Evcil Memelilerde Görünür Konjenital Kusurlar

Hayvanlar aleminde, özellikle bir dizi predispozan faktöre maruz kalan evcil hayvanlarda, konjenital kusurlar nispeten sık görülür.
Evcil Memelilerde Görünür Konjenital Kusurlar
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Konjenital kusurlar, doğumda ortaya çıkan yapısal veya fonksiyonel anormalliklerdir. Aşağıda göreceğimiz gibi, çok değişken faktörlerden kaynaklanırlar.

Konjenital kusurlar

Kalıtsal kusurlar, mutasyona uğramış genlerin kromozomal anormallikleri tarafından belirlenir. Bu genetik kusurlar öldürücü, öldürücü olmayan veya hayati olmayan (yaşamla uyumlu) olarak sınıflandırılır. Her 500 doğumda sadece bir veya iki kez ortaya çıksalar da, doğuştan gelen hastalıklar çiftlik hayvanlarını önemli miktarda etkiler. İlgili ekonomik kayıpların çok önemli olmadığı doğrudur, ancak soy hayvanlarının yetiştirilmesine adanmış merkezlerde mali kayıplar anlamına gelir.

Doğuştan gelen kusurların çoğu çıplak gözle görülebilir ve bunların çoğu ölü doğum içerir.

Aynı çiftlikte birden fazla doğum doğuştan bir kusur içeriyorsa, epidemiyolojik bir araştırma gereklidir. Bu araştırma, annenin öyküsünü, beslenmesini, geçirdiği hastalıkları, gebelik sırasında kullandığı ilaçları, yeni sığır ve sürülerle olası bir ilişkiyi içermelidir.

Evcil hayvanlarda sık görülen doğum kusurlarına bazı örnekler

Yarık dudak ve yarık damak

Bunlar, fetal gelişim sırasında bu yapıların füzyonunun başarısızlığından kaynaklanmaktadır. Hayvan, gözle görünür olmasının yanı sıra, ağız ve burun boşlukları birbirine bağlı olduğu için genellikle burun yetersizliği gösterir. Ve sonuç olarak, pnömoni ve süt soluma alabilirler.

Konjenital kusurlar.
Kaynak: Blowey R, Weaver A. Sığır hastalıkları ve bozukluklarının renkli atlası. Edinburg: Mosby; 2012.

Spina bifida

Bu, omurganın dorsal kısmının yokluğudur ve omuriliği açıkta bırakır.

Meningosel veya spina bifida occulta

Bu, omurga kemiklerinin kapanmadığı, ancak omurilik ve meninkslerin yerinde kaldığı ve cildin genellikle kusuru örterek bir kese oluşturduğu bir durumdur.

Mukosel

Bu, bir tükürük bezi kanalındaki bir yırtılmadan deri altı dokulara tükürüğün ekstravazasyonudur.

Konjenital kusurlar, mukosel
Kaynak: Blowey R, Weaver A. Sığır hastalıkları ve bozukluklarının renkli atlası. Edinburg: Mosby; 2012.

Akondroplazi veya cücelik

Bu, kıkırdak büyümesindeki bir hata nedeniyle oluşur. Buzağılarda kısa, aşırı geniş bir kafaya, kısa bacaklara ve dolgun bir karına sahip oldukları için “bulldog” görünümü olarak anılır.

Anasarca

Bu, vücutta ödem, genelleştirilmiş sıvı birikimi olarak bilinir.

Hidrosefali

Beyin omurilik sıvısının anormal hacminin neden olduğu aşırı basınç nedeniyle kafatasının boyutu artar. Doğuştan gelen bir sorun olmasının yanı sıra yetişkin bireylerde enfeksiyon veya kontüzyon sonrası ortaya çıkabilir.

Vertebral füzyon ve kifoz

Normalde servikal, torasik ve lomber vertebraların neredeyse tamamı etkilenir. Görünüm kısaltılmış bir boyun ve omurganın aşırı eğriliği olacaktır.

Sindaktili

Bu, ayak parmaklarının veya toynakların kaynaşmasıdır. Süt buzağılarında nispeten yaygındır.

Epitheliogenesis imperfekta

Alt dokuları açıkta bırakan, cildin dış tabakasının doğuştan yokluğu. Genellikle septisemi ve ölüme neden olabilen bu dokuların kanaması ve enfeksiyonları ile şiddetlenirler.

Hipotrikoz

Doğumdan itibaren yavaş saç büyümesi. Daha ince ve daha zayıf görünür ve hatta kel yamaları olan alanlar bile olabilir. Aynı zamanda “kel buzağı sendromu” olarak da bilinir.

Parakeratoz

Bu, pullu, tahriş olmuş ve çatlaklı görünen cildin anormal kalınlaşmasıdır. Hemen altındaki doku iltihaplı görünüyor.

Bu makalede okuyabileceğiniz gibi, hayvanları etkileyebilecek ve nedensel faktörleri genetik, çevresel, toksik, bulaşıcı vb. olabilen birçok doğuştan kusur vardır.  


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.