Suç Dünyası: Organize Köpek Dövüşleri

Köpek dövüşü aktivite ve organizasyonlarını, yetkili birimlere bildirmek her vatandaşın görevidir
Suç Dünyası: Organize Köpek Dövüşleri

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2020

Bazı kişiler, daha yavruyken köpekleri alıp dövüştürmek üzere eğitirlerBu eğitimler ve köpek dövüşleri yasa dışıdır. Yasa dışı köpek dövüşlerinde en sık kullanılan köpek cinsi Amerikan Staff olarak de bilinen, güçlü ve cesur Amerikan Staffordshire Terrier cinsidir.  Bu yazımızda size organize köpek dövüşlerinden bahsedeceğiz.

Organize Köpek Dövüşleri: Acımasız ve Yasa Dışı

agresif köpekler

Köpek dövüşleri birkaç farklı yasal soruna neden olur. Bunlar arasında köpeklerin acı çekmesi ve ölmesinden, köpeklerin bu insanlık dışı dövüşlerde kavga etmeleri için çalınmasına kadar pek çok şey bulunmaktadır. Polis, köpekleri de içeren bu acımasız yasa dışı aktivitelere bir son verebilmek için, sorumlu kişilerin peşindedir.

Örnek olarak, 2012 yılında İspanya Guardia Civil’in Doğa Koruma Servisi (Seprona), köpek dövüşlerine karşı ciddi yasal yaptırımlar yürürlüğe koydu.

Belediyelere, yasa dışı bir köpek dövüşüne denk gelirseniz telefon da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle ulaşabileceğiniz birimleri vardır. Bu sayede, köpek dövüşlerine karışan kişilerin tespit edilmesini kolaylaştırmak için videolar, resimler ve mesajlar gönderebilirsiniz. Bu , hayvan dövüşlerine karşı alınan önlemlerden sadece bir tanesidir.

Kumar ve Hayvan İstismarı

Bu dövüşleri organize eden kişiler söz konusu olduğunda; yüksek ekonomik gelirliden, eğitimsiz ve düşük gelirliye kadar pek çok farklı karakter profili görülmektedir. Bu yasa dışı örgütler, köpek dövüşlerine katılan ve dövüşleri organize eden kişileri korurlar.

Polisin bu dövüşleri organize eden kişileri bulmasının zor olmasının yanı sıra, bu kişileri tutuklayıp cezalandırabilmesi için onları iş üstünde yakalaması gereklidir. Organize köpek dövüşü dünyasının ortadan kaldırılabilmesi için, halkın polis güçlerine yardımcı olması çok önemlidir.

İstatistikler, bu dövüşlerin genelde şehir merkezinden uzaktaki semtlerde organize edildiğini göstermektedir.

Dövüşler İçin Köpekleri Çiftleştirmek ve Eğitmek

Dövüş için eğitilmek üzere seçilmiş bir yavru köpeğin hayatı zorluklar ve acı ile doludur. Bu, doğumdan kısa bir süre sonra, köpek 3 aylık olduğunda başlayan bir eğitimdir. Bu zavallı hayvan, şiddet ve acımasızlık dolu, sevgiden yoksun bir hayat sürer. Ve böylece, “”daha iyi bir dövüşçü olmasına “yardımcı olacak” agresif bir yapı sahibi olur.

Cezası Hapis

Köpek dövüşleri bir suçtur. Bazı ülkelerin kanunlarında bu durum şu şekilde belirtilmiştir: “Hayvanlara herhangi bir şekilde kötü davranan, hayvanın ölmesine veya sağlığını etkileyecek şekilde yaralanmasına neden olan kişilere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir.”

Ayrıca, hayvan hakları yasaları köpek dövüşlerinin organizasyonunu ve yapılmasını da cezalandırır.

Bu dövüşleri tespit etmenin bir yöntemi de, Amerikan Staff veya Bull Teriyer gibi dövüşlerde tercih edilen köpeklerle birlikte görülen kalabalık insan gruplarıdır.

Organize Köpek Dövüşlerinden Köpekleri Kurtarmak

oynayan iki köpek

Hayvanları korumak için yapılabilecekler:

  • Hayvanları ana cadde ve ara sokaklardan ve yüksek hızlı yollardan kurtarmak .
  • Terk edilmiş veya suistimal edilmiş hayvanlara koruyucu sahiplik yapmak
  • Hayvanlara karşı uygulanan şiddete etkili bir şekilde tepki göstermek.
  • Sokak veya uygunsuz koşullarda hayvan satışı yapan kişileri polise ihbar etmek.
  • Vahşi hayvanların kurtarılmasına yardımcı olmak ve doğru şekilde bakılabilmeleri için yetkililere haber vermek.
  • Köpek dövüşlerindeki hayvanların kurtarılmasına yardımcı olmak.
  • Köpek dövüşlerini organize eden veya destekleyen birilerine dek gelirseniz, bu kişileri polise bildirmek.

Köpek dövüşü aktivite ve organizasyonlarını, yetkili birimlere bildirmek her vatandaşın görevidir. Eğer bu dövüşleri sonlandırmak için bizler bir şeyler yapmazsak, organize köpek dövüşleri düzenlenmeye devam eder.

İlginizi çekebilir ...
Hayvan Hakları ve Hayvanları Koruma Yasaları: Onların Geleceğini İlgilendiren Sorunlar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hayvan Hakları ve Hayvanları Koruma Yasaları: Onların Geleceğini İlgilendiren Sorunlar

Her şeyden önce, hayvan hakları ve hayvanları koruma yasaları konusunda, bazı türlerin "işlevleri" hakkındaki yerleşmiş görüşleri yıkmamız gerekiyo...