Logo image
Logo image

Rakun'a Benzeyen 6 Hayvan

5 dakika
Rakun, tüm dünyada bilinen bir hayvandır, ancak - ailesi içinde ve dışında - davranışları, fiziksel özellikleri ve yaşam biçimleri açısından ona benzer başka hayvanlar da vardır.
Rakun'a Benzeyen 6 Hayvan
Son Güncelleme: 03 Ocak, 2022

Rakunlar, Procyonidae ailesinin bir parçasıdır. Bu memeliler orta büyüklüktedir ve bu grup, kakomixtles, coatis ve kinkajous gibi rakuna benzeyen diğer hayvanları içerir. Adı aynı aileden geçen bu türler aslında rakun değildir, ancak onlara açık bir benzerlik gösterirler. Burada rakuna benzeyen altı hayvan hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Rakunların özellikleri

Rakunların temel özelliklerinden biri gözlerini kaplayan siyah kürk maskesidir. Uzmanlar, bu özelliğin parlamayı azaltmaya ve gece görüşünü iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanıyor. Bu özelliğe ek olarak, başkaları da var:

  • Dikkate değer bir başka özellik de, açık ve koyu renk şeritleriyle değişen kuyruğudur. Vücudunu kaplayan kürk, hayvanı soğuktan korumak için yoğundur ve grimsi-kahverengi renktedir.
  • Bir rakunun ön ayaklarındaki 5 parmak da son derece hünerlidir. Doğada bulunan yiyecekleri ve kapı kolları, kilitler, kavanozlar ve teneke kutular gibi çok çeşitli nesneleri kavramalarına izin verir.
  • Rakun omnivordur ve diyeti büyük ölçüde çevresi tarafından belirlenir. Yiyecekleri arasında meyveler, bitkiler, kuruyemişler, böcekler, kemirgenler, kurbağalar, yumurtalar ve kerevitler bulunur. Kentsel ortamlarda, genellikle çöpte yiyecek ararlar.

Rakun türleri

Wildlife Control, dünyada 3 ana rakun türü olduğunu söylüyor. Bazıları kentsel alanlarda ve diğerleri doğada bulunabilir. İşte bunlardan ikisi:

  • Cozumel rakun veya cüce rakun ( Procyon pygmaeus ): Bu rakun türü, Meksika’da Yucatan Yarımadası kıyılarında bulunan Cozumel adasında bulunur. Ne yazık ki, bu tür tehlikede, bu yüzden mülkünüzde dolaştığını asla görmeyeceksiniz.
  • Yeleli papa, mayuato veya Güney Amerika rakunu ( Procyon cancrivorus ): Bu Güney Amerika’ya özgüdür ve And Dağları’nın her iki tarafında tropik bölgelerde bulunur.

İkincisine yengeç rakunu da denir, çünkü bu tür yengeçleri avlar. Bununla birlikte, diğer rakun türleri gibi, çok çeşitli yiyecekler de yer.

Bu türün kürk deseni, kürkü kalın olmadığı için Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan rakunlarınkinden biraz farklıdır; daha ince ve daha küçük görünür.

Bu az bilinen türlerin yanı sıra, bu gruptaki en sembolik örneği de unutmamalıyız:

  • Boreal veya racuna rakunu ( Procyon lotor ): mangrov tilkisi, mangrov kedisi, bilinen rakun ve washing bear olarak da adlandırılır. Rakun türleri arasında en büyük ve en popüler olanıdır.

Bu memeli, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve ayrıca Japonya, Rusya ve Almanya gibi ülkelerde bulunabilir. Ayrıca,Wildlife NYC, kentsel ve yerleşim alanları, ormanlar ve parklar gibi hemen hemen her habitatta yaşayabileceğini söylüyor.

Some figure

Rakuna benzeyen 6 hayvan

Rakun, procyonidlerin (Procyonidae) en iyi bilinenidir, ancak onun dışında, rakuna benzeyen, mutlaka bu grubun bir parçası olmayan başka hayvanlar da vardır. Aşağıdaki satırlarda size bazı örnekler vereceğiz.

1. Coati (Nasua nasua)

Procyonid ailesine ait olan bu memeli, gündüzleri aktiftir ve 30 veya daha fazla hayvandan oluşan sosyal gruplarda yaşar. Rakun ve kakomix gibi, coatiler omnivorlardır ve hem yerde hem de ağaçlarda beslenirler.

