Hayvan Haklarına Dair Kolombiya'da Yaşanan Gelişmeler

Kolombiya'da hayvan istismarına yönelik yeni bir yasa yürürlüğe girdi. Bugünkü yazımızda, Kolombiya'da hayvan haklarına dair ne gibi gelişmeler yaşandığını inceleyeceğiz.
Hayvan Haklarına Dair Kolombiya'da Yaşanan Gelişmeler

Son Güncelleme: 09 Şubat, 2021

Dünya çapında her geçen gün evcil ve vahşi hayvanları korumak adına pek çok yasa çıkarılıyor. Bazı ülkeler hayvanları istismara karşı korumamız gerektiğinin daha çok bilincindeler. Peki hayvan haklarına dair Kolombiya"da yaşanan gelişmeleri takip ettiniz mi? Bugünkü yazımızda, Kolombiya"da hayvan haklarına dair atılan adımları keşfedin.

2016 Kolombiya"daki Hayvanlar İçin Tarihi Bir Yıldı

Çoğu ülkede hayvanlara karşı istismar sürüyor. Fakat 2016 senesinde yeni bir yasayla Kolombiya"da hayvan istismarı suç sayılmaya başladı. Yasada hayvanların eşya olmadığının, onların da hisleri olduğunun altı çiziliyordu.

Hayvan haklarına dair gelişmeler

Yerel bir hayvan hakları savunucusu olan Juan Carlos Losada aynı zamanda 1774 sayılı yasanın yazarı. Kolombiya başkanı bu yasayı Ocak 2016"da imzaladı. Losada 2016 senesinin Kolombiya"nın hayvanları koruma anlamında gelişim gösterdiği bir yıl olduğunu ifade ediyor.

Yeni yasa tüm canlıların sağlığına ve korunmasına dikkat çekiyor.

Tabii bu yasanın Kolombiya"daki hayvan istismarı sorunun kökünü kazıyacağını söylemiyoruz. Daha çok Kolombiya topraklarındaki farklı gelişmeleri analiz ediyoruz.

Daha yapılacak çok şey var ama Kolombiya vatandaşları davranışlarına çeki düzen verme yolunda ilerliyorlar. Hayvanları birer nesne değil, canlı olarak görmeye başlıyorlar.

Kolombiya hükümeti farklı inisiyatifler de uygulamaya başladı. Örneğin; bazı politikacılar Ulusal Planlama Departmanı tarafından yürütülen çeşitli hayvan hakları savunma ve koruma programlarına katılıyorlar.

İç İşleri Bakanlığı bu konu için özel bir ofis de kurdu. Kurulan departmanda hayvan istismarına karşı yeni yasaların yürürlüğe konulması üzerine çalışılıyor.

1774 Sayılı Kanun Öncesi ve Sonrası

Aralık 2015"te Kolombiya Senatosu hayvanlarla ilgili olan 1989 sayılı kanunun 84. hükmünün düzenlenmesi için bir kanunu onaydan geçirdi. Ayrıca kanunu çiğnemekten doğacak ceza tanımlandı ve hayvanlara nasıl bakılması gerektiği belirlendi.

Kolombiya"da hayvanların “hareket eden nesneler" olarak kategorize edildiğini bir kez daha belirtelim. Tabii yeni yasalarla birlikte bu tanım ortadan kalktı. Hayvanların hisli canlılar olduğu gerçeğinin bir kez daha idrak edilmesi sağlandı.

1774 sayılı kanun hayvan haklarını koruma altına alan ve kamuoyuna bildiren bir yasa oldu. Hayvan istismarlarında 5 ile 50 aylık maaş arası bir para cezası kesiliyor. Daha ağır vakalarda 12 ile 36 ay arası hapis cezası dahi verilebiliyor.

2016 senesinde Kolombiya"daki hayvan istismarı vakaları ciddi derecede azaldı. Fakat hala tamamen ortadan kalkmış değil. Fakat artık tüm hayvan istismarı vakaları kayıt altına alınıyor ve gerekli cezalar veriliyor.

Yasa yürürlüğe girdikten bir ay sonra altı kişi hayvan istismarından tutuklandı.

1774 sayılı kanun Kolombiya vatandaşlarını eğitmek için oldukça etkili oldu. Herkes hayvanlara kötü davranılmasının ahlaki açıdan kabul edilebilir bir şey olmadığının bilincinde olmalı. Ayrıca cezaya tabi bir durum. Artık nesnelerin değil de canlıların korunması için harekete geçiliyor. Bu yasanın radikal bir değişimi tetiklediğini söyleyebiliriz.

Hayvan Haklarına Dair Hala Yapacak Çok Şey Var

Çardağın için beş köpek

Tabii hala hayvan hakları adına yapılacak çok şey var. Pek çok alan gelişime açık halde bekliyor. Örneğin; yeni yasa tüm alanlarda nasıl uygulanabilir? Hangi yetkililer müdahalede bulunabilir? Her bir vaka için süreç nasıl işler ve yargıçlar hangi araçları kullanabilir?

Bu soruların yanıtlanması için farklı farklı kurumların birlikte çalışması gerekiyor. Başsavcılık, polis teşkilatı ve yargı sürece dahil olmalı.

Yerel yetkililer ve kurulların yanı sıra normal vatandaşların da ellerini taşın altına koyması gerekir. Vatandaşların hayvan istismarına karşı bilinçli olması ve bunları şikayet etmesi gerekir.

Yasa bir hayvan istismarı durumuyla karşı karşıya kalındığında Kolombiyalı vatandaşları ne yapacakları konusunda da eğitiyor. Mümkünse fotoğraf gibi fiziksel kanıtlarl istismar durumunu ihbar etmeleri gerekiyor.

Kolombiya"dan hayvan istismarıyla karşılaşan biri şu departmanlara başvurmalıdır:

  • Polis teşkilatı
  • Halkı bilgilendirecek olan başsavcılık yerel mahkemeleri
  • Acil müdahale birimi

Neleri istismar olarak sayabiliriz? Açlık, susuzluk, fiziksel rahatsızlık, acı, ihmal edilmekten kaynaklı bir hastalık, korku ya da aşırı stresle başa çıkmaya çalışan bir hayvan görürseniz ihbar etmelisiniz.

İlgini çekebilir ...
Ekvador"daki Arama ve Kurtarma Köpekleri: Ve İnanılmaz Başarıları
My AnimalsRead it in My Animals
Ekvador"daki Arama ve Kurtarma Köpekleri: Ve İnanılmaz Başarıları

Arama ve kurtarma köpekleri hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şey bu yazıda. Fedakarlıkları, çalışkanlıkları ve sadakatleri...