2022'de Köpeklerin Terk Edilmesiyle İlgili 7 Yürek Kıran Gerçek

Bazı kuruluşlar tarafından sağlanan veriler ve rakamlar hiç de olumlu değil. Köpek terki azalmakla birlikte, ciddi bir sosyal ve ekosistem sorunu olmaya devam ediyor.
2022'de Köpeklerin Terk Edilmesiyle İlgili 7 Yürek Kıran Gerçek
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek ihmali, mücadele etmemiz gereken bir sorun olmaya devam ediyor ve aşağıda sizinle paylaşacağımız köpeklerin terk edilmesiyle ilgili yürek burkan 7 gerçek bunu kanıtlıyor. Etik olmamasına rağmen, bugün binlerce köpek yuva arıyor ve ne yazık ki bir yuva bulamadan ölüyor.

İstatistiklere göre, Kuzey Amerika’daki hanelerin %38 ila 53’ünün bir köpeği var. İspanya gibi Avrupa bölgelerinde bu oran %26 civarındadır, ancak bu hala çok yüksektir, yani yüksek gelirli ülkelerdeki her 10 evden en az 2’si bir köpek evlat edinmiş veya satın almıştır. O halde terk edilme rakamlarının bu kadar yüksek olması nasıl mümkün olabilir?

Bir insan bir evcil hayvanı terk etme suçunu işlediğinde birçok faktör devreye girer. Aşağıda size köpek terki ve olası açıklamaları hakkında bir dizi rakam ve aydınlatıcı veri göstereceğiz.

1. Dünyadaki köpeklerin %70’i terk edilmiş durumda yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Kraliyet İspanyol Köpek Derneği (RSCE), 2020’de dünyadaki köpeklerin %70’inin terk edilme durumunda yaşadığını hesapladı. Bu da yaklaşık 500 milyon evsiz köpek anlamına geliyor.

Diğer kaynaklar biraz daha farklı, ancak yine de dünya çapında en az 200 milyon terk edilmiş köpek olduğu tahmin ediliyor.

Terk edilmiş bir köpek.


2. Terk edilmiş köpeklerin %80’i sokakta ölüyor

İtalyan portalı Pet Trend’in belirttiği gibi, kurtarılamayan terk edilmiş köpeklerin %80’i, hayatta kalma stratejilerinin olmaması nedeniyle erken yaşta ölüyor. Evcil hayvanlar, insanların kendilerini beslemesine ve sağlıklı tutmasına alışır, bu nedenle böyle birinin olmaması neredeyse tüm vakalarda ölümle sonuçlanır.

Bir sokak köpeği birçok zorlukla yüzleşmek zorundadır: yiyecek eksikliği, ezilme, parazitler, diğer vahşi hayvanlarla karşılaşma ve daha birçok şey. Bir insan köpeğini terk ettiğinde, onları yavaş yavaş öldürmekten sorumlu olduğunu kabul etmelidir.

3. ABD’de her yıl 6,5 milyon evcil hayvan barınaklara giriyor

ASPCA’ya göre, her yıl 3,3 milyonu köpek ve 3,2 milyonu kedi olmak üzere 6,5 milyon evcil hayvan ABD barınaklarına giriyor. Neyse ki, 2011 yılında kurtarılan köpek sayısı 3,9 milyon olduğu için bu sayı yıllar içinde azalmaktadır.

Bu yerlere giren tüm hayvanlardan sadece 710.000’i asıl sahipleri (çoğunlukla köpekler) tarafından alınmaktadır. Bu nedenle terk edilmiş çok sayıda köpeğin hiçbir zaman asıl yuvalarına dönmediği sonucuna varılabilir.

4. ABD’de her yıl yaklaşık 670.000 terk edilmiş köpeğe ötenazi uygulanıyor

Bu, kuşkusuz, köpeğin terk edilmesiyle ilgili sindirilmesi en zor gerçeklerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 670.000 köpek, kimse tarafından evlat edinilmediği için barınaklarda hayatını kaybediyor. Bazı kaynaklar çok daha az tutucudur ve bu bölgede her gün 5500 köpeğe ötenazi uygulandığını tahmin etmektedir.

Yine bu rakam, 2020’de ABD’de 1,5 milyon evcil hayvana ötenazi yapıldığından, 2011’de değer yaklaşık 2,6 milyon olduğu için düşüşte. Her durumda, durum kabul edilemez kalır. Tek bir hayvan bile terk edilme nedeniyle hayatını kaybedecek olsa bile, yine mücadelenin verilmesi gerekirdi.

5. Terk edilmenin ana nedeni: parasızlık

Affinity Foundation, They would never do it 2021 raporu ve videosuyla köpeklerin terk edilmesiyle ilgili verileri bize gösteriyor. Raporun tarihinde ilk kez, İspanya gibi ülkelerde %25’lik bir atıf oranıyla ilk terk nedeni parasızlık oldu.

Bu bölgede köpek beslemek yılda yaklaşık 1250 euroya mal oluyor, ancak parasızlık hala terk edilmek için bir mazeret değil. Yoksulluk sınırındaki bir ailenin köpeğini evlat edinmek isteyen biri her zaman olacaktır.

İstenmeyen yavrular (%14), davranış sorunları (%12) ve av mevsiminin sonu (%10), terk edilmenin yaygın nedenleri olmaya devam ediyor.

6. Terk edilmiş köpeğin profili

Barınaklardan toplanan köpeklerin %55’i yetişkin, %22’si yavru ve %22’si yaşlı köpeklerdir. Tesislere gelenlerin sadece %30’u safkan köpekler, kalan %70’i ise melezdir. Büyük çoğunluğu orta ila büyük boy köpeklerdir ve sadece %28’inde bir tanımlama mikroçipi vardır.

Böylece, terk edilmiş köpeklerle ilgili bu verilerle, potansiyel sokak köpeğinin bir profilini çıkarmak kolaydır: yontulmamış, melez, yetişkin ve büyük boy. Görünüşe göre bazı ırkların “münhasırlığı” bazı köpekleri evsiz yaşamdan kurtarıyor.

7. İspanya’da barınaklardaki köpeklerin %49’u destekleniyor

Neyse ki, sağlanan tüm veriler olumsuz değil. Daha önce atıfta bulunulan raporlara göre, İspanyol barınaklarında yaşayan köpeklerin %49’u evlat ediniliyor. Yavru köpekler yeni bir aile bulana kadar barınakta ortalama 3,2 ay geçirirken, yetişkin köpekler yaklaşık 10 ay beklemek zorundadır.

Bu cesaret verici rakamlara dönüşüyor, ancak bunlara başka bir açıdan bakmak gerekiyor: 2019’da İspanya’da evlerde yaşayan köpeklerin %53’ü sahiplenildi, %27’si satın alındı ve %10’u başkalarından alındı. Evcil hayvanların yarısından fazlası evlat edinme yoluyla gelse de, 3 köpekten 1’inin evcil hayvan dükkanlarından veya benzeri kuruluşlardan gelmesi bizi hala çok şaşırtıyor.

Sokakta bir köpek.

ABD’de, Türkiye’de ve genel olarak dünyada köpeklerin terk edilmesiyle ilgili tüm bu verilerle birlikte, bizim için çok açık olan bir gerçek var: Bu canice tutumları sona erdirmek için savaşmaya devam etmek gerekiyor. Bireysel desteğe ek olarak, kamu kurumları da hayvan istismarı suçlarına karşı cezaları ve yasaları sertleştirerek bu davada bize katılmalı.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.