11 Eylül Kurtarma Köpeklerinin Sonuncusuna Veda

11 Eylül Kurtarma Köpeklerinin Sonuncusuna Veda

Son Güncelleme: 29 Kasım, 2018

11 Eylül terör saldırılarından sonra kurtarma operasyonlarına katılan köpeklerin sonuncusu hayatını kaybetti. Bretagne adında bir golden retriever, 2009 yılına kadar kurtarma köpeği olarak hizmet ettiği Texas Görev Gücü 1 üyeleri tarafından onurlandırıldı.

Bretagne, Dünya Ticaret Merkezinde kurtarma köpeği

16 yaşındaki  Bretagne , böbrekleri ile ilgili oluşan komplikasyonlar nedeni ile  Houston’daki bir veteriner kliniğine yatırıldı. Yaklaşık 15 yıl önce, 11 Eylül saldırılarında hayatta kalanlara hizmet etmek için, eğitmeni Denise Corliss ile birlikte Teksas’tan New York’a gönderilmişti.

Corliss ve köpek, on gün boyunca felaket bölgesinde kalmışlar. Eğitmeni, o zamanlar henüz iki yaşında olan köpeğin bu korkunç durumu hemen algılayıp, çok hızlı tepki verdiğini hatırlıyor ve hemen, moloz yığınları altında kalan insanları arama görevine başladığını söylüyor.

Bretagne ayrıca, New Orleans’ı yıkıma uğratan kötü şöhretli Katrina Kasırgasının kurbanlarına yardım eden ekiplerden bir tanesini de oluşturuyordu .

New York’taki İkiz Kuleler’e yapılan 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından kurtarma çalışmalarına katılan son kurtarma köpeği hayatını kaybetti. Umarız Bretagne’nin anısı, hayvanların bizlere her gün sundukları iyilikleri yadsımamızı sağlayacaktır. Sevgilerinin hakkını vermek dileğiyle.

Onore eden bir veda

Çok sayıda ilk müdahaleci Bretagne’a, götürüldüğü veterinerlik merkezine kadar eşlik etti (buradaki videoda görebilirsiniz). Vücudunun üzerine, saygı ifadesi anlamında Amerikan bayrağı örttüler.

Corliss, köpeği bir yıl önce düzenlenen 11 Eylül anma törenini ziyarete götürmüştü. Ayrıca, ikisi birlikte NBC tarafından yapılan bir yayına katıldı; hatta eski başkan George W. Bush ile de tanıştılar.

Bretagne, emekliliğinde kurtarma köpeklerinin elçisi oldu, pek çok ilkokulu ziyaret etti ve ayrıca Amerikan Humanist Derneği’nin Kahraman Köpek Ödülü’ne aday gösterildi.

Bretagne, doğuştan kurtarma köpeği

11 eylül kurtarma köpeği

Corliss, Bretagne’yi ilk gördüğünde, onun büyük bir kurtarma köpeği olacağını biliyordu. Kesinlikle azimli bir köpek yavrusuydu.

Kurtarma köpekleri, felaketten kurtulanları bulmak için hayati bir iş yaparlar. Doğrusu, aynı amaç için kullanılabilecek herhangi bir makineden çok daha verimli ve çok daha hızlıdırlar.

Hızlı olmanın, yaşam ve ölüm arasında fark yaratabilecek durumlarda, bu iyi kalpli köpeklerin yaptıkları işin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını söylemeye gerek yoktur.

Fakat bundan daha fazlası, hiçbir teknolojinin yapamadığı bir şeyi yapıyor olamaları: Moloz altındaki bedenleri tespit edebilmeleri. 

Kurtarma köpekleri, felaket anlarında insanın en yakın dostu

Bir kurtarma köpeği özel niteliklere sahiptir: sezgi ve inatçılık, ayrıca olağanüstü koku alma ve duyma yetenekleri. En önemlisi de,  Bretagne’nın, Corliss’e göre çok ısrarcı olmasıydı.

Bir köpek enkazda bir insan bulduğu zaman – ölü ya da diri olarak – ilk müdahale ekibinin dikkatini şu şekilde çekmeye çalışır; havlar, etrafında daireler çizerek koşar, kişiyi bulduğu noktada yere uzanır ve hareket etmez.

Umalım ki, Bretagne’nin hatırası, hayvanların biz insanlara her gün sundukları iyilikleri yadsımamızı sağlasın. Ve umarız bu cesur hayvanların hak ettiği tüm sevgi ve saygıya karşılık verebiliriz.

Fotoğraflar: Facebook Texas Task Force 1


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.