Evcil Hayvan Sahibi Olmak 10 Yaş Gençleştiriyor!

Evcil Hayvan Sahibi Olmak 10 Yaş Gençleştiriyor!

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2018

Bir evcil hayvan sahibi olmak her gün alabileceğiniz en iyi ilaçtır ve siz bunu zaten biliyorsunuz. Özellikle kediler ve köpekler harika birer dost, sadık birer arkadaş ve aynı zamanda da birer zaman makinesidir. Maceraperest dostunuz sayesinde biyolojik saatiniz yavaşlıyor. Ve 10 yaşa kadar gençleşebiliyorsunuz. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Yaşlanmaktan korkuyor musunuz? Çözüm, bir evcil hayvan sahibi olmak

gri kedi ve köpek

Hayatımız, ondan öncesi ve ondan sonrası olarak ikiye ayrılıyor. Bu farkı yaratan dönüm noktası ise bir evcil hayvanı sahiplendiğimiz an oluyor. Evcil hayvanınız sayesinde artık kendinizi yalnız hissetmeyecek, istediğiniz zaman oyunlar oynayabilecek ve her dakika köpeğinizin size sokulmasına tanıklık edebileceksiniz.

Geçip giden yıllarla birlikte, bir orta yaş bunalımı geçiriyorsanız veya varoluş sancısı çekiyorsanız, vereceğiniz en iyi karar evlenmek, çocuk yapmak veya işinizi değiştirmek değil; bir evcil hayvan sahiplenmek olacaktır!

21. yüzyıl genç yetişkinlerinin yaşam tarzı, anne ve babalarının veya büyükanne ve büyükbabalarının sahip olduğu yaşam tarzından çok farklı bir hal almıştır. Günümüz gençlerinin hayattaki hedefleri iyi bir maaş, dünyayı gezmek, son model bir araba veya başarılı bir kariyer elde etme şeklindedir. Evlenmek ve bir yuva kurmak artık ikinci plandadır. Bu yüzden birçok çift, bir bebek sahibi olmadan önce bir köpek sahiplenmeye karar veriyorlar.

Bir İskoç üniversitesi olan Saint Andrews Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvanı olan insanların sevgi, korunma ve sadakat gibi duyguları hissetmesinin yanı sıra, biyolojik saatlerinde de bir gecikme yaşandığı ortaya çıkmıştır.  Bu demek oluyor ki, evimizde bulunan bir kedi veya bir köpek, bize fiziksel ve ruhsal olarak daha genç olmamıza ve daha aktif bir hayatımız olmasına yardımcı oluyor.

Örneğin, köpek sahipleri, diğer insanlardan yüzde 12 daha fazla fiziksel aktivite yapıyorlar.Bunun sebebi ise her gün köpekleri için yürüyüşe çıkmak zorunda olmalarıdır. Bu haber orta yaş ve üzerindeki yetişkinler için harika bir haber gibi görünüyor. Eğer bir evcil hayvan ile yaşarsanız, kendinizi daha enerjik hissedersiniz ve daha az hasta olursunuz.

Bir evcil hayvan sahibi olmak hayatınıza 10 yıl “ekliyor”

birbirine sarılmış köpek ve sahibi

Elbette ki burada beynimizin geçmişe gitmesi veya onun gibi bir şeyden bahsetmiyoruz, ancak bir köpeğimiz ya da kedimiz olduğunda zihnimizin çok daha uzun yıllar genç kaldığını söylemeye çalışıyoruz.  Nasıl ki sigara içmemenin hayatımıza 10 yıl “eklediğini” söyleniyorsa, hayvanlar için de aynı şey geçerlidir.

Dundee şehrindeki (İskoçya) 550 orta yaşlı insanın fiziksel ve ruhsal sağlığını karşılaştırdıklarında, evcil hayvanı olanların 10 yaş daha genç hissettiklerini ve çok daha zinde olduklarını keşfetmişlerdir.  Buna karşılık hayvan beslemeyen insanlar veya çiftler kendi yaşlarında veya daha yaşlı görünmüşlerdir. Bu kişiler bunalımlı, yorgun veya hasta hissetmektedirler.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, köpek sahipleri daha sosyal insanlardır. Çünkü günde en az 15 dakikalarını dışarıda geçirirler. Bu süre size kısa bir süre gibi gelebilir; ancak emekliliğini yaşayan bir kişi için hazırlanıp parka gitmek bile önemli bir olaydır.

Bir evcil hayvan , daha yüksek bir enerji ve 10 yıl daha genç bir zihin ile kendimizi genç hissetmemizde yardımcı olabilir. Terapistlere zaman ve para harcamak yerine… Bir köpek veya kedi sahiplenin!

Bu sadece hayatınızı değiştirmekle kalmayacak, hayvanınız evinize geldiği andan itibaren en az 10 yıl size sevgi ve vefa duygusunu tattıracaktır. Yeni arkadaşınızı için bir barınağa bakmaya ne dersiniz? Bu şekilde sevgi dolu bir varlığın kaderini değiştirecek, ve onun kahramanı olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.