Üçgen bir kafa, sivri, uzun bir burnu ve bir “yüz maskesi” ile bir rakundan daha uzundurlar. Kuyruğu çok uzundur ve net bir şekilde halkalı değildir – rakununki gibi.

Uzmanlar, bu hayvanların kulaklarının küçük ve yuvarlak olduğunu, güçlü pençelerle donatılmış 5 parmaklarının olduğunu, kürklerinin uzun, yoğun olduğunu ve renklerinin coğrafi konuma ve yaşa göre değiştiğini söylüyor. Sırtı sarımsı-kahverengiden koyu kahverengiye -neredeyse siyah- değişirken, göbeği beyazımsıdan yoğun turuncuya kadar değişir.

Desert Museum, coati gruplarında yetişkin erkeklerin çiftleşme mevsimi dışında hoş karşılanmadığını söylüyor. Hamile bir kadın, 4 veya 6 bebeğini doğurmak için gruptan ayrılır ve birkaç hafta sonra yeni yavrularıyla birlikte gruba yeniden katılır.

Bu hayvanlar Güney Amerika’da, Venezuela, Kolombiya’dan ve Arjantin ve Uruguay’ın kuzeyindeki tüm ülkelerde (Şili hariç) bulunur.

Some figure

2. Kuzey Cacomixtle (Bassariscus astutus)

Kuzey kacomixtle, rintel, basáride veya basarisco olarak da bilinir ve ayrıca procyonid ailesine aittir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Güney Oregon’dan Meksika’daki Oaxaca’ya kadar bulunur.

Bu hayvan bir sincap büyüklüğünde ve grimsi kahverengi renktedir. İri siyah gözleri, pembe kulakları, minik bir yüzü ve vücudundan daha uzun siyah beyaz halkalı bir kuyruğu vardır; bu kesinlikle onu rakunlara en çok benzeyen hayvanlardan biri yapar.

Ayrıca bunlar, avlarını bulmak için iri gözlerini ve keskin koku alma duyularını kullanan gececil hayvanlardır. Mükemmel tırmanıcılar ve atlayıcılardır ve uzun kuyruklarını denge için kullanırlar.

Some figure

3. Kinkajou (Potos flavus)

Kinkajous çoğu zaman Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarının ağaçlarında yaşar. Kuyrukları, sanki başka bir kolmuş gibi gövdelere ve dallara tutunmalarını sağlar. Ayrıca bu uzuv sanki bir battaniyeymiş gibi sallanmalarına ve kendilerini soğuktan korumalarına yardımcı olur. Bu özellikler sizi bir primattan bahsettiğinize inandırır, ancak gerçekte kinkajou, rakuna benzer hayvanlardan bir diğeridir, çünkü aslında onunla akrabadır. Gerçekten de, aynı zamanda procyonid ailesinin bir parçasıdır.

Ayrıca National Geographic, bu memelilerin balı sevmelerinden dolayı ayılarla akraba olduklarını söylüyor. Beslenmek için kovan, meyve ve küçük memelileri ararlar. Geceleri aktiftirler ve ağaç tepelerinde gruplar halinde yaşarlar, burada sosyal aktiviteler gerçekleştirirler – örneğin kendilerini tımar etmek gibi.

Some figure

4. Olinguito (Bassaricyon neblina)

Oliguito, aynı zamanda procyonidler grubunu oluşturan etçil bir memeli türüdür. 2013 yılında, Amerika kıtasındaki olingolar ile Kolombiya ve Ekvador’da yaşayanlar arasındaki farklılıkları keşfeden Smithsonian Enstitüsü’nden Kristofer Helgen tarafından yeni bir tür olarak tanımlandı.

Kendi cinsinin en küçük türüdür, kürkü yoğun turuncu veya kırmızımsı kahverengidir. Kuyruğu hacimli, gözleri çok iri ve koyu gri ağızları orta büyüklükte ve sivri uçludur.

Bu hayvanların yaşaması ormanlara bağlıdır; yalnız ve gececidirler ve meyve ve etle beslenirler. Bu yeni bir tür ve henüz korunmalarına dair bir plan yok, ancak insan faaliyetleri ve iklim değişikliği tehdidi altında.

Endemik bir tür olduğundan, yalnızca yaşadığı bölgeye bağlıdır. Bu hayvanların her gebelikte bir yavruları vardır – 110 ila 120 gün arasında – ve Kolombiya’nın And bölgesinde ve Ekvador’un kuzey kesiminde bulunurlar.

