Manyetik Alanları Kullanan Veteriner Tedavisi

Manyetoterapi temel olarak vücudun etkilenen bölgelerinde yüksek veya düşük frekanslı manyetik alanlar uygular. Ayrıca hem insanlarda hem de hayvanlarda eşit oranda kullanılmaktadır.
Manyetik Alanları Kullanan Veteriner Tedavisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2023

Manyetik alanları kullanan veteriner tedavisi , hayvanlar için mevcut olan bir fizik tedavi tedavisidir. Biz bunu “manyetoterapi” olarak da biliyoruz. Ayrıca, bu teknik rejeneratif prosedürlerde ve ağrı yönetiminde kullanılmaktadır.

Bu tür bir tedavi, milattan önce 600 yıldan beri bilinmektedir. Zamanla insan, biyolojik sistem üzerinde olumlu bir etki bulunana kadar belirli taşların manyetik gücüyle deneyler yaptı.

Bu fikir altında manyetoterapi, etkilenen bölgelere yüksek veya düşük frekanslı manyetik alanlar uygular. Ayrıca hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde kullanılabilir.

Manyetik alanlarla Veteriner Tedavisi

Manyetoterapi ile uygulanan manyetik alanlar, elektrik akımları aracılığıyla üretilir. Gücü “Gauss” birimiyle, frekansı ise Hertz birimiyle ölçülür.

Hastalığa bağlı olarak, ihtiyaç duyulan güç 0 ila 200 Gauss arasında ve frekans 100 Hz’e kadar değişebilir. Günümüz teknolojisi , manyetik alan ekipmanını eskisinden çok daha basit ve taşınabilir hale getirdi.

Manyetik alan doğrudan kemik, kas ve dolaşım sistemi dokusuna etki eder. Hastaya uygulandığında herhangi bir ses ya da sıcaklık değişimi yaymaz. Bu kesinlikle hayvanın paniklememesine ve tedaviyi reddetmemesine veya ona olumsuz tepki vermemesine yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, hissedebilecekleri tek şey biraz karıncalanma veya küçük masajlardır.

Veteriner ziyareti yapan bir köpek.

Genel olarak, hem organik hem de biyokimyasal bir etki tanımlayabiliriz. Birincisi dolaşım ve damar sisteminde, ikincisi ise antiinflamatuar faydaları ve ağrı yönetimi vardır.

Tedavinin süresi ve seans sayısı hastanın sahip olduğu hastalığa göre değişir. Ancak, uygun ilerleme sağlamak için prosedür 20 veya 30 günden az sürmemelidir.

Seanslar genellikle ortalama 45 dakika kadar sürer. Tedaviyi buna göre ayarlamak için hayvan üzerinde periyodik kontrollerin gerekli olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Manyetik alanlarla veteriner tedavisinin faydaları

  1. Kas ve kemik dokularını yeniler. Manyetik alanlar kullanan veteriner tedavisi, kollajen üretimini uyarır. Bu, cildin, kasların ve tendonların iyileşme süreçlerini iyileştirir. Ek olarak, aynı eylem tendonlarda fibroz oluşumunu veya yara izini de önler.
  2. Rahatlatıcı özelliği vardır. Manyetik alanlar, gevşeme hissi yaratan kas basıncına etki eder.
  3. Doğrudan dolaşım sistemi üzerinde çalıştığı için vazodilatasyonu destekler. Kan ve dokularda, kemik ve kas rejenerasyonu sürecine fayda sağlayan bir oksijen artışı sağlar.
  4. İltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu, yüksek güçlü oturumlarda düşük frekansların uygulanmasının sonucudur. Dokularda ve kanda artan oksijene katkıda bulunarak, vücut hücreleri daha iyi bir iyileşme yeteneğine sahip olur. Sonuç olarak, bu iltihaplanmaya neden olan toksinleri serbest bırakır. Bu nedenle yaralanan bölge yavaş yavaş doğal durumuna geri dönecektir.

Manyetoterapinin bir diğer önemli faydası da osteoporoz üzerindeki olumlu etkisidir. Elektromanyetik alan doğrudan kemik dokusu üzerinde çalışarak yenilenmesini arttırır.

Veterinerler bu tedavileri uykusuzluk ve depresyonun yanı sıra akut baş ağrıları ve stresi iyileştirmek için kullanırlar. Bu rahatsızlıklar ahır ve çiftlik hayvanlarında yaygındır.

İğneden korkan küçük köpek.

Analjezik etkiler ve diğer gözlemler

  • Ağrı etkilerini en aza indirir. Tam olarak gevşetici veya yatıştırıcı etkisinden dolayı, yaralanmanın neden olduğu ağrı üzerinde kontrol sağlar. Bu, manyetik alanların kullanıldığı veteriner tedavisinin en önemli faydalarından biridir.

Hayvan genellikle yaralanmanın acısı nedeniyle her türlü tedaviyi veya fizik tedaviyi reddeder. Tepkilerinin ne olabileceğini aklımızda tutmalıyız: şiddete başvurabilir veya kaçmaya çalışabilirler.

Doğrudan yatıştırıcı bir ajan olarak çalışarak ve ağrıyı dindirerek, hayvan tedaviyi kabul etmeye daha istekli olur. Savunmaya geçmeyecek ve büyük ölçüde terapi ile işbirliği yapacak.

  • Herhangi bir yan etkisi yoktur. Uzmanlar, manyetik alan tedavisinin düşük agresif bir teknik olduğunu düşünüyor. Kontrendikasyonlar, her bir hayvanın biyolojik sistemi ve sağlık durumu ile sınırlı olacaktır.

Fizyoterapi, kas ve kemiklerdeki olumsuz durumların düzeltilmesine ve hafifletilmesine yardımcı olan bir tekniktir. Manyetoterapi durumunda, terapiye bazı rejeneratif özellikler eklememiz gerekir.

Evcil hayvanımızın veya başka bir hayvanın yaralandığını tespit ettiğimizde, iyileşmenin başarısı tedavinin ne kadar hızlı uygulandığına bağlı olacaktır. Bu nedenle, sahiplerinin evcil hayvanlarına gösterdikleri ilgi ve mümkün olan en kısa sürede tepki vermeleri çok önemlidir.

Her vaka için uygun tedavinin uygulanması, yaralı hayvanın yaşam kalitesini artıracaktır. Her zaman tavsiye ettiğimiz gibi, yardım ve tavsiye istemek için veterinerinize gitmekten çekinmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.