Güncel Olaylar: Hindistan'da Makak Krizi

Makaklar şu anda Hindistan'da büyük sorunlara neden oluyor. Olanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Güncel Olaylar: Hindistan'da Makak Krizi
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu gezegende insanların ve yerel yabani hayvanların çatışma içine girdiği pek çok yer var. Yaşam alanlarını işgal etmemiz, genelde çatışmalara neden olan şeydir, ancak çok azı Hindistan’daki makak krizinin ulaştığı noktalara ulaşmıştır.

Hindistan’da makak krizi

Badnawar kentinde Hindistan’daki makaklarla ilgili bir protesto daha yaşandı. Yerel haber kaynaklarına göre bir rhesus makak “şehri terörize ediyor”. 60 yaşında hayatını kaybeden bir adam da dahil olmak üzere birçok insana saldırdı.

Ancak bu, Hindistan’ın oldukça kalabalık bölgelerinde bu primat türlerini içeren son olaylardan sadece bir tanesi. Yoldan geçenlere binlerce rupi atmaktan, yiyecek çalmaktan ve hatta bazı fiber optik kablo alt yapılarını parçalamaya kadar her şeyi yaptılar.

yavru makak ve annesi

Bu olayların bazıları ölümcül hale geldi. 60 yaşındaki adamın vefatı tek ölümcül olay değildi. Diğer kurbanlar arasında 12 günlük bir bebek ve ölümüne taşlanan başka bir yaşlı adam var.

Makaklara karşı bir strateji

Himachal Pradesh gibi Hint eyaletleri, olayların sayısının artmasından dolayı sert önlemler aldı. Sadece bu eyalette, 2017 ve 2018 arasında 86 saldırı oldu. Eyaletin on yıl önce bir kısırlaştırma kampanyası başlatmasına rağmen gerçekleşti.

Hindistan’daki nüfusun üçte birini kapsayan makakları yakalayıp kısırlaştırıyorlar. 2004’te 3,2 milyonken günümüzde 2,1 milyona çıktılar.

Ancak saldırılar durmayacak gibi görünüyor. Diğer eyaletlerdeki başarısızlıklardan sonra, Hindistan hükümeti immüno-kontrasepsiyon gibi başka çözümler bulmaya çalışıyor. Ancak bu, özellikle al yanaklı makaklarda işe yarayan oral bir aşı geliştirmek anlamına gelir. Bu aşıların enjekte edilmesi ve çoklu dozlarda verilmesi gerekir, bu da şu anda çok uygun bir seçenek değildir.

hindistan maymunları

Hindistan’da makak krizi ve tarım

Hükümetin araştırdığı sorunlardan biri de onların nasıl yakalanacağı. Doğal ortamlarından büyük sayılar halinde ayırıldıklarında, sosyal yapılarını etkileyebilir. Bu muhtemelen kendi gruplarında bir parçalanmaya yol açar. Başka bir deyişle, mahsulleri çalma eğilimine girebilecek daha fazla yalnız makak vardır.

Kırsal alanlardaki potansiyel sorun, küçük çiftlikleri olan insanlar için halkın güvenliği değildir. Geçmişte insanlar saldırıların çoğunu pek göz önünde bulundurmuyordu. Etkilenen insanlar söz konusu olduğunda %10 kadar ürün kaybına neden olmuşlardır. Ancak son beş yılda, bazı çiftçiler mahsullerinin yarısına kadarını kaybetmeye başladı.

Hindistan’daki makaklarla çatışma konusundaki garip şey, ülkenin bazı bölgelerinde bu hayvanların kutsal olmalarıdır. Başka bir deyişle, insanlar tarafından çok fazla zulüm görmemişlerdir. Aslında, insanlar onları öldürmeyi savunmaya başladığında, onlara hadlerini bildirmeye karşı çok fazla kamuoyu baskısı vardı.

Hindistan’da makakların dahil olduklarına benzer çatışmalar, Barcelona gibi şehirlerdeki yaban domuzu sorunlarını andırıyor. Bize göre, yerel yabani hayvanlarla olan çatışmalar, herkesi dinleyerek ve hayvanların günlük hayatımızı etkilemeden olabildiğince vahşi bir ortamda yaşayabilmelerini sağlayarak çözmemiz gereken bir şey.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.