Sahibimi Sevmediysen, Ondan Uzak Dur!

Köpekler, bizim onlar için hissedebileceğimizden daha üstün bir sevgi ile bizi sevebilirler.
Sahibimi Sevmediysen, Ondan Uzak Dur!

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2018

Köpekler, sahipleri herhangi biri tarafından sevilmediği zaman veya birisi sahibine zarar vermek istediği zaman bunu hissedebilirler. Böyle bir durumda köpeğiniz büyük bir ihtimalle havlamış ve biraz sinirlenmiştir. Sizin sevmediğiniz birinden o da hiç hoşlanmayacaktır.

Bu tepki şaşırtıcı değildir; çünkü köpekler doğaları gereği bize sadık olmayı bir borç bilirler. Kim olursa olsun,eğer birileri sizden hoşlanmadıysa, köpeğinizden de uzak durmaları gerekecektir.

Bu sadece öylesine söylenen bir şey değildir. Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir. Bu araştırmadan bahsedelim.

Köpeğiniz, sizin sevmediğiniz insanlara güvenmez.

yürüyüş yapan köpek

Bu araştırma Kyoto Üniversitesi’nde, üç farklı senaryo ve 54 köpeğin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.  Deneyde, köpek sahibi yakınında tanımadığı iki kişi varken bir konteyneri açmaya çalışır.

İlk senaryoda, yabancılardan biri hiçbir şey yapmazken, bir diğeri köpeğin sahibinin konteyneri açmasını engelleyecektir.

İkinci denemede, köpek sahibi konteyneri açmak için yardım isteyecek ve yabancılardan biri yardım ederken, diğeri sadece izleyecektir.

Üçüncü deneme ise oldukça ilgi çekicidir.  Bu senaryoda bulunan üç kişi birbiriyle herhangi bir etkileşime geçmeyecektir.

Senaryoları izledikten sonra sahnedeki iki yabancı, köpeğin güvenini kazanmak için ona yemek vermişlerdir.  Köpekler, yabancıların verdiği yemek favori yemekleri de olsa sahiplerine kötü davranan kişinin verdiği yemeği reddetmişlerdir.  Sadece üçüncü kişinin, yani izleyici konumunda olan kişinin verdiği yemeği kabul etmişlerdir.

Bu empati duygusunun yalnızca insan doğasında olduğu düşünülüyordu. Ancak bu çalışma ve bazı diğer çalışmalar bu duygunun köpeklerde de var olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, yolda yürürken köpek sahiplerine nasıl davranacağınıza dikkat edin. Karmanın sizin aleyhinize çalışması ve siz köpeğin sahibine nasıl davrandıysanız, köpeğin de size aynı şekilde davranması muhtemeldir.

Köpeğinizin sizi ve sevdiklerinizi sevdiğini nasıl anlarsınız?

köpek ve aile bireyleri

Kendimizi kandıramayız. Gerçek şudur ki, hepimiz korunmak ve sevilmekten hoşlanırız.  Köpekler hislerini göstermek için yapmaları gereken şey ne olursa olsun, bu konuda eşsizdirler.

Fakat eğer ailede daha fazla birey varsa, bazen hayvanımızın en çok kimi sevdiği konusunda şüphe duyabiliriz.  Peki bunu nasıl bilebiliriz? Size bu konuda bazı ipuçları vereceğiz. Elbette ki, sizi herkesten daha çok sevdiğini fark ederseniz diğer aile fertleriyle paylaşmayın ki, kendilerini kötü hissetmesinler.

  • Köpeğinizin mamasını yedikten sonra yaptıkları. İster inanın ister inanmayın, köpeğinizin mamasını yedikten sonra yaptıkları, sizin için hissettiklerini görmenizi sağlayabilir. Bir topla oynamak yerine sizi aramaya gidiyorsa, bu yalnızca minettarlık belirtisi değil, aynı zamanda sizi sevdiğinin belirtisidir.
  • Köpeğinizin uyuduğu yer. Köpeğinin kendi yatağında uyuması şöyle dursun, kendi odasında dahi uyumasını herkes istemeyebilir. Fakat köpeğiniz ısrarla sizinle uyumak istiyorsa, size bağlanmıştır ve bağlılığını bu şekilde gösteriyordur.
  • Gittiğinizde verdiği tepki. Köpeğiniz siz yanından ayrılırken huzursuz oluyorsa bu bir ayrılma anksiyetesi işaretinden başka bir şey değildir. Sizi sevdiğini ve size güvendiğini göstermek için siz gittikten sonra sakin kalacaktır.
  • Siz köpeğinizi ne kadar seviyorsunuz? Köpekler duygularınızın onlar için ne kadar güçlü olduğunu hissedebilirler, dolayısıyla sevgileri sizinkiyle doğru orantılıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.