Some figure

5. Rakun köpeği veya tanuki (Nyctereutes procyonoides)

Bu aynı zamanda Japon köpeği olarak da bilinir ve kurtlar, köpekler ve çakallardan oluşan köpek ailesinin (Canidae) bir parçasıdır. Yine, rakunlara benzeyen ve doğu Çin, Kore ve Japonya’ya özgü hayvan grubumuzun bir parçasıdır.

Bu memeli, rakunlarınkine benzer kürk izleri olan küçük bir tilki benzeri köpek görünümüne sahiptir. Bu türün örnekleri sivri yüzlü küçük kafalara sahiptir, bacaklar kısadır ve genel olarak vücut sağlamdır.

Araştırmalar, rakun köpeklerinin çiftler halinde veya küçük aile grupları halinde yaşadığını ve avlandığını doğrulamaktadır. Uyurken veya dinlenirken, çiftler genellikle birbirleriyle iletişim halinde kalırlar ve aralarında sosyal bakım da önemlidir.

Some figure

6. Küçük panda ( Ailurus fulgens )

Bu hayvan, onu sınıflandırmaya çalışırken, dev pandanın bir akrabası olarak kabul edildiğinden, ancak aynı zamanda rakuna çok benzediği için uzmanlara oldukça baş ağrısı verdi. Sonunda, kendi ailesine (Ailuridae) atandı.

Normalde bu memeliler evcil bir kedi büyüklüğündedir ve kuyrukları vücutlarına 46 santimetre (18 inç) ekler. Kuyruğun işlevi, dağların doruklarında bir tür battaniye görevi görmektir. Dev panda gibi yüksek rakımlı yağmur ormanlarında yaşarlar ve Nepal dağlarında, kuzey Burma’da ve Çin’in orta bölgelerinde yaşarlar.

Yasadışı avlanma ve ormansızlaşma nedeniyle nesli tükenmekte olan bir türdür ve ormancılık ve tarım nedeniyle habitatı azalmaktadır.

Some figure

Gördüğünüz gibi, rakuna benzeyen birçok hayvan var, birçoğu aynı aileye ait ve diğerleri değil. Bu memelilerin tümü, kuyrukları, maskeleri, büyüklükleri, ağaçlardaki yaşamları ve diğer pek çok özelliği bakımından tipik rakuna benzer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Carr, K. (s. f.). Nyctereutes procyonoides (raccoon dog). Animal Diversity Web. Recuperado 21 de mayo de 2021, de https://animaldiversity.org/accounts/Nyctereutes_procyonoides/

Control, M. S. W. (2018, 2 agosto). What Are the Different Types of Raccoons in the World and What Do We Have in Toronto? Markham Wildlife Removal. https://www.markhamwildliferemoval.com/different-types-of-raccoons-in-the-world/

Desert Museum Arizona – Sonora. (s. f.). Procyonids: Raccoons, Ringtails & Coatis. Desert Museum. Recuperado 21 de mayo de 2021, de https://www.desertmuseum.org/books/nhsd_procyonids.php#:%7E:text=Among%20the%20most%20unusual%2C%20most,other%20parts%20of%20the%20country

PBS. (2021, 1 abril). Raccoon Nation ~ Raccoon Facts | Nature | PBS. https://www.pbs.org/wnet/nature/raccoon-nation-raccoon-fact-sheet/7553/

Redacción National Geographic. (2020a, noviembre 5). Kinkajú. National Geographic. https://www.nationalgeographic.es/animales/kinkaju

Redacción National Geographic. (2020b, noviembre 5). Panda rojo. National Geographic. https://www.nationalgeographic.es/animales/panda-rojo

SIB. (s. f.). Nasua nasua (coatí – Coati) | SIB, Parques Nacionales, Argentina. Sistema de Información de Biodiversidad. Recuperado 21 de mayo de 2021, de https://sib.gob.ar/especies/nasua-nasua

Universidad Central de Bogotá. (s. f.). Olinguito. Universidad Central. Recuperado 21 de mayo de 2021, de https://www.ucentral.edu.co/noticentral/olinguito

Wildlife NYC. (s. f.). Raccoons – WildlifeNYC. Recuperado 21 de mayo de 2021, de https://www1.nyc.gov/site/wildlifenyc/animals/raccoons.page


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.