Meksika'daki Terk Edilmiş Köpekler İçin Bir Hürmet İşareti

Gitgide daha çok ülke terk edilmiş hayvan sorununu çözmek için farklı yollar arıyor. Hadi Meksika'daki bir şehrin nasıl terk edilmiş köpeklere yardım etmeye çalıştığına bir bakalım.
Meksika'daki Terk Edilmiş Köpekler İçin Bir Hürmet İşareti

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2021

Günden güne daha fazla şehir terk edilmiş köpeklere ilgi göstermeye başlıyor. Bunlara örnek olarak Meksiko ya da Barselona, İspanya verilebilir. Bugünkü yazımızda size Meksika’nın terk edilmiş köpekleri için çoktan bir anıt dikmiş olan bir başka Meksika şehri Guadalajara’dan bahsedeceğiz.

Hadi bu girişime ve bu fikrin nasıl ortaya çıktığına daha yakından bakalım.

Meksika’da terk edilmiş köpekler için anıt

Küçük bir sokak köpeği

Bu girişim “Échanos la pata” (Türkçe’si Bir Pati Uzat) isminde olan bir dernek tarafından ortaya kondu. Programın amacı Meksika’daki terk edilmiş köpeklere ilgi gösterilmesini teşvik ediyor.

Sokaktaki birçok hayvan birbirileri ile eşleşiyorlar. Sonra da sokaklarda gitgide daha çok yavru köpek ortaya çıkmaya başlıyor. Bunu engellemenin iki farklı yolu var:

  • Kısırlaştırma
  • Sahiplenme

Bununla beraber, insanlar bir köpek sahiplenmek istediği zaman genellikle tatlı olduğunu düşündükleri köpekler için bakınıyorlar. Bu da çoğunlukla safkan köpekler oluyor. Lakin bir evcil hayvanda aradığınız dostluğu size her köpek sunabilir ve sizi sevebilir. Ancak bunu çok fazla insan anlıyor gibi gözükmüyor.

Farkındalık yaratmak için bir grup insan Unit for Animal Protection’ı (Hayvan Koruma Birliğini) kurdu. Amaçları, hayvan haklarına karşı saygı göstermeyi teşvik etmekle beraber uzmanlaşmış yardım ve hayvan bakımı sunmak.

Birçok insan neden bu grubun Meksika’daki terk edilmiş köpekler için bir anıt diktiklerini merak etti. Projenin yöneticisi olan Sandra Origel bu durumu “onlar bizim için açlık, soğuk, kötü davranılmayı ve insanların onları aldırmamasını yenen, dört bacaklı kahramanlar” şeklinde açıklıyor.

Grup, anıtın halkın gözlerine sunulduğu yer olan Parque Italia etkinliğinde aynı zamanda ücretsiz 150 adet kısırlaştırma operasyonu verdiler.

Hayvanlar için diğer destek girişimleri

Barınakta yaşayan sokak köpekleri

Guadalajara bu tarz girişimlerde bulunan tek şehir değil. Terk edilmiş hayvanları sembolize eden daha birçok farklı heykel ve anıt var. İşte sizin için birkaç örnek:

Hachicko

Aslında bir sokak köpeği olmasa da, sahibiyle her gün tren istasyonuna giden bir refakatçi köpeğiydi. Sahibi öldüğünde Hachiko sokaklarda yaşamaya başladı ve günlerini istasyonun önünde sahibini bekleyerek geçirdi.

İstanbul kedileri

İstanbul kediler şehridir derler. Tüm şehrin tanıdığı ve sevdiği bir kedi adına bir heykel diktiğinde, İstanbul da bunu açıkça ortaya koydu. Bu kedi hayatının tamamını bu şehrin sokaklarında geçirdi. Herkesin dikkatini çekmesini sağlayan hareketler ve komik pozisyonlar yaparak etrafta uzanmaya bayılıyordu. Bir bankın üstüne dikilen heykelinde en sevdiği pozisyondaki halini görebilirsiniz.

Barselona’daki terk edilmiş hayvan odası

Bu insanların bir hayvanı terk ettiklerinde sebep oldukları zararlara dair farkındalık yaratmak amacı güden bir girişim. Her yıl hayatını terk edilmek sebebiyle kaybeden bir hayvana saygılarını sunuyorlar.

Galiçya’da Moaña 

Bu topluluk terk edilmiş köpekler adına bir heykel yaptı. Özellikle de Biskay Körfezi köpekleri ve Lobi adına. Bu köpek ömrünün neredeyse tamamını rahmetli sahibi ile beraber geçirdi.

Av köpekleri

Bu da sahiplerinin artık gerekli olmadığına inanarak saldıkları av köpeklerini onurlandıran bir haber yazan bir fotoğrafçı ile alakalı.

Hayvanseverler olarak, hayvanları terk etmenin kötü bir şey olduğunu ve artık buna bir dur denmesi gerektiğinin farkında olan insanlar olduğunu duymaktan çok keyif alıyoruz. Hayvanlar bize bağlı yaşayan canlılar. Onları terk etmek ve kendi kaderleri ile baş başa bırakmak kalpsizce bir hareket.

Hayvanları terk etmeye karşı çıkan kurumlara yardım etme konusunu bir düşünün. Ya da bu hayvanlardan birini sahiplenebilirsiniz! Pişman olmayacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Terk Edilen Hayvanlar: Her 4 Dakikada Bir, Bir Kedi veya Bir Köpek Kayboluyor veya Terk Ediliyor
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Terk Edilen Hayvanlar: Her 4 Dakikada Bir, Bir Kedi veya Bir Köpek Kayboluyor veya Terk Ediliyor

Sokaklarda kendi hayatlarını savunmaya terk edilen hayvanlar gün geçtikçe artmaktadır ve bunun değişmesi için bilinç ve eğitim seviyesinin artması gerekir.