Molly ile Tanışın: Kurtarma Köpeği ve Kedi Dedektifi

İç açıcı, büyüleyici bir hikaye arıyorsanız, tam size göre bir şey var. Kedileri aileleriyle yeniden bir araya getiren kurtarma köpeği ve kedi dedektifi Molly ile tanışın.
Molly ile Tanışın: Kurtarma Köpeği ve Kedi Dedektifi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Molly, bir Cocker Spaniel ve son birkaç yılını kayıp ve çalınmış kedileri bulmaya yardım ederek geçirmiş eski bir kurtarma köpeğidir. Bu küçük köpek, Colin Butcher tarafından sahiplenilene kadar biraz zorlu bir dönemden geçiyordu. Sahipleri onu terk etmişti ve Colin’e gelmeden önce birkaç ayrı geçici evde yaşamıştı.

Molly kurtarma köpeği ve kedi dedektifi

Colin Butcher, İngiltere’de özel bir dedektiftir ve 20 yılı aşkın süredir bu alanda çalışmaktadır. Ancak hiçbir zaman başarılı olamadığı bir şey vardı: kedi kurtarma. Bunun nedeni, genellikle yüksek ve ulaşılması zor yerlerde saklanmalarıdır. Colin, saklandıkları yerin dışında bir hareket duydukları anda, sadece kaçacaklarını söylüyor.

Bu, Colin’i işinde ona yardımcı olabilecek bir köpeği sahiplenmeyi düşünmeye yöneltti. Sonunda 2016’da bu yola gitmeye karar verdi. Molly’yi gördüğü an, ona baktı ve anında aralarında bir bağlantı hissetti. Onun, kendisi için en uygun köpek olduğunu biliyordu.

Molly polis kurtarma köpeği olmak için 9 ay boyunca sıkı bir eğitim almıştı. Kokuları seçmeyi ve burnuyla bir kediyi izlemeyi bu şekilde öğrendi. Molly’nin de ilginç bir kedi kurtarma tekniği var. Onları bulduğunda, korkmamalarını ve bir daha kaçmamalarını sağlamak için yere uzanacaktır.

Ve Molly isimli kahramanımızın kariyeri başlar

Molly ve sahibi.

İşte Molly’nin ilk kurtarışının hikayesi. Uzun süredir kayıp olan küçük bir kedi vakası vardı. Peki bu kedi neredeydi? Bir ahırın tavanında saklanmaktaydı. Kedinin sahipleri, Molly’nin ne kadar verimli olduğuna kesinlikle şaşırdılar. O zamandan beri Molly, insan ortağıyla birlikte kayıp kedileri kurtarmaya yardım ediyor.

Küçük Molly’yi böylesine heyecanlandıran şeylerden biri de, bunu yapan ilk ve hala tek köpek olmasıydı. Başarı oranı ve işine olan tutkusu müşterilerini şaşırtmaya devam etti. Her zaman, insanlar, onun verimliliği hakkında parlak yorumlar yapıyorlar.

Herhangi bir uzman gibi, Molly’nin de doğru donanıma ihtiyacı var. Sahibi Colin ona bu iş için mükemmel olan küçük botları almış. Onlara ihtiyacı var çünkü pençelerini incitebileceği bazı vahşi alanlar da bulunuyor.

Molly dışındaki diğer hayvan kurtarma hikayeleri

Molly, birbirine yardım eden hayvanların tek örneği değil.

Türkiye’den de bir kahraman

2010 yılında Türkiye’de kahraman bir kedi, ezilen bir kediye onu uyanık ve canlı tutmak için masaj yapmaya başladı. Geçen bazı turistler neler olduğunu gördü ve hemen yardıma gelen yetkililere haber verdi. İnsanlar, o anda orada o kahraman kedi olmasaydı, diğerinin fark bile edilmeden öleceğini söylüyorlar.

Golden Dana

Dana, Poodle cinsi arkadaşı Issie’yi kurtaran bir Golden Retriever’in adıdır. Bulundukları yerde bir deprem oldu ve Issie bu anda kaçtı, ancak bu arada da Arauco şehrinde kayboldu. Dana onu bulana kadar saatlerce aramaya çıktı ve en sonunda onu eve getirdi.

İsimsiz bir kahraman

Şili, Temuco’nun Rosa semtinde, terk edilmiş bir binada çıkan yangın sonrasında başıboş bir köpeğin çok cesur hareket etmesi gerekiyordu. İtfaiyeciler gelmeden önce, yavrularını tek tek çıkarmayı başarmıştı. Orada, bu köpekler, tabii ki, ihtiyaç duydukları yardımı insanlardan da aldılar.

Jack Russell cinsi Leo

Molly bir kedi dedektifi olarak çalışan ilk köpek olabilir ama kedileri ilk kurtaran o değildir. Avustralya’dan Jack Russell Terrier olan Leo, yangında evlerinden çıkamayan bazı yavru kedileri kurtardı. Herkes dışarı çıkarken onları yangından korumak için geride kaldı.

Neyse ki itfaiyeciler onları kurtarabildiler ve hayatta kalmalarını sağladılar. Olayın ardından, Leo’nun bazı küçük yanıkları vardı ve ciğerlerine giren duman nedeniyle de bir oksijen maskesine ihtiyaç duyuyordu.

Sosyal medya yıldızı Tuna

Tuna, köpek yavrusuyken sahipleri onu sokakta bıraktı. Şans eseri, Dasher adında bir köpek onu kurtardı. O zamandan beri Instagram gibi sosyal ağlarda süper ünlü oldu. Hayvanları doğrudan kurtaramayabiliyor, ancak etkinlikler ve sosyal ağlar aracılığıyla para toplanmasına yardımcı oluyor.

Tuna’nın bu şekilde topladığı tüm para bir hayvan kurtarma vakfına gidiyor. Bu, bir zamanlar onun da olduğu aynı durumda olan köpekleri ve diğer hayvanları kurtarmaya yardım ettiği anlamına geliyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.