6. Köpek kayıp mı, yoksa terk mi edilmiş?

Her zaman yardım ettiğiniz köpeğin terk edilmemiş, ancak kaybolmuş olma olasılığı vardır. Hayvan eğitimli, iyi beslenmiş ve tasması varsa bu olasıdır. Ancak hangi durumda olursa olsun yakın komşulara, işletmelere sorabilir, sokak tabelaları asabilir veya sosyal medyada paylaşım yapabilirsiniz.

7. Köpeği evlat edinme

Bazen, yardım ettiğiniz köpeği o kadar çok seversiniz ki, sonunda onu evlat edinmek isteyen kişi siz olursunuz! Bu sizin için geçerli değilse ve onlara bir ev bulmaları için yardım etmeye devam etmek istiyorsanız, bunu birkaç yolla yapabilirsiniz:

  • Sığınma evlerinden, kuruluşlardan, vakıflardan ve evlat edinilmek isteyen bir köpek olduğu bilgisini yaymanıza yardımcı olabilecek tüm yerlerden yardım isteyin.
  • Sosyal ağlarınızı kullanın. Bu vakalar için en etkili iletişim biçimleridir.
  • Köpeği bir evlat edinme kermesine götürün.

Her durumda, insanlara hayvanı nasıl bulduğunuzu söylemeniz, kişiliği, büyüklüğü, yaklaşık yaşı hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz ve birkaç fotoğraf göstermeniz önemlidir. Ayrıca köpeğin aşılanmış, kısırlaştırılmış ve parazitlerden arındırılmış olması da önemlidir.

Bu durumlarda altın kural, köpeği ilk gelen kişiye vermemektir, çünkü dikkatli olmalı ve ona yeni yuvasını verecek kişiyi tanımalısınız. Bir hayvan 10 ila 20 yıllık bir sorumluluktur ve bu taahhüdü kabul eden herkes bunun ne anlama geldiğini bilmelidir.

Hayvan kötü muamele gördüğü ve yetersiz beslendiği bir eve düşerse, tüm çabalarınız ne işe yarayacak? Birkaç soru sorduğunuz bir formu doldurtabilir ve köpeği bu insanlara vermek isteyip istemediğinizi analiz edebilirsiniz.

Başka hayvanları olup olmadığını, sahip olduklarına ne olduğunu ve artık hayvanı evlerinde tutamayacakları bir gün gelirse ne olacağını sorun. Ayrıca kişisel verilerini toplayın ve gelecekteki vasilerden bir sorumluluk belgesi imzalamalarını isteyin.

8. Sosyal ağları ve internetin gücünü kullanın

Genel olarak terk edilmiş hayvanların durumuyla ilgileniyorsanız, o zaman dahil olun. Sorumlu bakım, kısırlaştırmanın, aşılamanın ve tüm hayvanları sevgiyle tedavi etmenin önemi hakkında bilgi yayın. Eğiterek sorunun köküne ineceksiniz. Ayrıca canlı videolar aracılığıyla veya yerel bir veterinerde eğitim görüşmeleri düzenleyebilirsiniz.

Yerel barınaklar tarafından yayınlanan evlat edinme için hayvan profillerini paylaşabilir ve evcil hayvan isteyen birini tanıyorsanız, onları evsiz hayvanları sahiplenmeye teşvik edebilirsiniz. Bir köpeğe yeni bir yuva vermek için asla geç değildir.

9. Terk edilmiş köpeklere yardım etmek için yerel barınaklara bağış yapın

Terk edilmiş köpeklere yardım etmek söz konusu olduğunda her bağış önemlidir. Haneleri, hayvan barınaklarını veya kurtarma gruplarını parayla destekleyebiliyorsanız, bunu yapın. Bütçeniz el vermiyorsa, evinize bir göz atın ve battaniyeleri veya havluları atmadan önce hayvan barınaklarına bağışlamayı deneyin.

Pet Safe, barınakların, hayvanların uyuması ve dinlenmesi için daha rahat yerler sağlamak için kulübelerde ve muhafazalarda battaniye ve havlu kullandığını belirtiyor. Ek olarak, yerel sığınağınız yiyecek, oyuncak ve diğer evcil hayvan malzemeleri bağışları da alabilir.

10. Gönüllü olun

Para ve malzeme bağışına ek olarak, zamanınızı ve yeteneklerinizi de bağışlayabilirsiniz. Bildiğiniz ve yapmayı sevdiğiniz her şey, şüphesiz birçok evsiz hayvanı desteklemeye hizmet edecektir. Yuvalarını temizlemek, yemek kaplarını doldurmak, taze su vermek, yürütmek ve hayvanlarla sosyalleşmek için fazladan bir çift ele sahip olmak, herhangi bir barınakta fark yaratabilir.

Programınız çalışmanıza ve terk edilmiş barınak köpeklerine yardım etmenize izin vermiyorsa, bunu evden yapabilirsiniz. Birçok vakıf, sahip oldukları yerden daha fazla hayvana sahiptir ve kalıcı bir aile bulana kadar onları yetiştirmek için gönüllülere güvenir.

Bir koruyucu ev sağlayarak, evlat edinilen hayvanların bir evin günlük rutinlerine uyum sağlamasına ve diğer hayvanlar, çocuklar ve her yaştan insanla iyi geçinmesine yardımcı olursunuz.

Köpeklerde yetersiz beslenme.

Gördüğünüz gibi, terk edilmiş bir köpeğe yardım etmek istiyorsanız, birçok seçenek var. Sokakta yürürken kalbinize dokunan o hayvana sevgi göstermenin her zaman bir yolu vardır.

This might interest you...
Meksika’daki Terk Edilmiş Köpekler İçin Bir Hürmet İşareti
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Meksika’daki Terk Edilmiş Köpekler İçin Bir Hürmet İşareti

Günden güne daha fazla şehir terk edilmiş köpeklere ilgi gsötermeye başlıyor. Bunlara örnek olarak Meksiko ya da Barselona, İspanya verilebilir.